سینمای ایران
مروری بر افتخارات سینماگران ایرانی در ادوار گذشته جوایز «آسیا پاسفیک» به بهانه نامزدی فیلم «شب داخلی ، دیوار» در پانزدهمین دوره این مراسم

درخشش در دل اقیانوس آرام

سینمای ایران در حالی در پانزدهمین دوره مراسم جوایز آسیا پاسفیک با فیلم «شب داخلی دیوار» در دورشته نامزد کسب جایزه شده است، که همواره حضوری موفق در این مراسم داشته است از دوره نخست که با «اتوبوس شب» برنده جایزه بزرگ مراسم شد تا دوره پانزدهم که با قهرمان جایزه بهترین فیلم را از آن خودش کرد.

به گزارش فیلم نیوز، شانزدهمین دوره مراسم جوایز آسیا پاسفیک قرار است بیستم آبان ماه 1401 مصادف با یازدهم نوامبر 2022 در کشور استرالیا برگزار شود. در این دوره از مراسم سینمای ایران با فیلم «شب داخلی دیوار» حضور دارد. این فیلم در دو رشته بهترین فیلمنامه و بهترین بازیگر مرد(نوید محمد زاده) نامزده دریافت جایزه شده است. در ادامه مروری داریم بر حضور سینماگران ایرانی در این مراسم سینمایی و افتخاراتی که طی پانزده دوره گذشته کسب کرده‌اند.

اولین دوره | سال 2008

مهرداد صدیقیان و خسرو شکیبایی در نمایی از فیلم اتوبوس شب برنده جایزه ویژه هیات داوران

تعداد نامزدی : 7 رشته

در چه رشته‌هایی برنده شدیم :

بهترین کارگردانی / رخشان بنی اعتماد و محسن عبد الوهاب  برای فیلم «خون بازی»

بهترین فیلمبرداری / هومن بهمنش برای فیلم «آن سه»

جایزه بزرگ هیات داوران / کیومرث پور احمد برای فیلم «اتوبوس شب»

 

دومین دوره | سال 2009

رضا ناجی در نمایی از فیلم «آواز گنجشک‌ها» که برنده جایزه بهترین بازیگر مرد شد

تعداد نامزدی : 4 رشته

در چه رشته‌هایی برنده شدیم :

بهترین بازیگر / رضا ناجی برای فیلم «آواز گنجشک‌ها»

جایزه ویژه یونسکو / مهدی منیری برای فیلم مستند «تینار»

سایر نامزدها :

بهترین فیلمنامه : بهنام بهزادی برای فیلم «تنها دوبار زندگی می‌کنیم»

بهترین بازیگر مرد : علیرضا آقاخانی برای فیلم « تنها دوبار زندگی می‌کنیم»

بهترین مستند بلند : «تینار» ساخته مهدی منیری

 

سومین دوره | سال 2009

گلشیفته فراهانی در نمایی از فیلم «درباره الی» ، او برای این فیلم نامزد جایزه بهترین بازیگر زن شد

تعداد نامزدی : 5 رشته

در چه رشته‌هایی برنده شدیم :

بهترین فیلمنامه / اصغر فرهادی برای فیلم «درباره الی»

جایزه ویژه هیات داوران / اصغر فرهادی برای فیلم «درباره الی»

سایر نامزدها:

بهترین کارگردانی : اصغر فرهادی برای فیلم «درباره الی»

بهترین بازیگر زن : گلشیفته فراهانی برای فیلم «درباره الی»

بهترین فیلمبرداری : علی محمد قاسمی برای فیلم «چراغی در مه»

 

چهارمین دوره | سال 2010

مریلا زارعی در نمایی از فیلم دیگری که برنده جایزه بهترین فیلم کودک شد

تعداد نامزدی : 1 رشته

در چه رشته‌هایی برنده شدیم :

بهترین فیلم کودک : «دیگری» ساخته مهدی رحمانی

 

