سینمای ایران
صدور پروانه نمایش برای سومین فیلم سهیل بیرقی

«عامه پسند» با فاطمه معتمدآریا و باران کوثری مجوز اکران گرفت

فیلم «عامه‌پسند» به کارگردانی سهیل بیرقی با بازی فاطمه معتمدآریا، باران کوثری و هوتن شکیبا از سوی شورای پروانه نمایش مجوز اکران گرفت.

به گزارش فیلم‌نیوز، «عامه‌پسند» سومین فیلم سهیل بیرقی بعد از «من» و «عرق سرد» است؛ فیلمی که سال 1398 ساخته شده و در جشنواره فجر سی‌وهشتم به نمایش درآمد بود اما در این چهار سال مجوز نمایش آن صادر نشده بود.

بیرقی فیلم اولش را با محوریت یک زن بانفوذ ساخت؛ زنی با اعتمادبنفسی بسیار بالا که در آن واحد فعالیت‌های مختلفی را مدیریت می‌کرد و ابایی از انجام هیچ گونه خلاقی نداشت. فیلم دوم این کارگردان باز هم درباره زنی قدرتمند و ستاره فوتسال بود اما اینبار همسری داشت که به پشتوانه قوانین، مانع از پیشرفت او می‌شد و اجازه خروج برای شرکت در مسابقات جهانی را به او نمی‌داد.

بیرقی در «عامه‌پسند» هم شخصیت اصلی فیلمش را یک زن در نظر گرفته است؛ زنی تنها و اینبار بدون اعتمادبنفس که در شهر محل تولدش هم به دلیل باورهای اشتباه، پذیرفته نمی‌شود.

در این فیلم با بازی فاطمه معتمدآریا در نقش زنی میانسال روبه‌رو هستیم که سالیان سال با همسرش زندگی کرده و تازه می‌فهمد به او خیانت می‌کند. او از خانه بیرون می‌زند تا مستقل زندگی برای خودش بسازد اما با مشکلاتی مواجه می‌شود که راهش را می‌بندد. اجاره ندادن خانه به زنی تنها، ناتوانی در پیدا کردن شغل یا گرفتن جواز کسب، عدم توانایی مدیریت کافه و … در عین حال سادگی بیش از حدش وضعیت نابهنجاری را برایش ایجاد می‌کند.

درست است که «عامه‌پسند» در مقایسه با دو فیلم قبلی بیرقی، نتوانست آنطور که باید نظر منتقدان و داوران جشنواره را جلب کند و جز یک نامزدی برای بازی باران کوثری در نقش مکمل، موفقیت دیگری برایش به همراه نداشت اما روی مشکلاتی دست گذاشته که کاملا قابل درک و ملموس به نظر می‌رسند.

نکته قابل توجه اینجاست که «عامه‌پسند» درحالی مجوز اکران گرفته که دو بازیگر اصلی‌اش این اواخر با حواشی مختلفی روبه‌رو بوده‌اند. فاطمه معتمدآریا به نصب تصویرش در بیل‌بورد میدان ولیعصر اعتراض داشت و حالا هم که نام باران کوثری در فهرست پنج بازیگری قرار گرفته که به دادسرا احضار شده‌اند. باید دید وضعیت اکران فیلم به کجا می‌رسد.

شورای پروانه نمایش، علاوه بر «عامه‌پسند»، به فیلم‌های «نفرین آرتا» به کارگردانی مجید کریمی و «هفت بهارنارنج» به کارگردانی منصور نورمحمد گل‌سفیدی هم مجوز اکران داده است.

فیلم‌نیوز

دیدگاهتان را بنویسید