سینمای ایران
به همت حامد عنقا و سازمان اوج به سرانجام می‌رسد

پایان یک انتظار برای مسیح کردستان

احمد رنجبر | روز سه شنبه سوم مرداد 1401 خبر صدور پروانه فیلم ساخت «غریب» به تهیه کنندگی حامد عنقا و کارگردانی محمد حسین لطیفی منتشر شد. این فیلم همان طور که پیش تر اعلام شده بود، قرار است قطعه ای از زندگی شهید محمد بروجردی معروف به مسیح کردستان را روایت کند. سازمان اوج هم در ساخت«غریب» مشارکت دارد. این نخستین بار نیست که خبر تولید اثری درباره شهید بروجردی رسانه ای می شود. در این گزارش نگاهی داریم به همه پروژه هایی که قرار بود زندگی این سردار دوران دفاع مقدس را روایت کنند اما موفق نشدند.

مسیح کردستان| سال 89
اولین بار سال ۸۹ بود که تلویزیون برای ساخت «مسیح کردستان» با جواد نوروزبیگی به عنوان تهیه کننده قرارداد بست. فرهاد توحیدی مشاور و حسین تراب نژاد سرپرست نویسندگان این پروژه بودند. آبان ماه سال 90 علی اصغر جعفری رییس وقت بسیج صدا و سیما این خبر را رسانه ای کرد . قرار بود این سریال زندگی شهید بروجردی در سه فصل کودکی، دوران انقلاب و زمان جنگ را روایت کند.

مردان دره گرگ| سال 92
سال 92 علی‌اصغر جعفری رئیس وقت بسیج سازمان صدا و سیما مصاحبه ای با خبرگزاری مهر انجام داد و ضمن اعلام آخرین وضعیت تولید «مسیح کردستان» از حمایت ستاد مشترک سپاه پاسداران از ساخت این سریال خبر داد. طولی نکشید که نام مجموعه دیگری به نام «مردان دره گرگ» با موضوع زندگی شهید بروجردی در رسانه ها دیده شد. این اتفاق، زمینه جدل رسانه ای تهیه کنندگان و سفارش دهندگان (بسیج و یک شبکه) را به راه انداخت. تهیه کننده «مردان دره گرگ» محمود غلامی و کارگردان هم جمال شورجه بود؛ امیر جهددوست و امیرعباس ترابی فیلمنامه را نوشته بودند و قرار بود سریال سال 93 کلید بخورد. با این حال مدتی بعد از خوابیدن سر و صداها، عملا خبری از تولید هیچ یک از این دو سریال نشد.

محمد بروجردی| سال 93
در محافل غیر رسمی، از علی غفاری به عنوان جایگزین جمال شورجه به عنوان کارگردان «مردان دره گرگ» نام برده شد. حتی گفته می شد که نام اثر تغییر می کند. ماجرا را از خود غفاری جویا شده ایم. او می گوید:«چند سال پیش قرار بود آقای محمود غلامی این اثر را بسازد اما به سرانجام نرسید. پروژه بسیار سنگین بود و فیلمنامه هم ظرافت های مخصوص به خود را داشت.»

سه گانه مهدویان| سال 95
مدتی خبری از پروژه های شهید بروجردی نبود تا این که سال 95 محمد حسین مهدویان اعلام کرد می خواهد بزودی زندگی این شهید را بسازد. این فیلم، بعد از «آخرین روزهای زمستان» و «ایستاده در غبار» آخرین بخش سه گانه مهدویان به حساب می آمد. این کارگردان اما سراغ پروژه های دیگر رفت و بعید است تا اطلاع ثانوی تصمیم خود مبنی بر ساخت زندگی شهید بروجردی را عملی کند. در این سال ها از بهروز افخمی به عنوان کارگردان یک پروژه درباره شهید بروجردی هم نام برده شده اما جزئیاتی از آن در دسترس نیست و ماننده بسیاری از تصمیمات افخمی در صدر اعلام خبر باقی نماند.

مسیح کردستان| سال 1400
زمان گذشت و سال پیش سیما فیلم از ساخت سریالی به تهیه کنندگی علی آشتیانی‌پور خبر داد. فیلمنامه این سریال را هم حسین تراب‌نژاد نوشته است که سال 89 به عنوان نویسنده «مسیح کردستان» معرفی شده بود. ماجرای نافرجام ماندن پروژه را از تراب نژاد جویا شده ایم. او می گوید:«راستش تلویزیون پروژه را ادامه نداد. ما طرح را نوشتیم و قرار بود یک سریال ۳۰ قسمتی در سه فصل، از دوران نوجوانی شهید بروجردی که به تهران می آید تا زمان شهادت ایشان ساخته شود. مانند بسیاری دیگر از طرح های سازمان که ناتمام مانده، این پروژه هم که قرار بود آقای علی آشتیانی پور آن را بسازد، به دلیل تغییر و تحولات ناتمام ماند.»

غریب| سال 1401
همزمان، سال قبل خبر آمد که سازمان اوج تصمیم به ساخت سریال «غریب» با نویسندگی و تهیه کنندگی حامد عنقا و کارگردانی محمد حسین لطیفی دارد. ابتدای سال اما اعلام شد «غریب» در قالب فیلم سینمایی ساخته می شود و روز گذشته هم خبر انتشار مجوز آن توسط سازمان سینمایی در اختیار رسانه ها قرار گرفت. فیلمنامه «غریب» نیم نگاهی به کتاب «محمد؛ مسیح کردستان» نوشته نصرت الله محمودزاده و البته دیگر اسناد موجود دارد. محمودزاده مشاور فیلم «غریب» هم هست که 16 سال برای تالیف کتاب و تحقیق درباره بروجردی تلاش کرده. بنظر می رسد سکوت یک ساله تیم تولید در آستانه آماده سازی و انتخاب بازیگر در سکوت خبری، نشانه ای باشد از اهمیت و حساسیت این پروژه. «غریب» طلسم ساخت اثری درباره شهید بروجردی به عنوان یکی از مهم ترین سرداران دوران دفاع مقدس را خواهد شکست.

فیلم‌نیوز

دیدگاهتان را بنویسید