پنجمین دوره | سال 2011

نمایی از فیلم «جدایی نادر از سیمین» که چهار رشته نامزد دریافت جایزه شد

تعداد نامزدی : 9 رشته

در چه رشته‌هایی برنده شدیم :

بهترین کارگردان : اصغر فرهادی برای فیلم «جدایی نادر از سیمین»

سایر نامزدها :

بهترین فیلم : «جدایی نادر از سیمین» ساخته اصغر فرهادی و «به امید دیدار» ساخته محمد رسول اف

بهترین کارگردانی : محمد رسول اف برای فیلم «به امید دیدار»

بهترین فیلمنامه : اصغر فرهادی برای «جدایی نادر از سیمین»

بهترین بازیگر مرد : پیمان معادی برای « جدایی نادر ازسیمین»

بهترین بازیگر زن : شایسته ایرانی برای فیلم‌های «آینه‌های رو به رو» و «باد و مه»

 

ششمین دوره | سال 2012

نمایی از فیلم توقیفی «خرس» که در ششمین دوره جوایز آسیا پاسفیک در دو رشته نامزد شد

تعداد نامزدی : 3 رشته

در چه رشته‌هایی برنده شدیم :

بهترین فیلمبرداری : تورج اصلانی برای «فصل کرگردن‌ها»

در چه رشته‌هایی نامزد بودیم :

بهترین فیلم : خرس به تهیه کنندگی جواد نوروز بیگی

بهترین کارگردان : خسرو معصومی برای فیلم «خرس»

 

هفتمین دوره | سال 2013

نمایی از فیلم «گذشته» نامزد دو جایزه در بخش بهترین فیلم و فیلمنامه

تعداد نامزدی : 3 رشته

در چه رشته‌هایی برنده شدیم :

جایزه ویژه یونسکو : «حوض نقاشی» به کارگردانی مازیار میری

در چه رشته‌های نامزد بودیم :

بهترین فیلم : «گذشته» ساخته اصغر فرهادی

بهترین کارگردانی : شهرام مکری برای فیم « ماهی و گربه»

بهترین فیلمنامه : اصغر فرهادی برای فیلم «گذشته»

بهترین بازیگر زن : نگار جواهریان برای فیلم «حوض نقاشی»

 

هشتمین دوره | سال 2014

پیمان معادی و نگار جواهریان در نمایی از فیلم «ملبورن» برنده جایزه بهترین فیلمنامه

تعداد نامزدی : 9 رشته

در چه رشته‌هایی برنده شدیم :

بهترین فیلم بلند جوانان : «عصبانی نیستم» ساخته رضا درمیشیان

بهترین بازیگر مرد : نوید محمد زاده برای فیلم «عصبانی نیستم»

بهترین بازیگر زن (تقدیر ویژه) : مریلا زارعی برای فیلم «شیار 143»

بهترین فیلمنامه : نیما جاویدی برای فیلم «ملبورن»

در چه رشته‌ای نامزد بودیم :

بهترین کارگردانی : رخشان بنی اعتماد برای فیلم «قصه‌ها»

 

نهمین دوره | سال 2015

فاطمه معتمد آریا در نمایی از فیلم «بهمن»

تعداد نامزدی : 1 رشته

در چه رشته‌هایی برنده شدیم :

در این دوره هیچ فیلمی از سینمای ایران برنده جایزه نشد

در چه رشته‌ای نامزد بودیم :

بهترین بازیگر زن : فاطمه معتمد آریا برای فیلم «بهمن»

 

دهمین دوره | سال 2016

نمایی از فیلم «محمد رسول الله (ص)» که در دو رشته نامزد جایزه شد

تعداد نامزدی : 6 رشته

در چه رشته‌هایی برنده شدیم :

بهترین مستند : رویاهای دم صبح ساخته مهرداد اسکویی

جایزه فدراسیون بین المللی تهیه‌کنندگان : منوچهر محمدی

سایر نامزدها :

