سینمای ایران
رونمایی از جنگ جهانی سوم در جشنواره ونیز + ویدیو

چالش‌های ذهن خلاق هومن

تیزر رسمی فیلم «جنگ جهانی سوم» را می‌توانید در انتهای خبر ببینید

هومن سیدی امروز 15 شهریور برای اولین بار از جدیدترین فیلمش «جنگ جهانی سوم» در بخش افق‌های هفتادونهمین جشنواره فیلم ونیز رونمایی می‌کند؛ فیلمی که در فضایی متفاوت با آنچه پیشتر از او دیده‌ایم روایت می‌شود و محسن تنابنده و ندا جبرئیلی بازیگران اصلی آن هستند.

به گزارش فیلم نیوز، دوازده سال از وقتی هومن سیدی تصمیم گرفت در کنار بازیگری و تجربه ساخت چند فیلم کوتاه، اولین فیلم بلندش «آفریقا» را بسازد می‌گذرد. سیدی حالا شش فیلم و یک سریال در کارنامه دارد و این روزها با جدیدترین فیلمش «جنگ جهانی سوم» به جشنواره ونیز راه پیدا کرده. سیدی این بار شخصیت اصلی فیلمش را یک کارگر میانسال روزمزد در نظر گرفته که خانواده‌اش را در زلزله از دست داده و در لوکیشن فیلمی درباره جنایات هیتلر در جنگ جهانی دوم مشغول به کار شده. طبق اطلاعاتی که تیزر فیلم در اختیارمان می‌گذارد، او را در بخشی از فیلم به عنوان سیاهی‌لشکر می‌بینیم که کنار سایر یهودی‌ها به کوره آدم‌سوزی انداخته شده. در ادامه به وقتی اشاره می‌شود که مهمترین نقش فیلم را به او داده‌اند با توجه به گریمش می‌شود فهمید قرار است نقش خود هیتلر را هم بازی کند.

سیدی استاد دست گذاشتن روی موقعیت‌های نامتعارف و خلق شخصیت‌هایی متفاوت است. معمولا دست روی نابهنجاری‌ها می‌گذارد و در آثارش ردی از خشونت و بزهکاری و مواد مخدر و … دیده می‌شود. هنوز نمی‌دانیم دقیقا چه ویژگی‌هایی برای شخصیت شکیب یا همان کارگر روزمزد فیلمش در نظر گرفته اما معمولا شخصیت‌هایی طراحی می‌کند که در عین ملموس بودن و باورپذیری، چندان برایمان آشنا نیستند. انگار نمونه‌شان را جای دیگری جز خود اثری که سیدی ساخته ندیده‌ایم.

براساس تیزر منتشر شده از این فیلم، با با اثری پربازیگر در ابعادی وسیع روبه‌رو هستیم؛ اتفاقی که پیشتر فقط نمونه‌اش را در «مغزهای کوچک زنگ‌زده» این کارگردان دیده‌ایم. او در فیلم‌هایی مثل «آفریقا»، «سیزده»، «اعترافات ذهن خطرناک من»، «خشم و هیاهو» و حتی سریال «قورباغه» ترجیح می‌داد داستانش را در محیطی محدود با چند شخصیت‌ پیش ببرد و حالا به نظر می‌رسد در ادامه «مغزهای کوچک زنگ‌زده» دست به تجربه‌ای سخت‌تر و پرچالش‌تر زده است.

«جنگ جهانی سوم» براساس فیلمنامه‌ای از هومن سیدی، آرین وزیر دفتری و آزاد جعفریان ساخته شده و محسن تنابنده، ندا جبرئیلی و … در آن بازی دارند. «جنگ جهانی سوم» امروز 15 شهریور ساعت 19:30 در بخش افق‌های هفتادونهمین جشنواره فیلم ونیز برای اولین بار به نمایش عمومی درخواهد آمد.

فیلم‌نیوز

دیدگاهتان را بنویسید