سینمای ایران
در نشست پرسش و پاسخ فیلم «روز ششم» مطرح شد

حجت قاسم زاده : کمدی‌های خاص ، ژانر را در سینمای ایران کشتند

حجت قاسم زاده اصل در نشست نقد و بررسی فیلم «روز ششم» عنوان کرد که طی 30 سال گذشته به دلیل سلیقه نادرست سینماگران ژانرهای سینما با یک‌سری کمدی خاص از بین رفته است.

نشست نقد و بررسی فیلم «روز ششم» شامگاه دوشنبه بیستم تیرماه در فرهنگسرای ارسباران برگزار شد. در این نشست حجت قاسم زاده کارگردان و بهرام ابراهیمی بازیگر فیلم حضور داشتند و خسرو نقیبی هم به عنوان منتقد حضور داشت.

قاسم‌زاده در بخشی از این نشست درباره انگیزه‌اش از ساخت این فیلم گفت :«دوست داشتم فیلمی بسازم که شبیه دیگر فیلم‌هایی که در سینمای امروز می‌بینیم، نباشد و متفاوت باشد.»

او با تأکید بر اینکه معتقداست سینما باید قصه‌گو باشد، عنوان کرد:«سینما به ما تمرکز برای بهتر فهمیدن می‌دهد و متأسفانه تمرکز امروز ما را گرفتند؛ اما «روز ششم» طوری است که اگر کسی در میانه فیلم بخواهد به تلفن خود جواب بدهد، بخشی از فیلم را از دست می‌دهد. در این دو هفته‌ای که فیلم اکران شده، دو جمله ثابت خوشایند را شنیدم؛ یکی اینکه دوست داشتند فیلم را دوباره ببینند.؛ دوم اینکه گفتند شبیه فیلم‌های خارجی است.»

وی درباره فروش فیلم نیز گفت: «اگر به سامانه سمفا مراجعه کنید، می‌بینید که 28 تا سالن در کل کشور داریم و فیلم‌هایی مانند «روز ششم» به دلیل اینکه مورد پسند بعضی نیست، انگار نباید ساخته شود.»

نشست نقد و بررسی روز ششم در فرهنگسرای ارسباران با حضور حجت قاسم زاده اصل، بهرام ابراهیمی و خسرو نقیبی برگزار شد.

این کارگردان درباره مؤلفه‌های فروش صحبت کرد و افزود: «ما به طور کلی دو مؤلفه برای فروش فیلم داریم؛ یکی تعداد مخاطب و دیگری میزان رضایت است. بالاخره خاصیت سینما این است که برای برخی جالب است و پلک نمی‌زنند و بعضی هم فیلم را دوست ندارند، اما معتقدم آن اتفاقی که بعد از پایان فیلم در ذهن مخاطب شکل می‌گیرد و با آن ادامه پیدا می‌کند، شروع واقعی فیلم است.»

خسرو نقیبی هم در این نشست درباره ویژگی‌های این فیلم نکاتی را مطرح کرد و درباره ویژگی بارز فیلمنامه آن گفت :« این فیلمنامه در هرجای دیگری از جهان مثل پاریس و لندن با کمترین تغییر ممکن می‌تواند ساخته شود و این خیلی نکته مهمی است. نمونه این سبک فیلمسازی را حتی می‌توانیم در فیلم‌های گای ریچی هم ببینیم، چون اصل بیان قصه است و شهر تبدیل به یک پس زمینه برای تعریف روابط می‌شود.»

در این نشست بهرام ابراهیمی هم از تجربه حضور در فیلم «روز ششم» و همکاری با حجت قاسم زاده حرف زد.

فیلم «روز ششم» نخستین فیلم‌سینمایی حجت قاسم زاده است که با بازی مصطفی زمانی ، بهاره افشاری، امیر جعفری، افشین هاشمی، جمشید هاشم‌پور از اول تیرماه اکران خود را در سینماهای سراسر کشور شروع کرده است.

فیلم‌نیوز

دیدگاهتان را بنویسید