سینمای جهان

اهدای تمامی جوایز اسکار از تلویزیون پخش خواهد شد

آکادمی علوم و هنرهای سینمای آمریکا که مسئولیت برگزاری مراسم اسکار را برعهده دارد با صدور بیانیه‌ای نسبت به اعتراضات چند روز اخیر بزرگان سینما به این نهاد پاسخ داده و اعلام کرد برخلاف اخبار منتشر شده قبلی، لحظه اعلام جوایز و سخنرانی تمامی برندگان اسکار از تلویزیون پخش خواهد شد.

چند روز پیش بود که خبری منتشر شد مبنی بر اینکه در پوشش تلویزیونی زنده این مراسم، تماشاگران قادر به مشاهده بخش اعطای جوایز اسکار بهترین فیلمبرداری، تدوین، گریم و فیلم‌های کوتاه لایواکشن نخواهند بود و در آن لحظات آگهی بازگانی پخش خواهد شد.

این خبر موجی از واکنش‌های شدید و منفی بزرگان سینما را در پی داشت که آن را توهینی به دست‌اندرکاران سینما می‌دانستند. گفته شده بود این تصمیم برای کوتاه کردن زمان پخش برنامه به ۳ ساعت جهت جلوگیری از ریزش بینندگان اتخاذ شده است.

حال امروز ۱۴ فوریه(۲۵ بهمن) مسئولان اسکار در اقدامی پیش‌دستانه ضمن تاکید بر اصل تصمیم قبلی خود اعلام کرده‌اند که حواشی این خبر نادرست و حاصل سوتفاهم رسانه‌ها بوده و همه برندگان در پخش تلویزیونی حضور خواهند داشت.

به گزارش صبا مسئولان آکادمی در بیانیه‌ای که امروز برای اعضای خود ارسال کرده‌اند تصریح کرده‌اند که: ما می‌خواهیم تاکید کنیم که مراسم نود و یکمین دوره جوایز اسکار به نحوی برگزار نخواهد شد که برداشت شود بعضی رشته‌ها، نامزدها و برندگانش اهمیتی کمتر از بقیه دارند. متاسفانه به واسطه زنجیره‌ای از ‌گزارش‌های غیردقیق و برداشت‌های نادرست سوتفاهم‌هایی پیش آمده است که موجب ناراحتی اعضای آکادمی شده است. مایلیم که مجددا برنامه‌ریزی‌های آکادمی برای نمایش مراسم اهدای جوایز اسکار را به سمع و نظر برسانیم. بر این اساس:

تمامی ۲۴ رشته جوایز اسکار روی سن دالبی‌تئاتر هالیوود و در پخش تلویزیونی برنامه معرفی خواهند شد.؛ گرچه این بخش ها در پوشش زنده نشان داده نمی شوند.

۴ بخش بهترین فیلمبرداری، تدوین، گریم و فیلم‌های کوتاه لایواکشن توسط مسئولان کمیته این رشته‌ها داوطلبانه خواستار معرفی نامزدها و برندگان خود توسط مجریان برنامه شده‌اند که بعدا در پوشش تلویزیونی مراسم گنجانده خواهند شد. لحظات بین رسیدن برندگان به سن و خروج از صحنه بیرون کشیده خواهند شد.

سخنرانی ۴ برنده این رشته‌ها در پوشش تلویزیونی حضور خواهد داشت.

در سال‌های آتی ۴ تا ۶ رشته جوایز اسکار به طور چرخشی با همین شیوه پوشش داده می‌شوند و چهار رشته مورد بحث امسال از این قاعده در سال ۲۰۲۰ مستثنی خواهند بود.

این تصمیمات در ماه آگوست سال میلادی گذشته با توافق نمایندگان اجرای کمیته‌های جوایز به شور و مشورت کامل سپرده شده و با حمایت کامل اعضای هیئت رئیسه آکادمی اتخاذ شده است.

این بیانیه همچنین خواستار آن است که تصریح کند: تهیه‌کنندگان برنامه به جد هم پایبند به سنت‌های اسکار هستند و هم ملاحظات بینندگان جهانی خود را در نظر می‌گیرند. ما خالصانه باور داریم که شما از این مراسم رضایت خواهید داشت و مشتاق آنیم که یک سال فوق‌العاده سینمایی را با اعضای آکادمی و سایر مردم جهان جشن بگیریم.

این بیانیه به امضای مدیران ارشد آکادمی علوم و هنرهای سینمای آمرریکا رسیده است.

خبرها حاکی از این بود که کمی پیش از ارسال این متن به اعضای آکادمی، نامه‌ای سرگشاده به دست رییس آکادمی رسیده است که در آن بیش از ۴۰ نفر از برجسته‌ترین کارگردانان و فیلمبرداران سینما شامل مارتین اسکورسیزی، اسپایک لی، کوئنتین تارانتینو، راجر دیکینز و امانوئل لوبزکی با انتقاد شدید از این آکادمی، تصمیمات آنها را توهینی به افرادی که زندگی و احساس خود را در این حرفه گذاشته‌اند، خوانده بودند.

نود و یکمین دوره جوایز اسکار یکشنبه، ۲۴ فوریه (۵ اسفند) برگزار خواهد شد.

فیلم‌نیوز

دیدگاهتان را بنویسید