سینمای ایران
یک اتفاق عجیب در اکران سال 1369

شکست مهرجویی، حاتمی و تقوایی با بهترین آثارشان در برابر خواستگاری فخیم زاده

سینمای ایران در سال 1369 یکی از عجیب‌ترین اکران‌های خود را تجربه می‌کند به نحوییکه آثار مطرحی چون «هامون»، «مادر»، «ای ایران» و البته «مهاجر» درگیشه با شکست مواجه می‌شوند و رقابت را به فیلم «خواستگاری» ساخته مهدی فخیم زاده واگذار می‌کنند.

به گزارش فیلم‌نیوز، سال 1369 یکی از پربارترین سال‌های اکران در تاریخ سینمای ایران است که طی آن آثار مطرحی چون «هامون» به کارگردانی داریوش مهرجویی، «ای ایران» به کارگردانی ناصر تقوایی، «مادر» ساخته علی حاتمی و « مهاجر» به کارگردانی ابراهیم حاتمی‌کیا روی پرده می‌روند، اما دربا استقبال خوبی از طرف مخاطبان روبه رو نمی‌شوند و رقابت را در گیشه به فیلم‌های «خواستگاری» و «دزد عروسک‌ها» واگذار می‌کنند.

فیلم کمدی «خواستگاری» به کارگردانی مهدی فخیم زاده بعد از نمایش در جشنواره هشتم فیلم فجر، در سال 1369 روی پرده می‌رود و موفق می‌شود به فروش 74 میلیون تومان دست پیدا کند و عنوان پرفروش‌ترین فیلم سال را از آن خودش کند. «دزد عروسک‌ها» ساخته محمدرضا هنرمند دیگر فیلمی است که در سال 69 با استقبال خوب مخاطبان مواجه می‌شود . این فیلم با 65 میلیون تومان فروش در رتبه دوم جدول پرفروش‌های سال قرار می‌گیرد. نکته جالب اینجاست که فیلم‌های مطرح جشنواره حتی در رتبه سوم و چهارم هم قرار نمی‌گیرند این رتبه‌ها به فیلم‌های چون«آخرین مهلت» به کارگردانی پرویز تائیدی و «ساوالان» ساخته یداله صمدی می‌رسد.

از بین فیلم‌های مطرحی که در سال 69 روی پرده میرود تنها فیلم «مادر» به کارگردانی زنده یاد علی حاتمی است که میتواند خود را در بین ده فیلم پرفروش سال جای دهد. این فیلم با 33 میلیون تومان فروش در رتبه هفتم جدول قرار می‌گیرد.

فیلم مادر ساخته علی حاتمی در اکران سال ۶۹ عنوان ششمین فیلم پرفروش سال را از آن خودش می‌کند

«هامون» ساخته داریوش مهرجویی و فیلم محبوب منتقدان که در جشنواره هشتم فیلم فجرموفق به کسب 5 سیمرغ بلورین می‌شود در جدول اکران سال 69 نمی‌تواند به رتبه‌ای بالاتر از رتبه یازدهم دست پیدا کند. هامون در مجموع با 30 میلیون تومان فروش به اکران خود در این سال پایان می‌دهد.

هامون فیلم محبوب منتقدان و داوران جشنواره هشتم فیلم فجر در اکران عمومی آنچنان که باید مورد استقبال قرار نمی‌گیرد و در نهایت در رتبه یازدهم جدول فروش می‌نشیند

وضع برای «ای ایران» ناصر تقوایی بدتر از این است. فیلم تقوایی در اکران سال 69 فقط 13 میلیون تومان فروش دارد با این گیشه در رتبه بیست و دوم جدول فروش سال قرار می‌گیرد.

فیلم «مهاجر» سومین ساخته سینمایی ابراهیم حاتمی کیا و فیلم محبوب شهید آوینی هم در اکران سال 69 وضعیت مناسبی در جدول فروش سالیانه ندارد. گیشه این فیلم در نهایت به رقم 17 میلیون تومان میرسد و «مهاجر» با این فروش شانزدهم جدول می‌شود.

«آخرین پرواز» ساخته احمد رضا درویش، «بچه های طلاق» به کارگردانی تهمینه میلانی، «پاتال و آرزوهای کوچک» ساخته مسعود کرامتی، «شب بیست و نهم» به کارگردانی حمید رخشانی دیگر فیلم‌های مطرح اکران سال 69 هستند. که از این میان فیلم دوریش موفق می‌شود رتبه پنجم جدول فروش را از آن خودش کند. این گزارش جالب در پیج « بایگانی» منتشر شده و منبه آن هم ماهنامه «فیلم» است.

فیلم‌نیوز

دیدگاهتان را بنویسید