سینمای ایران
توضیح کارگردان فیلم شادروان درباره اطلاق عنوان کمدی به این فیلم

نمازی: تاکید می‌کنم «شادروان» کمدی نیست

کارگردان فیلم «شادروان» درباره اطلاق عنوان کمدی به فیلمش می‌گوید که این فیلم کمدی نیست و اصلا قواعد این ژانر را ندارد.

به گزارش فیلم‌نیوز، حسین نمازی، کارگردان فیلم «شادروان» می‌گوید: «چه در زمان نوشتن فیلمنامه و چه در زمان ساخت نمی‌خواستم این فیلم کمدی شود. حتی وقتی به اجرا رسیدیم، تعداد زیادی دیالوگ خنده‌دار را از فیلمنامه حذف کردم که به سمت کمدی نرود. بهرحال برداشتی که از فیلم شد کمدی بود و البته خیلی ها هم مثل خودم معتقدند «شادروان» کمدی نیست.»

نمازی می‌گوید فقط به این دلیل شوخی‌هایی در فیلمش گنجانده که زیاد تلخ نشود: «ما یک موضوع خیلی تلخ داشتیم به نام فقر. از این تلخ‌تر چه چیز می‌تواند وجود داشته باشد که یک خانواده نمی‌تواند به دلیل مشکل مالی جنازه پدر خود را دفن کنند. اما چون خودم از تلخ بودن فراری هستم و سعی می‌کنم ذایقه‌ام را تلخ نکنم، سعی کردم نقد اجتماعی که دارم و موضوع غم‌انگیزی هم است را با زبانی شیرین بیان کنم. بسیاری از مردم هم برای فرار از تلخی‌های روزگار به سینما پناه می‌برند تا چند ساعتی را خوش باشند.»

او درباره اینکه فیلمش اصلا در این رده‌بندی قرار نمی‌گیرد توضیح می‌دهد: «شادروان اصلا قواعد ژانر کمدی را ندارد که بخواهیم آن را در این قیاس قرار دهیم. نگاه کاریکاتوری هم به شخصیت ها یا خرده پیرنگ های فیلمنامه نداشتم که بخواهم موضوع را بولد کنم و اصرار به خنده گرفتن داشته باشم، بعضی‌ها هم به فیلم عنوان گروتسک و کمدی سیاه می‌دهند که البته برداشت آنهاست و من اصراری ندارم بگویم که در این رده بندی‌ها قرار می‌گیرد یا نمی‌گیرد.»

نمازی درباره شباهت فیلم در برخی بخش‌ها به «مهمان مامان» هم می‌گوید: « من علایقی در سینما دارم و ممکن است حال و هوای آنها روی کارم اثر بگذارد اما هیچ وقت الگو برداری مستقیم نکردم. ضمن اینکه اصلا آن سکانس کمک مالی خانواده در فیلم نبود و بنیاد سینمای فارابی چون روی روابط و تحکیم خانواده و همسایه‌ها اصرار داشت، از ما خواست افراد فامیل هم مشارکتی در مراسم عزاداری داشته باشند که من هم این سکانس را اضافه کردم.»

فیلم‌«شادروان» از چهارشنبه بیست و پنجم خرداد بعد از پایان نمایش عمومی به شکل اختصاصی توسط «فیلیمو» وارد چرخه اکران‌ آنلاین شد. در این فیلم سینا مهراد، نازنین بیاتی، رویا تیموریان، بهرنگ علوی، گلاره عباسی و… بازی دارند.

فیلم‌نیوز

1 دیدگاه

  • پس فیلمت کمدی ناخواسته شده نمازی جان، خیلی اصرار داری بگی توی اجرای چیزی که میخواستی ضعیف بودی و فیلمت کمدی نیست درحالی که این یعنی فیلمت کمدی ناخواسته شده و این خیلی بده!
    در ضمن نمازی جان، یکم مطالعه رو بالا ببر، نقد موارد تلخ از طریق تزریق طنز از قواعد کمدیه چطور میگی نیست؟

دیدگاهتان را بنویسید