سینمای ایران
درباره فیلم «نبودن» ساخته جدید علی مصفا که به تازگی پروانه نمایش آن صادر شده + تیزر

علی مصفا همراه با لیلا حاتمی در پراگ اینبار با «نبودن»

تیزر بین المللی فیلم «نبودن» را در انتهای خبر ببینید

سومین فیلم علی مصفا با نام «نبودن» (absence)پروانه نمایش گرفته است؛ این فیلم محصول مشترک ایران و جمهوری چک است و علی مصفا و لیلا حاتمی بازیگران ایرانی آن هستند.

به گزارش فیلم‌نیوز، علی مصفا سال 1400 فیلمش را در در شهر پراگ ساخته و خودش بازیگر نقش اصلی آن است. بازیگران فیلم جز خودش و لیلا حاتمی، غیرایرانی هستند.

داستان فیلم درباره پسری است که بعد از پنجاه سال برای نوشتن بیوگرافی از زندگی پدرش به پراگ سفر می‌کند تا درباره گذشته پدرش در زمان جمهوری سوسیالیستی چکسلواکی اطلاعاتی به دست بیاورد. تنها رابط او با گذشته پدر چند عکس است که از او به یادگار مانده.

با توجه به تیزری که لیلا حاتمی خرداد امسال از این فیلم منتشر کرد، کل فیلم در این کشور تولید شده و علی مصفا هم به عنوان بازیگر نقش اصلی آن، به زبان انگلیسی حرف می‌زند. در تیزر، تصویری از خود لیلا حاتمی دیده نمی‌شود اما در فهرست بازیگران، نامش به چشم می‌خورد.

علی مصفا اولین فیلمش را سال 1382 با نام «سیمای زنی در دوردست» کارگردانی کرد. فیلمی که کل آن از یک شب تا صبح روایت می‌شد و درباره مرد میانسالی بود که با یک تلفن ناشناس سر از خانه‌ای در می‌آورد و به مکان‌های ناشناخته می‌رفت.

فیلم دومش «پله آخر» را با اقتباس از داستان «مردگان» جیمز جویس و «مرگ ایوان ایلیچ» تولستوی ساخت. شخصیت اصلی داستان، مردی بود که براثر حادثه ساده‌ای می‌مرد و بعد با روایت‌هایی تقطیع‌شده، دلایلی که منجر به مرگش می‌شد را مرور می‌کردیم.

به نظر می‌رسد «نبودن» با وجود تفاوت‌های ساختاری با دو فیلم قبلی، تا حد زیادی به فضای این آثار پایبند است.

این فیلم اولین‌بار در چهل‌و‌پنجمین جشنواره فیلم سائوپائولو به نمایش درآمد. «نبودن» همچنین در جشنواره فیلم بنگلور هند جایزه فیلم برتر دوم جشنواره را به دست آورد.

فیلم‌نیوز

دیدگاهتان را بنویسید