سینمای ایران
مروری بر اولین تجربه سینمایی ده بازیگر مطرح مرد سینمای ایران به بهانه انتشار فیلم «سام ونرگس» نخستین تجربه بازیگری محمدرضا گلزار

از نامزدی «حامد» تا زرشک «بهرام»

بازیگر‌های مردی که امروز به جایگاه تثبیت شده‌ای در سینما رسیده‌اند، اولین بار نامشان در کجای تیتراژ ابتدایی یک فیلم سینمایی آمد، برخی از همان ابتدا در صدر تیتراژ بودند و برخی دیگر هم آرام آرام خودشان را تبدیل به نفر اول تیتراژ کردند، مروری بر اولین تجربه بازیگری این ستاره نشان میدهد که آنها در اولین گام چه جایگاهی داشتند و از کجا شروع کردند.

به گزارش فیلم‌نیوز، اواسط هفته گذشته، نسخه اصلاح شده فیلم «سام ونرگس» توسط پلتفرم «فیلمنت» واد شبکه نمایش خانگی شد. با این فیلم محمد رضا گلزار پا به عرصه بازیگری گذاشت و خودش را خیلی زود به عنوان یک ستاره مطرح کرد. به بهانه انتشار این فیلم سراغ ده بازیگر مرد رفته‌ایم تا مروری داشته باشیم بر نخستین تجربه‌شان در عرصه بازیگری سینما. اینکه چطور انتخاب شدند و در آن فیلم چه جایگاهی داشتند و …. این گزارش را در ادامه بخوانید.

پارسا پیروز فر | پری | 1373

توسط چه کسی دعوت به کار شد :داریوش مهرجویی

حجم نقش چه اندازه بود :اگر از حضور کوتاه و چند ثانیه‌ای‌اش در فیلم «مجسمه» صرف نظر کنیم، اولین نقش جدی‌اش را در فیلم «پری» به کارگردانی داریوش مهرجویی بازی کرد . او در این فیلم جز نقش‌های فرعی بود و کاراکتر مرد زاهدی را بازی می‌کرد که در تخیل پری مجسم می‌شد.

سرنوشت فیلم: در سیزدهمین جشنواره فیلم فجر توانست سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی را از آن خودش کند و در رشته بهترین فیلمبرداری(علیرضا زرین دست) وبهترین بازیگر نقش مکمل مرد(علی مصفا) برنده سیمرغ بلورین شود. پری در ادامه حضورهای متعددی را در جشنواره‌های جهانی از جمله جشنواره‌های « تسالوینکی»، «هنگ کنک» ، «هند» و… تجربه کرد. این فیلم اکران موفقی هم در سینماها داشت.

محمد رضا گلزار | سام و نرگس | 1379

توسط چه کسی دعوت به کار شد : زنده یاد ایرج قادری

حجم نقش چه اندازه بود : او به عنوان یک چهره تازه به عنوان نقش اول فیلم «سام و نرگس» انتخاب شد. گلزار در این فیلم ایفاگر نقش پسر جوانی به نام «سام» است که دلباخته خواهر دوست صمیمی‌اش می‌شود. اما این عشق برایش عواقبی را به همراه دارد.

سرنوشت فیلم : «سام و نرگس» جز آثار سینمای بدنه محسوب می‌شود. این فیلم با فرمول‌های سینمای قادری و برای جذب مخاطب عام ساخته شده بود، از همین رو در جشنواره شرکت نکرد و مستقیم وارد چرخه اکران شد. سام و نرگس به دلیل حساسیت‌هایی که روی آن وجود داشت دوسال در نوبت اکران ماند تا اینکه سرانجام تابستان سال 1381 روی پرده رفت و توانست به فروش قابل توجهی هم دست پیدا کند.

بهرام رادان | شور عشق | 1379

توسط چه کسی دعوت به کار شد :نادر مقدس

حجم نقش چه اندازه بود : رادان در فیلم شور عشق جوان اول فیلم است که در کنار مهناز افشار زوج قصه را تشکیل می‌دهند. او نقش پسر جوانی را در فیلم دارد که قصد دارد با دختر مورد علاقه‌اش ازدواج کند. اما پدر و مادر دختر مخالف این اتفاق هستند، در پی این مخالفت آن‌ها تصمیم به فرار می‌گیرند. تنها خروجی این نقش برای رادان این بود که مسیرش برای بازی در دیگر فیلم‌های تجاری مثل «آبی»، «آواز قو»، «ساقی» و… باز شد.

سرنوشت فیلم : در دوره اول اصلاحات موج فیلم‌های دختر وپسری سینمای ایران را فرا گرفت و آثار متعددی با این فرمول ساخته شد. «شور عشق» هم یکی از همین آثار بود که البته به لحاظ ساختاری و روایت قصه جز فیلم‌های سطح پایینی بود که با این فرمول ساخته می‌شدند. این فیلم با توجه به ساختاری که داشت بدون حضور در جشنواره فجر روی پرده رفت و به فروش متوسطی هم دست پیدا کرد. اما نکته مهم درباره «شور عشق» اهدای اولین و آخرین زرشک زرین سینمای ایران (بدترین فیلم سال) به این فیلم است. به این ترتیب نام این فیلم در تاریخ سینمای ایران ثبت شد.

حامد بهداد | آخر بازی | 1379

توسط چه کسی دعوت به کار شد : همایون اسعدیان

حجم نقش چه اندازه بود : حامد بهداد به عنوان یک استعداد توسط همایون اسعدیان برای بازی در فیلم «آخر بازی» انتخاب شد. او جوان اول فیلم بود و نقش پسر دانشجوی به نام «پویا صادقی» را بازی می‌کرد که دلباخته یکی از هم دانشگاهی‌هایش می‌شود، بهداد آنچنان حضور قدرتمندی در این فیلم داشت که توانست هیات داوران را مجاب کند تا او را به عنوان یکی از 5 نامزد دریافت سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد معرفی کنند.

سرنوشت فیلم : «آخربازی» پدیده جشنواره نوزدهم بود و توانست در 11 رشته نامزد سیمرغ بلورین شود. اسعدیان که تاپیش از این بیشتر در عرصه سینمای تجاری مشغول به کار بود، با ساخت «آخر بازی» مسیر فیلسمازی‌اش را تغییر داد. این فیلم به دلیل اینکه چهره شناخته شده‌ای در آن بازی نمی‌کرد اکران موفقی را پشت سر نگذاشت.

شهاب حسینی | رخساره | 1380

توسط چه کسی دعوت به کار شد :زنده یاد امیر قویدل

حجم نقش چه اندازه بود :شهاب حسینی پیش از این بیشتر به عنوان مجری شناخته می‌شد و رخساره اولین فیلمی بود که او در آن بازی می‌کرد. حسینی تا پیش از بازی در رخساره در چند سریال تلویزیونی نقش فرعی بازی کرده بود، اما زنده‌یاد قویدل نقش اول فیلمش را به او سپرد. در واقع شهاب حسینی با ایفای یک نقش اصلی کارش را در سینما به عنوان بازیگر شروع کرد.

سرنوشت فیلم :«رخساره» یکی از آثار متوسط سینمای ایران است. فیلمی که نه برای جشنواره ساخته شده بود و نه آنقدر قدرت داشت که بتواند در گیشه به اثر موفقی تبدیل شود. هر چند فیلم سعی داشت تصویری متفاوت از یک رابط عاشقاه را به تصویر بکشد، اما در مجموع اثر قابل توجهی از کار درنیامد . حتی حضور محمد علی سپانلو هم نتوانست کمک حال فیلم باشد.

نوید محمد زاده | در میان ابرها | 1386

توسط چه کسی دعوت به کار شد :سید روح الله حجازی

حجم نقش چه اندازه بود :نوید محمد زاده به عنوان یک استعداد تئاتری که روی صحنه خوش می‌درخشید جذب سینما شد. لو نیز به مانند خیلی از تئاتری‌ها کارش را در سینما با بازی در یک نقش فرعی شروع کرد و در فیلم «در میان ابرها» در کنار الناز شاکر دوست و یونس غزالی عهده دار نقش کاراکتری با نام «باقر» شد. حجم نقش او به اندازه‌ای نبود که در این فیلم به چشم بیاید، بنابراین بعد از بازی در فیلم «در میان ابرها» اتفاقی که باید برایش در سینما بیفتد، نیفتاد.

سرنوشت فیلم  : «در میان ابرها» جز فیلم‌های خوب کارنامه سید روح الله حجازی است که در جشنواره بیست وششم فیلم فجر توانست سیمرغ بلورین بهترین فیلم اول را از آن خودش کند. این فیلم در دوازدهمین جشن خانه سینما هم خوش درخشید و تندیس بهترین بازیگر نقش اول زن برای بازی الناز شاکر دوست به آن رسید. «در میان ابرها» با وجود درخشش در جشنواره اکران موفقی نداشت.

جواد عزتی | طلا ومس | 1388

توسط چه کسی دعوت به کار شد :همایون اسعدیان

حجم نقش چه اندازه بود :جواد عزتی تا پیش از بازی در «طلا ومس» به عنوان یک کمدین خودش را در تلویزیون سرزبان‌ها انداخت. هر چند که در کارها تلویزیونی هم نقش اصلی نداشت اما توانسته بود جایگاه خود را به عنوان یک بازیگر مکمل تثبیت کند. اسعدیان با تیز‌هوشی و با شناختی که از بازی عزتی به دست آورده بود، نقش مکمل مرد «طلا ومس» را به اوسپرد. این طلبه شوخ طب که بواسطه همین ویژگی در لحظاتی که وارد داستان می‌شد کمی از فضای سنگین فیلم را تلطیف می‌کرد.

سرنوشت فیلم : «طلا ومس» یکی از بهترین فیلم‌های کارنامه همایون اسعدیان است . این فیلم در جشنواره بیست وهشتم فیلم فجر حاضر بود و توانست نظر مخاطبان و منتقدین و البته هیات داوران را به خود جلب کند. «طلا ومس» در این دوره از جشنواره موفق شد ضمن نامزدی در چند رشته اصلی، سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن (نگار جواهریان) را از آن خودش کند. این فیلم در سال 89 اکران شد و گیشه خوبی هم داشت.

امیر جدیدی | آفریقا | 1389

توسط چه کسی دعوت به کار شد :هومن سیدی

حجم نقش چه اندازه بود :امیر جدیدی از کشفیات هومن سیدی است. او اولین بار در فیلم «افریقا» با بازی در کنار شهاب حسینی و جواد عزتی توانست خودی نشان دهد و به چشم بیاید. جدیدی یکی از سه نقش اصلی فیلم است که در همان اولین تجربه بازیگری‌اش توانست از پس نقش بربیاید و نظر مخاطبان را به خودش جلب کند. جدیدی با این فیلم به سینمای ایران معرفی شد.

سرنوشت فیلم : هومن سیدی «افریقا» را با مجوز ویدیویی ساخت . این فیلم به‌ دلیل اینکه این فیلم پروانه ساخت سینمایی نداشت شرایط حضور در بخش مسابقه اصلی و مسابقه فیلم‌های اول را به دست نیاورد و وارد بخش مسابقه فیلم‌های ویدیویی شد. «افریقا» در این بخش موفق شد سیمرغ بلورین بهترین فیلم را از آن خودش کند. این ساخته هومن سیدی بعد از جشنواره موفق به دریافت پروانه نمایش سینمایی هم نشد تا عملا اکرانش در سینماها منتفی شود و در نهایت از طریق شبکه نمایش خانگی عرضه شود.

هوتن شکیبا | طبقه حساس | 1392

توسط چه کسی دعوت به کار شد :کمال تبریزی

حجم نقش چه اندازه بود :هوتن شکیبا در سال 1392 در سه فیلم «طبقه حساس»، «شب بیرون» و«حق السکوت» بازی کرد. با توجه به موفقیتی که «طبقه حساس» در جشنواره و سپس اکران عمومی به دست آورد این فیلم را مبنای حضور هوتن شکیبا در سینما قرار دادیم. اوهم به واسطه درخشش در عرصه تئاتر جذب سینماشد، اما در ابتدا نقش‌های مهمی به او سپرده نمی‌شد و بیشتر عهده‌دار نقش‌های فرعی بود. در طبقه حساس هم هوتن شکیبا نقش یکی از دامادهای رضا عطاران را بازی می‌کرد. نقشی که تاثیر چندانی در پیشبرد داستان نداشت.

سرنوشت فیلم : «طبقه حساس» را شاید بتوان آخرین فیلم موفق کارنامه «کمال تبریزی» نامید. فیلمی که در جشنواره فیلم فجر مورد توجه هیات داوران هم قرار گرفت و در نهایت سیمرغ بلورین بهترین بازیگر اول مرد(رضا عطاران) به آن رسید.«طبقه حساس» در گیشه هم موفق عمل کرد و توانست در مدت اکران خود به فروشی بالای 4 میلیارد تومان دست پیدا کند.

هادی حجازی فر | ایستاده در غبار | 1394

توسط چه کسی دعوت به کار شد :محمد حسین مهدویان

حجم نقش چه اندازه بود :اگر حضور کوتاه هادی حجازی فر را در فیلم«مزرعه پدری» نادیده بگیریم، «ایستاده در غبار» نخستین حضور مهم او در عرصه بازیگری است. حجازی فر در ایستاده در غبار نقش اول فیلم را برعهده دارد و ایفاگر کاراکتر شهید احمد متوسلیان است. ساختار مستند داستانی فیلم کار حجازی فر را در «ایستاده در غبار» حسابی سخت کرده بود، اما او با تسلط کافی توانست از پس این نقش بربیاید و توانایی‌های خود را به رخ بکشد. با این وجود تلاش‌های حجازی‌فر در آن دوره از جشنواره به چشم هیات داوران نیامد، اما بعد از آن مسیرش در عرصه بازیگری هموار شد.

سرنوشت فیلم : «ایستاده در غبار» توانست محمد حسین مهدویان و تیمش را به عنوان استعدادهای نوظهور در سینمای ایران معرفی کند. این فیلم علاوه بر کسب جایزه بهترین فیلم اول توانست در دوره سی و چهارم فیلم فجر عنوان بهترین فیلم جشنواره را هم از آن خودش کند.

فیلم‌نیوز

دیدگاهتان را بنویسید