بهترین فیلم : «محمد رسول الله (ص)» ساخته مجید مجیدی و «دختر» ساخته سید رضا میر کریمی

بهترین بازیگر مرد : فرهاد اصلانی برای فیلم «دختر»

بهترین فیلمنامه : مهران کاشانی برای فیلم «دختر»

بهترین فیلم بلند جوانان : «نفس» ساخته نرگس آبیار

بهترین فیلمبرداری : ویتوریو استورارو برای فیلم « محمد رسول الله (ص)»

 

یازدهمین دوره | سال 2017

نوید محمد زاده در نمایی از فیلم «بدون تاریخ ، بدون امضا»که به خاطر آن مورد تقدیر قرار گرفت

تعداد نامزدی : 3 رشته

در چه رشته‌هایی برنده شدیم :

بهترین بازیگر مرد (تقدیر ویژه) : نوید محمد زاده برای بازی در فیلم «بدون تاریخ، بدون امضاء» جایزه ویژه دستاورد هنری : زنده یاد عباس کیارستمی

سایر نامزدها :

بهترین فیلم : «لرد» ساخته محمد رسول اف

بهترین فیلم بلند جوانان : «اسکی باز» ساخته فریدون نجفی

 

دوازدهمین دوره | سال 2018

لیلا حاتمی در نمایی از فیلم «بمب؛یک عاشقانه»که در دو رشته نامزد جایزه شد

تعداد نامزدی : 5 رشته

در چه رشته‌هایی برنده شدیم :

در این دوره هیچ فیلمی از سینمای ایران برنده جایزه نشد

در چه رشته‌هایی نامزد بودیم :

بهترین بازیگر مرد : بهمن فرمان آرا برای فیلم «حکایت دریا»

بهترین فیلمنامه : پیمان معادی برای فیلم «بمب یک عاشقانه»

بهترین موسیقی متن : النی کارایندرو برای فیلم «بمب یک عاشقانه»

بهترین فیلم بلند جوانان : «آوا» ساخته صدف فروغی

 

سیزدهمین دوره | سال 2019

نمایی از فیلم «رونا؛ مادر عظیم» که موفق به کسب جایزه ویژه یونسکو شد

تعداد نامزدی : 6 رشته

در چه رشته‌هایی برنده شدیم :

جایزه ویژه یونسکو : «عظیم مادر رونا» به کارگردانی نوید محمودی

سایر نامزدها :

بهترین بازیگر مرد : نوید محمد زاده برای «متری شش ونیم» و محسن تنابنده برای فیلم «رونا، مادر عظیم»

بهترین مستند بلند : خط باریک قرمز ساخته فرزاد خوش دست

بهترین انیمیشن : «کاغذ پاره‌ها» به کارگردانی بهزاد نعلبندی

بهترین فیلمنامه : محمد داودی و محسن قرایی برای «قصر شیرین»

 

چهاردهمین دوره | سال 2021

امیر جدیدی در نمایی از فیلم « قهرمان»، او برای بازی در این فیلم نامزد دریافت جایزه بهترین بازیگر مرد شد

تعداد نامزدی : 7 رشته

در چه رشته‌هایی برنده شدیم :

بهترین کارگردانی / اصغر فرهادی برای فیلم «قهرمان»

سایر نامزدها :

بهترین فیلم / «قهرمان» ساخته اصغر فرهادی و «شیطان وجود ندارد» ساخته محمد رسول اف

بهترین فیلمنامه / اصغر فرهادی برای «قهرمان» ، نسیم احمدپور و شهرام مکری برای «جنایت بی دقت»

بهترین بازیگر مرد / امیر جدیدی برای« قهرمان»

بهترین فیلم بلند جوانان / «وقت چیغ انارها» ساخته گراناز موسوی

فیلم‌نیوز

دیدگاهتان را بنویسید