سینمای ایرانسینمای جهان
تا قبل از اصغر فرهادی ، کدام یک از سینماگران ایرانی سابقه داوری در کن را داشتند؟

این ده ایرانی داور کن بودند

در هفتادو پنجمین دوره جشنواره فیلم کن اصغر فرهادی به عنوان داور فیلم‌های بخش اصلی را قضاوت می‌کند، پیش از اوده سینماگر دیگر هم موفق شده‌اند به جمع هیات داوران بخش های مختلف این جشنواره راه پیدا کنند.

در پی حضور اصغر فرهادی در جمع هیات داوران جشنواره فیلم «کن»، ایسنا طی گزارشی جذاب، حضور سینماگران ایرانی در جمع هیات داوران این جشنواره معتبر را مرور کرده است.

طبق این گزارش زنده یاد عباس کیارستمی برکوردار حضور ایرانی‌ها در جمع هیات داوران جشنواره کن است. او 4 بار به عنوان داور در این جشنواره حاضر شده است. او البته اولین سینماگر ایرانی است که داوری در جشنواره کن را تجربه کرده است.

مرحوم کیارستمی نخستین بار در سال 1372 و در جریان برگزاری در چهل و ششمین دوره جشنواره کن ، در بخش اصلی به عنوان یکی از اعضای هیات داوران حاضر شد. دومین تجربه داوری او در کن به سال 1381 برمی‌گردد که در این سال جشنواره کن پنجاه وپنجمین دوره خود را برگزار می‌کرد. کیارستمی در این دوره داور بخش فیلم‌های کوتاه و سینه فونداسیون بود. این کارگردان فقید در سال 1384 به عنوان رییس هیات داوران جایزه دوربین طلایی در پنجاه و هشتمین دوره جشنواره کن حاضر شد. آخرین حضور کیارستمی در جشنواره کن به عنوان داور به سال 1393 برمیگردد. در این سال شصت و هفتمین دوره جنواره برگزار میشد . کیارستمی در این دوره ریس هیات داوران بخش فیلم‌های کوتاه و سینه فونداسیون بود.

بعد از کیارستمی، مرجان ساتراپی فیلمساز ایرانی است که بیشترین حضور را در جمع داوران کن داشته است. این فیلمساز مقیم فرانسه در دوره داوری جشنواره کن را تجربه کرده است. او در سال در پنجاه و نهمین دوره جشنواره فیلم کن در سال 1385 برگزار می‌شد، داور بخش نوعی نگاه بود. ساتراپی دو سال بعد و در جریان برپایی شصت و یکمین دوره این جشنواره به عنوان یکی از اعضای هیات داوران بخش مسابقه در جشنواره کن حاضر شد.

از جمع بازیگران سینمای ایران نیکی کریمی و لیلا حاتمی هم سابقه داوری در جشنواره کن را دارند. حاتمی در سال 1393 ودر شصت و هفتمین دوره جشنواره در جمع هیات داوران بخش اصلی حاضر شد و کریمی هم در سال ۱۳۸۶ حضور در جمع داوران جشنواره کن را با حضور در بخش فیلم‌های کوتاه و سینه فونداسیون تجربه کرد.

لیلا حاتمی لحظاتی پیش از حضور در مراسم اختتامیه شصت و هفتمین دوره جشنواره کن که به عنوان یکی از داوران بخش اصلی در این رویداد حاضر بود

دیگر سینماگران ایرانی که در این سال ها در جمع هیات داوران بخش های مختلف جشنواره کن حاضر شدند هم عبارتند از :

سمیرا مخملباف / سال 1380 / پنجاه و پنجمین دوره / بخش فیلم‌های کوتاه و سینه فونداسیون

بهمن قبادی / سال 1381 / پنجاه و ششمین دوره / بخش دوربین طلایی

دزیره اخوان / سال 1394 / شصت و هشتمین دوره / بخش کوییرپالم

کتایون شهابی / سال 1395 / شصت و نهمین دوره / بخش مسابقه

شهلا رستمی / سال های 1385 و 1390 / پنجاه و نهمین و شصت و چهارمین دوره / بخش فیپرشی

در هفتاد وپنجمین دوره این جشنواره اصغر فرهادی در جمع هیات داوران بخش اصلی حضور دارد. فیلم «برادران لیلا» ساخته سعید روستایی یکی از فیلم های بخش مسابقه جشنواره امسال است.

فیلم‌نیوز

دیدگاهتان را بنویسید