سینمای ایران
نگاهی به ترکیب هیات انتخاب چهل و یکمین دوره جشنواره فیلم فجر

هیاتی کاملا مردانه و البته یک‌دست

بالاخره طلسم شکست و دبیرخانه جشنواره اسامی هیات انتخاب چهل و یکمین دوره جشنواره فیلم فجر را معرفی کرد حبیب احمدزاده، رضا پورحسین، روح‌الله سهرابی، محمدرضا شرف‌الدین، پرویز شیخ‌طادی، محمدرضا عباسیان و محمدحسین نیرومند ترکیب هیئت انتخاب این دوره جشنواره را تشکیل می‌دهند.

به گزارش فیلم‌نیوز، دبیر چهل‌و‌یکمین جشنواره فیلم فجر امروز چهارشنبه 28 دی اسامی اعضای هیئت انتخاب را معرفی کرد و گفت: «هیئت انتخاب این دوره را آقایان حبیب احمدزاده (نویسنده و کارگردان)، دکتر رضا پورحسین (استاد دانشگاه و مدیر فرهنگی)، روح‌الله سهرابی (نویسنده، کارگردان و مدیر کل اداره نظارت بر عرضه و نمایش آثار سینمایی)، محمدرضا شرف‌الدین (تهیه‌کننده)، پرویز شیخ طادی (نویسنده و کارگردان)، محمدرضا عباسیان (دبیر اسبق جشنواره بین‌المللی فیلم فجر و فیلمساز) و محمدحسین نیرومند (مدیر فرهنگی و عضو شورای پروانه نمایش) به عنوان یک جمع باتجربه تشکیل می‌دهند که همدلانه و مسئولانه آثار را بازبینی کردند و زحمات شبانه‌روزی آنها در این مدت جای سپاسگزاری دارد.»

با نگاهی به اسامی هیئت انتخاب این دوره، می‌توان به نکات مهمی رسید. یکی از مهمترین آنها نادیده گرفته شدن خانم‌هاست. در این دوره به مانند دوره‌های گذشته  انتظار می‌رفت توجه بیشتری به خانم‌های هنرمند شود اما حتی نام یک خانم هم در این فهرست وجود ندارد و با یک هیئت انتخاب کاملا مردانه مواجهیم. این درحالی است که چند سال اخیر، می‌توانیم دست‌کم یک خانم در میان اسامی ببینیم. در هیئت انتخاب جشنواره سی‌وهشتم، یلدا جبلی (فیلمنامه‌نویس، تدوینگر و کارگردان) در جمع هیئت انتخاب بود و در جشنواره چهلم، پوران درخشنده (نویسنده و کارگردان). در جشنواره سی‌ونهم هم که هیئت انتخاب نداشت و هیئت داوران و انتخاب جشنواره یکی بود، ساره بیات (بازیگر) در این جمع حضور داشت.

نکته بعدی اینکه در دوره‌های قبلی علاوه بر نویسنده و کارگردان و مدیران عرصه‌های مرتبط، متخصصین رشته‌های مختلف سینما را در جمع هیئت انتخاب می‌دیدیم. مثلا در جشنواره سی‌وهشتم یک تدوینگر به چشم می‌خورد و در جشنواره چهلم هم یک تدوین‌گر و یک مدیر فیلمبرداری حضور داشتند. در فهرست فعلی، جز حبیب احمدزاده، روح‌الله سهرابی و پرویز شیخ‌طادی که نویسنده و کارگردان هستند و رضا پورحسین که استاد دانشگاه است، سایر اعضا را تهیه‌کننده، مدیرها و دبیران تشکیل می‌دهند.

مسئله دیگر که بلافاصله بعد از انتشار اسامی واکنش‌های زیادی را برانگیخت، تعلق اکثر اعضای هیئت انتخاب به یک طیف فکری است.

با انتشار اسامی هیئت انتخاب کماکان این ابهام وجود دارد که علت مخفی کردن اسامی تا 28 دی چه بوده است؟

طبق اعلام دبیر جشنواره، بازبینی آثار رسیده به بخش سودای سیمرغ به پایان رسیده و با توجه به مهلت داده شده برای تحویل نسخه نهایی آثار، جلسه جمع‌بندی هیٲت‌انتخاب نهایتا تا ۵ بهمن ماه برگزار و اسامی آثار بخش  سودای سیمرغ رسما اعلام خواهد شد.

فیلم‌نیوز

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید