سینمای ایران
انتقاد تند و صریح یک بازیگر به حضور سلبریتی‌ها در فضای مجازی

مصطفی‌زمانی: سلبریتی‌ها در فضای مجازی دنبال رفع کمبودهایشان هستند

مصطفی زمانی معتقد است قشر مشهور جامعه در فضای مجازی دچار روزمرگی شده و در هر حوزه‌ای کمبودش را با اظهار نظرهای غیر حرفه‌ای پر می‌کند.

به گزارش فیلم‌نیوز، مصطفی زمانی، به بهانه بازی در فیلم «روز ششم» و «بدون قرار قبلی» مصاحبه‌ای با روزنامه ایران انجام داده و در این گفت وگو به اظهارنظر مداوم چهره‌ها واکنش نشان داده و گفته: «در فضای مجازی شاهد روزمرگی عجیبی در قشر مشهور جامعه هستیم و در هر حوزه‌ای کمبودهایشان را با اظهارنظر پر می‌کنند.»

او در ادامه توضیح داده: «بیش از 6 سال است فعالیت در شبکه‌های اجتماعی‌ را هم به طور کامل قطع کرده‌ام. به هر حال باید تصمیم بگیرید که می‌خواهید اعتماد به نفس‌تان را از خودتان بگیرید یا از هورا و فحش مردم. قاعدتاً این پرهیز به تعبیر شما از نمایشگری، تبعاتی هم دارد و حتی بر پیشنهاد کاری‌تان تأثیر می‌گذارد، چرا که فضای تبلیغاتی که برای سلبریتی‌ها می‌سازد را از دست می‌دهید اما در عین حال خیلی از مشکلاتی که برای این جامعه (سلبریتی‌ها) پیش می‌آید را هم ندارم، مثل دخالت‌های عجیب و غریبی که باید در حوزه‌های مختلف داشته باشم. من بنا بر موقعیت شغلی‌ام می‌توانم مشهور باشم ولی این دلیل نمی‌شود که سواد اظهارنظر در زمینه‌های مختلف را داشته باشم.»

مصطفی زمانی در بخش دیگری از این گفت وگو به اظهار نظر درباره وضعیت سریال‌های شبکه خانگی پرداخته است. او  معتقد است پلتفرم‌ها ذائقه مخاطبان را تغییر داده‌اند و به سمت روزمرگی و عین‌حال سرگرم‌سازی و پارتنر و عشق و چیزهایی که از شکم سیری می‌آید کشیده‌اند.

زمانی گفته: «در این برهه بیش از هر زمانی به نقد درست منتقدهای سینمایی نیاز داریم؛ بخصوص در دوره‌ای که پلتفرم‌ها هم ذائقه مخاطب را تغییر داده‌اند و به سمت روزمرگی و در عین حال سرگرم‌سازی گروه سنی زیر 20 سال کشانده‌اند؛ یعنی دغدغه‌هایی که در سریال‌ها مطرح می‌شود دغدغه‌های جوانان کمتر از 20 سال است؛ پارتنر و عشق و چیزهایی که به نظرم یک ذره از شکم سیری می‌آید.»

این بازیگر از تاکید بیش از حد روی سوژه عشق انتقاد کرده و گفته: «ما آمده‌ایم زندگی کنیم و قرار است همراهی در این زندگی پیدا کنیم حالا اینکه همه دغدغه سریال‌ها و فیلم‌ها پیدا کردن این همراه باشد یک جای کار می‌لنگد. یعنی کل سینمای جهان موضوع را اشتباه گرفته و فقط ما می‌فهمیم که اگر عشق نباشد و….»

زمانی در این گفت وگو به حضورش در فیلم «روز ششم» اشاره کرده و گفته: « این فیلم و تمام کارهای آقای حجت قاسم‌زاده به دیالوگ‌های قوی‌اش مشهور است. او فیلمنامه‌نویس خوبی است و کارگردان خوبی هم هست. دیالوگ‌ها با تن صدایی خاص قدرت می‌یابد. در محاوره معمولاً جملات منظور را می‌رسانند یعنی قرار نیست جمله یا کلمه‌ای تغییر حالی در مخاطب ایجاد کند. فیلم‌هایی که بر مبنای دیالوگ است باید بتواند با یک جمله برای لحظه‌ای هم که شده شما را از جهانی که فکر می‌کنید در آن گیر کرده‌اید جدا کند. این اتفاق نیاز دارد به اینکه هم آهنگ و صدا درست باشد و هم پاساژهای حسی.»

مصطفی زمانی در نمایی از فیلم «روز ششم» که اکرانش در سینماها همچنان ادامه دارد

او درباره انتخاب نقشش در فیلم «بدون قرار قبلی» هم توضیح داده: «ابتدا فیلمنامه را رد کردم و گفتم زن محور است و سکانس‌های نقش پیشنهادی کوتاه، فرصتی برای شخصیت‌پردازی علی وجود ندارد. اصرار کردند دوباره فیلمنامه را بخوانم. راستش تا آن زمان فیلمنامه را تا انتها نخوانده بودم. نیمه شب مجبور شدم فیلمنامه را کامل بخوانم. متوجه شدم این شخصیت خادم حرم امام رضا (ع) است. با توجه به شرایط جامعه، در سینما نسبت به شخصیت‌های مذهبی و سیاسی گارد وجود دارد. من که اصلاً نقش سیاسی قبول نمی‌کنم اما نسبت به نقش مذهبی چنین گاردی ندارم. فکر کردم اگر کسی دیگر این نقش را بازی کند حتماً غلو خواهد کرد، چرا که تصور همه ما از آنها، آدم‌هایی اتوکشیده‌ است که مراقب کلام و رفتارشان هستند. از یکسو معتقد بودم باید رئالتر چنین نقش‌هایی را بازی کرد و از سوی دیگر پیوستن به گروه در چنین موقعیتی را ادای دینی به تمام عوامل می‌دانستم.»

اکران فیلم‌های «روز ششم» و «بدون قرار قبلی» با حضور مصطفی زمانی در سینماهای سراسر کشور همچنان ادامه دارد.

فیلم‌نیوز

دیدگاهتان را بنویسید