سینمای ایران
انتقاد علی مصفا از مشکلات پیش روی کارگردان‌ها برای ساخت فیلم‌ در ایران

مصفا: مهرجویی برای من مثل وودی آلن است

علی مصفا گفته همیشه داریوش مهرجویی را با وودی آلن مقایسه می‌کند و به این نتیجه می‌رسد که اگر امکانات فیلم‌سازی برای او هم مهیا بود مسئله به شکل دیگری پیش می‌رفت.

به گزارش فیلم‌نیوز، علی مصفا که در فیلم «لامینور» به کارگردانی داریوش مهرجویی، نقش کوتاهی ایفا کرده، به بهانه اکران این فیلم مصاحبه‌ای با ماهنامه تجربه انجام داده و از شیرینی‌های همکاری با این کارگردان گفته است.

مصفا گفته همیشه در کارهای مهرجویی شور و شاعرانگی می‌بیند که او را سر ذوق می‌آورد. حتی به نظرش تغییر رویه‌ای که در سال‌های اخیر داشته هم جذاب است. او توضیح داده: «در این سال‌های اخیر آقای مهرجویی به سمت مدل دیگری از فیلمسازی رفت که خود این کار اتفاق مثبتی است. چراکه به نظر می‌آید، ایشان همچنان دلش می‌خواهد تجربه کند و داشتن این اشتیاق برای آدمی که تا این‌جا رسیده خیلی جذاب است.»

مصفا مهرجویی را با وودی آلن مقایسه کرده و گفته: « در ذهنم همیشه آقای مهرجویی را با وودی‌آلن مقایسه می‌کنم و می‌پرسم چرا آن امکاناتی که او برای ساخت فیلم دارد، کسی مثل آقای مهرجویی در ایران نمی‌تواند داشته باشد؟! اینطور به نظرم می‌آید که (در ایران) هر بار که شما می‌خواهید فیلمی بسازید، انگار که دوباره باید از صفر شروع کنید، در حالی که وقتی یکی به جایگاهی همچون آقای مهرجویی می‌رسد، ‌باید خیلی چیزها برایش آماده باشد، ‌ولی متاسفانه اینطور نیست.»

او همچنین درباره روند فرسایشی ساخت فیلم در ایران گفته و از آن به یک نوع جنگ تعبیر کرده است: « کارگردان حتی اگر آقای مهرجویی باشد، وقتی که می‌خواهد فیلمش را شروع کند، انگار که یک جنگ بزرگی را باید شروع کند؛ جنگی که کارگردان همیشه در آن تنهاست. جدا از پروسه فیلمسازی، پروسه اداری فیلم جنگ بزرگ‌تری است. این‌که این فیلم ‌مراحل ارشاد را چطور طی کند؟ اگر به فیلم ایراد بگیرند چه کار باید بکنیم؟ و اینکه چطور به خاطرش بجنگیم و اجازه‌اش را بگیریم؟ تمام این موارد تبدیل به فرسایش خیلی عمیقی در کار شما می‌شود.»

 

فیلم‌نیوز

دیدگاهتان را بنویسید