سینمای جهان
آنجلینا جولی در سازمان ملل

زنان باید در مذاکرات صلح افغانستان حضور داشته باشند

آنجلینا جولی، هنرپیشه معروف آمریکایی و از فعالان حقوق پناهندگان در نشستی در سازمان ملل تاکید کرده که زنان باید در گفت‌وگوهای صلح برای پایان جنگ در افغانستان شریک باشند.

خانم جولی که دیشب در نشست «حفظ صلح» سازمان ملل در نیویورک صحبت می‌کرد، گفت: «اخیرا در افغانستان هزارها زن جان خود را به خطر انداخته‌اند و در کنارهم خواهان تضمین حقوق خود و کودکان خود در مذاکرات صلح شده‌اند. مذاکراتی‌که تا حالا آنها در آن مشارکت ندارند.»

مذاکرات صلح میان آمریکا و گروه طالبان از ماه اکتبر سال گذشته میلادی جریان داشته است. اما شماری از زنان افغان نگران هستند که حقوق و آزادی‌های را که آنها پس از سقوط گروه طالبان در سال ۲۰۰۱ بدست آورده‌اند، ممکن در نتیجه این مذاکرات از دست بدهند و شاکی اند که صدای آنها دراین روند شنیده نمی‌شود.

آنجلینا جولی گفت: «کمترین چیزی که می‌توانم بگویم این است که سکوت جامعه بین‌المللی دراین مورد نگران کننده است. صلح و ثبات در افغانستان و در هیچ جای دیگر جهان نمی‌تواند با معامله بر سر حقوق زنان تامین شود.»

جولی از سال ۲۰۰۱ از سوی کمیسریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان به عنوان سفیر حسن نیت تعیین شده و با مسافرت به نقاط مختلف جهان فعالیت در زمینه حقوق آوارگان و پناهندگان مشغول بوده است.

این بازیگر همچنین با اشاره تلویحی به تصامیم دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا برای بیرون شدن از چندین توافقنامه‌ بین‌المللی و نهادهای سازمان ملل، تاکید کرد که حضور فعال آمریکا در جامعه بین‌المللی از «اهمیت فراوان» برخوردار است.

او گفت: «من یک میهن‌پرستم، کشورم را دوست دارم و می‌خواهم آن را شکوفا ببینم. من همچنین بر آمریکای باور دارم که جز از جامعه بین‌المللی باشد. همکاری کشورها در کنارهم می‌تواند خطر بروز جنگ را کاهش دهد.»

خانم جولی در پایان تاکید کرد: «یک کشوری‌که باور دارد همه مردان و زنان آزاد و مساوی زاده شده‌اند، نمی‌تواند با خود صادق باشد اگر ازاین اصول در تمام جهان حمایت نکند.»

فیلم‌نیوز

دیدگاهتان را بنویسید