سینمای ایران
نامه گلایه‌آمیز منوچهر هادی به رئیس سازمان سینمایی درباره وقایع اخیر سینما

هادی: خروجی تیم شما مطلوب نیست آقای خزائی!

منوچهر هادی نامه‌ای سرگشاده برای محمد خزائی؛ رئیس سازمان سینمایی منتشر کرده و از وضعیت نامساعد سینما گلایه کرده و از او خواسته به فکر سینماگران باشد.

به گزارش فیلم‌نیوز، منوچهر هادی، کارگردان سینما، تلویزیون و شبکه نمایش خانگی، در نامه‌ای خطاب به محمد خزائی، رئیس سازمان سینمایی نوشته: «وقتی خبر انتخاب شما به عنوان رئیس سازمان سینمایی در خبرگزاریها منتشر شد من به شخصه خوشحال شدم و روز های باشکوه سینما را با درایت و فهم شما از این حوزه میدیدیم . همه سینما گران خوشحال بودیم که یک مدیر لایق سینمایی در راس سینمای ایران مدیریت را به عهده گرفته است. همزمان خبرهایی شنیده میشد که این دوره دیگر مثل دوره های قبل نیست. آمده اند که در سینما را تخته کنند. آمده اند که دیگر به هر فیلمنامه ای پروانه ساخت و به هر فیلمی پروانه نمایش ندهند . آمده اند که چنین و آمده اند که چنان . من با خودم گفتم که مهم رئیس سازمان سینمایست که آشنا به کار خود و مسلط به سینماست. و هنوزهم بر این باورم. شمارا قضاوت نمیکنم، زیرادستور کارتان و شرایطی که در آن قرار دارید را نمیدانم .نکته جالب این که مدیران زیرمجموعه هم همگی سابقه فعالیت در این حوزه را داشتند و سینما و مشکلات و سختی های آن را میدانند. شما در دورانی که دبیر جشنواره فجر بودید درخشان و بی نظیر ظاهر شدید و نشان دادید که مدیریت در خون شماست.متاسفانه این روز ها حال سینما خوب نیست، اصلا خوب نیست اگر اخبار این توقیف ها دروغ و کذب است ما را روشن کنید و از طریق روابط عمومی سازمان خبر دقیق و صریح در این موارد را اعلام کنید.خانواده سینما مدتی است متاثر از اخبار تلخ «جنبش می تو» است (که بدون کنترل و بدون ملاحظه منتشر میشود) و البته برنده آن دشمنان سینما هستند که هر روز از این آب گل آلود ماهی میگیرند.»

هادی از انتشار اخبار ناامیدکننده در سینما ابراز نگرانی کرده و نوشته: «در این اوضاع آشفته سینما، حالا اخبار توقیف و ممنوع‌الکاری مثل آوار بر سرمان خراب شده است. اخبار ندادن پروانه ساخت و باطل شدن پروانه ساخت‌های قبلی. اخبار ندادن پروانه نمایش و حتی باطل کردن مجوز نمایش فیلم‌های دارای پروانه نمایش و…»

او گفته: «جناب خزائی عزیز خبر دارید که دیگر هیچ سرمایه‌گذار خصوصی حاضر به همکاری با ما سینماگران نیست؟ فقط از ترس پروانه ساخت. به دوستان سرمایه گذار و تهیه کننده میگوییم ما پروانه ساخت را میگیریم. می‌گویند به همان فیلمی که پروانه ساخت دارد، خودشان پروانه نمایش نمی‌دهند آن پروانه ساخت چه ارزشی دارد. حتی می‌گویند فیلم‌های پروانه نمایش دارتان هم از نظر وزارت ارشاد قابل نمایش نیست!»

هادی به ترس و نگرانی و شرایط ملتهب فعلی اشاره کرده و گفته: «ترس و نگرانی از این شرایط ملتهب قلب و روح سینماگران را آزرده و از ما هیچ کاری بر نمی آید . چراکه تمام مدیران و شخص شما از دوستان و همکاران در جه یک ما هستیند . ما به شما معتقدیم، به شما ایمان داریم، شما را از خودمان و از سینما می دانیم.جناب خزائی باز هم می گویم تلاش و زحمات و نگرانی های شما و تیم حرفه ای و درجه یکتان بر ما پوشیده نیست .من در همین دوره پروانه ساخت گرفتم، به سختی ولی گرفتم ، دوستان شما همه جوره با من همکاری کردند، ولی به والله سخت بود خیلی سخت. گویی دیگر هیج اعتمادی به فیلمساز نیست .چرا برای گرفتن یک پروانه ساخت باید این همه رفت و آمد، این همه تعهد، این همه گذر زمان و … به خدا ما با شما بوده و هستیم، ما با سینمای سالم و پاک بوده و هستیم. ما بیشتر از شما نه، ولی به اندازه شما نگران این سینما بوده و هستیم . گره سینما، حال بد سینما و سینماگران، حال بد فیلمهای توقیفی و حال بد بچه های ممنوع الکار همه و همه با دستهای شما جناب خزائی و مجموعه زحمتکشتان بازشدنی است.شما را قسم میدهیم به اعتقادات مشترکمان، به دل پاک و زلالتان و به درایت و توانایی بالایتان حال ما و سینما را خوب کنید.

او گفته: «علی رغم تمام زحماتتان تا این لحظه، خروجی تیم شما مطلوب نیست.برای ساخت یک فیلم سینمایی معمولی باید بین ده تا پانزده میلیارد تومان سرمایه تامین کرد و این خود به تنهایی کمرشکن و دشوار است. حمایت مالی نمیخواهیم فقط ما را در ادامه مسیر همراهی و حمایت کنید. در آخر جناب آقای محمد خزائی باید بگویم حرف هایم از سر دلسوزی برای کلیت سینماست نه منافع شخصی. من فیلمم را ساخته ام و به دنبال مجوز ساخت نیستم، فقط از شرایط پیش آمده برای سینمای ایران نگران هستم.ما هم مثل شما پر تلاشیم و خستگی ناپذیر، ولی دلمان، قلب و روحمان لطیف است و نازک و شکستنی . مراقب ما باشید. »

فیلم‌نیوز

دیدگاهتان را بنویسید