سینمای ایران
مروری بر کارنامه بازیگری پیمان قاسم‌خانی به بهانه اکران «چپ‌ راست»

نویسنده‌ای که بازی هم می‌کند

اکران «چپ راست» به کارگردانی حامد محمدی بالاخره قطعی شد و این فیلم از چهارشنبه 21 دی به نمایش درمی‌‌آید. پیمان قاسم‌خانی که پیش‌تر در فیلم «چهار انگشت» حامد محمدی هم در یک سکانس بازی کرده بود، اینبار در فیلم جدید او یکی از نقش‌های اصلی را به عهده دارد. قاسم‌خانی با اینکه بازیگر پرکاری نیست اما حتی در نقش‌های کوتاه هم اثرگذار ظاهر می‌شود و باید دید این‌بار بازی‌اش در کنار رامبد جوان چه شرایطی را رقم خواهد زد. به بهانه اکران «چپ راست» مروری داریم بر کارنامه بازیگری پیمان قاسم‌خانی.

به گزارش فیلم‌نیوز، پیمان قاسم‌خانی را به عنوان یکی از مهمترین فیلمنامه‌نویس‌های آثار کمدی سینما و تلویزیون ایران می‌شناسیم. او علاوه بر نگارش فیلمنامه‌های درخشان و کارگردانی دو فیلم و دو سریال، در پنج فیلم هم بازی کرده است. با وجود اینکه به عنوان بازیگر خیلی کم‌کار است اما نقش‌هایش در ذهن خیلی از ما مانده.

عاشقانه | علیرضا داوودنژاد| 1373

بعد از دو تجربه فیلمنامه‌نویسی در سینما، اوایل دهه هفتاد، قاسم‌خانی پیشنهاد علیرضا داودنژاد را برای بازی در فیلم «عاشقانه» پذیرفت و نقش جوانی عاشق‌پیشه را بازی کرد. این نقش با شخصیتی که بعدها به عنوان فیلمنامه‌نویس و بازیگر از او شناختیم کاملا متفاوت بود و شاید بتوان آن را به طور کلی خارج از کل محتویات کارنامه‌اش دانست. او در «عاشقانه» نقش پسر جوان عاشقی را داشت که پدر نامزدش می‌خواست به خاطر فقر مالی، نامزدی‌ او را با دخترش بهم بزند تا به خواستگاری مردی میانسال پاسخ مثبت دهد.

سن‌پطرزبورگ| بهروز افخمی| 1388

بهترین بازی پیمان قاسم‌خانی بدون شک در «سن‌پطرزبورگ» رقم خورد. قاسم‌خانی در کنار محسن تنابنده زوج جذابی را تشکیل داد و کل‌کل‌های این دو نفر برای رسیدن به گنجی با کلید عقاب دو سر، یک لحظه خسته‌کننده نمی‌شد. قاسم‌خانی نقش مردی را بازی می‌کرد که روزگاری خلافکار بوده و سال‌ها تجربه حبس داشته اما حالا خیلی خوب می‌تواند ادای جنتلمن‌ها را دربیاورد و توجه دخترها را به خودش جلب کند. او در لحظه موقعیت را به نفع خودش برمی‌گرداند و تضادش با محسن تنابنده موقعیت‌های جذابی را رقم می‌زد.

زندگی مشترک آقای محمودی و بانو | روح‌الله حجازی | 1391

قاسم‌خانی بعد از «سن‌‌پطرزبورگ» با روح‌الله حجازی برای بازی در فیلم «زندگی مشترک آقای محمودی و بانو» وارد همکاری شد و این‌بار نقشی جدی ایفا کرد. رامتین مردی بود که بعد از سال‌ها زندگی مشترک با زنی سنتی حالا با دختری متجدد همراه شده اما نسبت به موقعیت جدیدش تردید دارد. او خوشحال نیست اما قدرت بیان آنچه می‌خواهد را ندارد. در این فیلم قاسم‌خانی را اولین بار در چهره‌ای مغموم و بی‌حالت می‌بینیم؛ نقشی متفاوت و اثرگذار.

طبقه حساس | کمال تبریزی | 1392

قاسم‌خانی به عنوان فیلمنامه‌نویس «طبقه حساس» با کمال تبریزی همکاری کرد و نقشی کوتاه هم در فیلم داشت. ماجرای فیلم درباره جنازه‌ای بود که اشتباه در طبقه دوم قبر همسر مردی متعصب به اسم کمالی دفن می‌شد و این مسئله روانش را بهم می‌ریخت. قاسم‌خانی نقش همان مرد مرده‌ را داشت که بعد از نبش قبر بیرون می‌آمد و با کمالی گپ می‌زد. نکته بامزه ماجرا این بود که مرد مرده به لحاظ چهره و مو از کمالی جذابتر بود و همین مسئله باعث می‌شد به این جنازه حسادت کند و اجازه ندهد روی قبر زنش بماند.

چهار انگشت | حامد محمدی | 1397

در «چهار انگشت» حامد محمدی فقط پنج دقیقه بازی داشت و خودش در مصاحبه‌ای گفته که اصلا اسمش را بازی نمی‌گذارد. فقط چون رفیقش حامد زنگ زده و از او خواسته، این چند دقیقه را جلوی دوربین رفته است.

چپ‌ راست| حامد محمدی| 1399

حالا اما قضیه بازی‌اش در «چپ راست» متفاوت است و او در کنار رامبد جوان، سارا بهرامی، ویشکا آسایش و سروش صحت، یکی از نقش‌های اصلی را دارد. فیلم داستان دو خانواده با گرایش‌های سیاسی چپ و راست است که در مواردی با یکدیگر به مشکل برمی‌خورند. در این فیلم رامبد جوان گرایش سیاسی راست دارد و قاسم‌خانی چپی است. فیلم«چپ راست» قرار بود زمستان سال گذشته و همزمان با بازگشایی سینماها بعد از دوران کرونا روی پرده سینماها برود، اما چند روز مانده به اکران به دلیل عدم اعمال اصلاحات اعلام شده به تهیه‌کننده از نمایش عمومی آن جلوگیری شد. بعد از آن صحبت‌هایی درباره اکران آن در تابستان به میان آمد که به نتیجه نرسید. نهایتا این فیلم از چهارشنبه 21 دی اکران خود را آغاز کرد.

فیلم‌نیوز

دیدگاهتان را بنویسید