سینمای جهان
ستاره سینمای ایتالیا معروف به «مونالیزای قرن بیستم» درگذشت

خداحافظ «زیباترین زن روی زمین»

جینا لولوبریجیدا ستاره سینمای ایتالیا و بازیگر فیلم «زیباترین زن روی زمین» که به مونالیزای قرن بیستم  معروف بود در سن 95 سالگی درگذشت.

به گزارش فیلم‌نیوز،« جینا لولوبریجیدا » ستاره زن بلامنازع سینمای ایتالیا در دهه‌های 50 و 60 میلادی و یکی ازبهترین عکاسان خبری دنیا در سن 95 سالگی در کلینیکی در رم از دنیا رفت.

او در حالی در بیش از 70 فیلم سینمایی به ایفای نقش پرداخت که در ابتدا علاقه‌ای به حضور در عرصه بازیگری نداشت. جینا فارغ التحصیل مجسمه سازی از دانشکده هنرهای زیبا رم بود و علاقه شدیدی به این رشته هنری داشت، اما یک استعداد یاب به او پیشنهاد می‌دهد که در «چینه‌چیتا» بزرگ‌ترین مرکز فیلم‌سازی ایتالیا و اروپا  در آن زمان تست دهد. اما «جینا لولوبریجیدا»  علاقه‌ای به این پیشنهاد نشان نمی‌دهد. خودش در باره برخوردش با این پیشنهاد گفته : «اولین باری که برای ایفای یک نقش به من پیشنهاد شد، رد کردم.در نتیجه آن‌ها گفتند که هزار لیره به من می‌دهند. برای این که دست به سرشان کنم گفتم که قیمت من یک میلیون لیره است، اما آن‌ها قبول کردند.»

او در طول دوران بازیگری‌اش در بیش از 70 فیلم‌سینمایی بازی کرد که از مهمترین‌ آن‌ها می‌توان به فیلم‌های چون « فانفان لاتولیپ»، «شیطان را بران»،«بندباز» و «شب بخیر خانم کمپبل» اشاره کرد. اولین فیلم «جینا» به زبان انگلیسی «شیطان را بران» به کارگردانی جان هیوستون بود. با نقشی که او در آن فیلم مقابل همفری بوگارت بازی کرد، راه بازی مقابل شماری از بزرگ‌ترین هنرپیشه‌های مرد تاریخ سینما برایش باز شد. لولوبریجیدا در ادامه با «ارول فلین» در «شمشیرهای متقاطع»، با «آنتونی کوئین» در «گوژپشت نوتردام» و با «برت لنکستر» و «تونی کورتیس» در فیلم «بندباز» همبازی شد.

او سه نامزدی گلدن گلوب و یک جایزه بفتا را درکارنامه دارد و یک ستاره در پیاده روی مشاهیر هالیوود هم به نامش ثبت شده است.

درپیاده رو هالیوود ستاره‌ای به نام «جینا لولوبریجیدا» ستاره زن سینمای ایتالیا ثبت شده است

لولوبریجیدا در اواخر دهه ۱۹۷۰ فعالیت موفقیت‌آمیز خود را به عنوان یک عکاس خبری آغاز کرد و از مشاهیری نظیر پل نیومن، سالوادور دالی، دیوید کسیدی و تیم ملی فوتبال آلمان عکس گرفت و موفق به فراهم کردن یک گفتگوی اختصاصی با فیدل کاسترو شد. بریجیدا در سال ۱۹۷۳ مجموعه‌ای از آثار عکاسی خود با نام «ایتالیا میا»  را منتشر کرد.

او در سال ۱۹۹۹ تلاشی ناموفق برای کسب یکی از کرسی‌های ایتالیا در پارلمان اروپا داشت. او از سوی حزب دموکرات‌های ایتالیا در این انتخابات نامزد شده بود. همچنین در انتخابات سال گذشته در ایتالیا که در سپتامبر برگزار شد، برای یک کرسی سنا رقابت کرد، اما برنده نشد.

این بازیگر و عکاس خبری ایتالیایی در سال‌های پایانی زندگی خود به عنوان فعال حقوق شهروندی شناخته می‌شد و در «بنیاد ملی ایتالیایی آمریکایی» فعالیت داشت.

فیلم‌نیوز

دیدگاهتان را بنویسید