سینمای ایران
دعوا بر سر شیشلیک ادامه دارد، حالا پای تهیه‌کننده هم به ماجرا باز شد

سهرابی: اکران شیشلیک با توجه به مشکلات اقتصادی، صلاح نیست/ منصوری: حاضر نیستند بعد از اصلاح، فیلم را ببینند

در ادامه بحث‌های اینستاگرامی محمدحسین مهدویان، کارگردان فیلم «شیشلیک» با روح‌الله سهرابی، مدیر کل نظارت بر عرضه و نمایش سازمان سینمایی درباره مشکلات اکران این فیلم، امروز ماجرا وارد ابعاد جدیدتری شده و محمد رضا منصوری تهیه‌کننده پروژه هم وارد ماجرا شد و به تازه ترین موضع گیری سهرابی پاسخ داده است.

به گزارش فیلم‌نیوز، روح‌الله سهرابی در گفت‌وگو با مهر با اشاره به اینکه فیلم پروانه نمایش دریافت کرده و از این جهت مشکلی برای اکران ندارد، گفته: «در تلاش هستیم تا بلکه با تعامل دو سویه مشکلات پیش آمده را مرتفع و موانع اکران عمومی این فیلم را برطرف کنیم اما به هر حال طبیعی است که هر فیلم بنابر شرایط اجتماعی، سیاسی و فرهنگی که در هر مقطعی بر جامعه حاکم است، با ملاحظاتی هم مواجه باشد.»

سهرابی در پاسخ به اینکه ملاحظات سازمان سینمایی درباره «شیشلیک» چیست؟ توضیح داده:« غیر از مصادیق و نکاتی که پیش‌تر به عوامل فیلم اعلام شده است، تحلیل برخی دوستان این است که در کلیت اثر باید مراقبت‌هایی کرد تا منجر به جریحه‌دار شدن برخی احساسات نشود. شاید این مسئله مربوط به جزئیات فیلم نباشد اما در یک نمای کلی تحلیل شورا این است که فیلم می‌تواند به آرامش و اعتماد مخاطب که امروزه با مشکلات اقتصادی ناشی از تحریم‌های ظالمانه دست و پنجه نرم می‌کند آسیب وارد کند.»

چند ساعت بعد از اظهارات سهرابی، محمدرضا منصوری، تهیه‌کننده فیلم «شیشلیک» به صحبت‌های او واکنش نشان داده و به مهر گفته: « از شهریور ماه ۱۴۰۰ که ما پروانه نمایش فیلم «شیشلیک» را دریافت کردیم تا به امروز، جز تعامل کار دیگری نکرده‌ایم. اصلاحات جشنواره را اعمال کردیم، اصلاحات شورای پروانه نمایش را انجام دادیم، در مرتبه‌ای دیگر اصلاحات مجددی دادند که بخش‌هایی از آن را هم اعمال کردیم، اما هنوز حتی حاضر نیستند فیلم ما را بعد از اعمال این اصلاحات ببینند!»

او توضیح داده: «بعد از دو ماه که پاسخی به پیگیری‌های ما داده نشد، بحث فیلم به فضای مجازی کشیده شد و به جای آنکه دوستان در مقابل این فضا تدبیری اتخاذ کنند تا پیگیری‌ها و گفتگوها به اتاق‌های خودشان بازگردد، خودشان هم این گفتگو را در فضای مجازی ادامه می‌دهند! این یک بی‌تدبیری است و در مواجهه با آن چگونه باید انتظار داشته باشیم تا مشکل این فیلم و فیلم‌های دیگر حل شود؟»

منصوری با اشاره به فهرست بالغ بر چهل مورد اصلاحیه‌ای که تاکنون به فیلم «شیشلیک» وارد شده گفته: «تاکنون ما بسیاری از این موارد را اصلاح کرده‌ایم و در یک تعامل سازنده با شورا پروانه نمایش فیلم را گرفته‌ایم. حالا اگر دوستان باز اصلاحیه‌های جدید دارند یا حرف تازه‌ای می‌زنند باید با حفظ حقوق قانونی ما و از طریق گفتگو و اقناع به راه حلی برای رفع مشکل فیلم برسند. بالاخره فیلمی بهنام «شیشلیک» وجود دارد که سینماداران و پخش‌کنندگان به‌عنوان صاحب‌نظران حوزه اکران معتقدند می‌تواند رونقی به گیشه سینماها بدهد، آیا باید این امکان را از سینما بگیریم؟ ما باید درباره این فیلم گفتگو کنیم و تمام مشکل ما این است که چرا این گفتگو صورت نمی‌گیرد و شاهد یک بی‌توجهی هستیم؛ چرا امروز کسی از سازمان سینمایی پاسخگوی پیگیری‌های ما نیست؟»

 

فیلم‌نیوز

دیدگاهتان را بنویسید