سینمای ایران
اولین واکنش‌ منتقدان خارجی به فیلم سعید روستایی بعد از نمایش در جشنواره کن

«برادران لیلا»، تجربه‌ای غیرمنتظره و غنی

فیلم «برادران لیلا» به کارگردانی سعید روستایی، روز گذشته در جشنواره کن به نمایش درآمد و با استقبال منتقدان روبه‌رو شد.

به گزارش فیلم‌نیوز، بعد از نمایش فیلم «برادران لیلا»، منتقدان مختلف نسبت به آن واکنش نشان دادند. تا به حال چند نقد درباره آن منتشر شده که اکثر آنها مثبت بوده است.

پیتر برد شاو، منتقد گاردین، امتیاز چهار از پنج ستاره را به این فیلم داد، آن را با فیلم «پدرخوانده»، «روکو و برادرانش» و «ویسکونتی» مقایسه کرد و نوشت: «سعید روستایی، فیلمساز ایرانی، یک درام خانوادگی بزرگ، جذاب و شخصیت محور را به سبک ایتالیایی-آمریکایی با اجراهای خشن، صحنه عروسی بزرگ و صحنه‌هایی یادآور فیلم‌هایی چون «روکو و برادرانش» از «ویسکونتی» و «پدرخوانده» ساخته فرانسیس فورد کاپولا ارائه می‌کند. حتی پیرنگی از آثار آرتور میلر را در میان سرزنش های عصبانی و دردناک فیلم می‌توان دید.»

پیتر دی برگ، منتقد ورایتی هم از کارگردانی سعید روستایی تمجید کرد و نوشت: «ستاره ایرانی، ترانه علیدوستی حماسه این خانواده پرتوقع و پرجمعیت را به تنهایی هدایت می‌کند. سعید روستایی از نویسندگان نسل جدیدی است که با زیرکی هرچه تمام‌تر انتقادهای پیچیده اجتماعی خود را در قالب داستان‌های مدرن ارائه می‌دهد.

جردن مینتزر، منتقد هالیوود ریپورتر از انرژی فوق‌العاده و ظریف‌کاری‌های بازیگران فیلم تعریف کرد اما نقدی هم به شلوغی داستان فیلم داشت. او نوشت: « داستان بیش از اندازه شلوغ است. بعضی جاها، درام به ملودرام تغییر ماهیت می‌دهد. از این جهات «برادران لیلا» فیلم کاملی نیست. اما از لحاظ محتوا و هدف داستان که نشان دادن سختی‌های بیشمار یک خانواده ایرانی است، فوق‌العاده است.»

استفانی بانبری در نشریه ددلاین هم با مروری بر داستان فیلم «برادران لیلا»، این فیلم را یک تجربه غیرمنتظره و غنی توصیف کرد

فیلم‌نیوز

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید