سینمای ایران
رئیس هیئت‌مدیره خانه‌سینما در ادامه بیانیه 30 آذر نکات مهمی را یادآور شد

محمدمهدی عسگرپور: می‌خواستیم گفت‌وگو کنیم، اما برخی دنبال لشگرکشی هستند

رییس هیأت مدیره خانه سینما بعد از انتشار بیانیه روز دوشنبه 30 آذر گفته که خانه سینما در این دو ماه اخیر سعی کرده با نهادهای ذیربط گفت‌وگو کند تا بخشی از مشکلات حل شود ولی به نظر می‌رسد برخی به دنبال این هستند که به نوعی لشگرکشی اتفاق بیفتد.

به گزارش فیلم‌نیوز، محمدمهدی عسگرپور، رئیس هیئت‌مدیره خانه‌سینما بعد از انتشار بیانیه‌ صریح خانه سینما در قبال هنرمندانی که تهدید یا بازداشت شده‌اند در مصاحبه‌ای با ایسنا در این باره توضیح داده: «سینما همواره نقش اجتماعی جدی – حداقل در کشور ما- داشته و در دنیا هم کم‌وبیش همینطور است. حاکمیت خیلی وقت‌ها این نقش اجتماعی را دوست داشته و خودش هنرمندان را به آن تشویق می‌کرد و گاهی حتی می‌پرسید که چرا در فلان موضوع، هنرمندان حضور ندارند، یا به نحوی بر مشارکت آن‌ها تاکید می‌کرد. اما هر زمان این حضور به نفع حاکمیت نیست، گفته می‌شود «آن‌ها چرا اظهار نظر می‌کنند؟ هنرمندان باید سراغ کار خود بروند.»

او در بخش دیگری از صحبت‌هایش به علاقه خانه‌سینما به حل آرام و منطقی مشکلات اشاره کرده و گفته: «خانه سینما در این دو ماه اخیر سعی کرد سیر پیگیری آرام و منطقی خود را داشته باشد، با نهادهای ذیربط گفت‌وگو کند تا بخشی از این مشکلات حل شود ولی به نظر می‌رسد در جاهایی ترجیح داده می‌شود که این گفت‌وگو با آن شکلی که در حال پیش رفتن بود، ادامه نداشته باشد. انگار برخی به دنبال این هستند که به نوعی لشگرکشی اتفاق بیفتد.»

عسگرپور به مشکل احضار یا گرفته شدن پاسپورت هنرمندان اشاره کرده و در این باره توضیح داده:  «ما در این مدت بر اساس تعداد بازداشتی‌ها و ممنوعیت‌هایی که اعلام شده بود و هر کدام شرایط متفاوتی هم دارند جلسه‌های مختلفی با نهادهای امنیتی و دادستانی داشتیم. بعضی از همکاران احضار شده‌اند، بعضی بازداشت و بعضی هم پاسپورت‌شان گرفته شده است. درباره افرادی که پاسپورت آن‌ها گرفته شده مواردی هست که هیچ حکمی برایشان وجود ندارد. برخی کسانی هم در زندان هستند که علت آن قابل بررسی است.»

رئیس هیئت مدیره خانه سینما توضیح داده که حتی اگر هنرمندان هم پست اعتراضی نمی‌گداشتند، مشکلات حل نمی‌شد: «این حرف‌ها کاملا نادرست است که بگوییم اگر هنرمندان یا خود مردم، پستی اعتراضی نمی‌گذاشتند به این معنا بود که وضعیت اجتماعی و اقتصادی و محیط زیستی و … خوبی داشتند و هیچ مشکلی وجود نداشت. جایی به عده‌ای گفتم تصور کنید که الان سال ۱۴۰۱ نیست و چند سال قبل هستیم، مردمی داریم که با یک سری مسائل طرف هستند، مثلاً از یک سو محیط زیست‌شان در حال نابودی است و از یک سو ارزش پول ملی آن‌ها هر روز پایین‌تر می‌رود، تعداد فقیرها بیشتر می‌شود، نسبت حقوق‌ها با خرج مسکن و خودرو و زندگی تفاوت بسیار زیادی دارد، چنین مردمی چطور باید اعتراض کنند؟ چه چیزی را و کجا، باید می‌گفتند، وقتی که تمام درها بسته می‌شود و اجازه هیچ اعتراضی که بتوانند به نتیجه برسند داده نمی‌شود؟.»

او در بخشی از صحبت‌هایش عنوان کرده که در حال حاضر عده‌ای سرکار هستند که قدرت اداره امور را ندارند و در این باره توضیح داده: «با گروهی مواجهیم که قدرت اداره کردن مسائل را ندارد و هزینه‌های روزافزون برای مجموعه کشور ایجاد می‌کنند. امروز در جامعه با خشونتی طرف هستیم که اسم آن را خشونت‌های روز افزون می‌گذاریم. یک نکته مهم این است که اثر بعدی خشونت در آینده چگونه خواهد بود؟ ما اساساً هیچ‌گاه چنین جامعه‌ای نداشتیم. در تمام این سال‌های گذشته، چه زمانی این اتفاق می‌افتاد که در خیابان ایرانی‌ها به جان هم بیفتند و با هم برخورد کنند؟ آن هم یک گروه به اسم حافظ امنیت که البته انواع و اقسام هم دارند؛ لباس شخصی و غیرشخصی با نشانه‌های مختلف که آدم را گیج می‌کند. در این میان هم مسئولی پیدا می‌شود و می‌گوید ما اصلا لباس شخصی نداریم یا یک اتفاق را به کل منکر می‌شود، در حالی که چند روز بعد مشخص می‌شود که هر چه منکر شده به نوعی واقعی بوده! چنین فردی استحقاق نشستن روی صندلی مسئولیت خود را دارد؟ وقتی این لجاجت‌ها اتفاق می‌افتد و بابت آن عذرخواهی هم نمی‌کنیم و هیچ مسئولی هم تغییر نمی‌کند، چرا باید توقع داشته باشیم که جامعه لجاجت نداشته باشد؟»

عسگرپوردر پایان روی این مسئله تاکید کرده و گفته : « من همواره فکر می‌کنم بنده و خیلی‌های دیگر در سینما و حوزه‌های هنر همیشه دنبال گفت‌وگو بوده‌ایم و هیچ وقت از آن فرار نکرده‌ایم، یعنی در بدترین شرایط هم که کسی حاضر به گفت‌وگو نبود هم، ما حاضر به گفت‌وگو بودیم برای حفظ آن ارزش‌هایی که همه ما به آن اعتقاد داریم و بخشی از حاکمیت هم نشان داده بود اعتقاد داشته است. الان هم خیرخواهانه مسائل را پیگیری می‌کنیم.»

خانه سینما روز دوشنبه 30 آبان نسبت به احضار و بازداشت برخی سینماگران در چند روز اخیر واکنش نشان داد و صراحتا اعلام کرد در صورت پایان نیافتن تهدیدها و بازداشت‌ها، از اعضایش می‌خواهد دست به تحصن بزنند.

فیلم‌نیوز

دیدگاهتان را بنویسید