سینمای ایران

کدام فیلم اولی ها به «نگاه نو» راه نیافتند

با اعلام فیلم های راه یافته به بخش «نگاه نو» جشنواره فیلم فجر، برخی از فیلم هایی که پیش بینی می شد در بخش فیلم های اول به نمایش درآیند، از رقابت در این بخش باز ماندند.

«لابیرنت» اولین ساخته سینمایی امیرحسین ترابی با بازی ساره بیات، شهاب حسینی، غزاله نظر، پژمان جمشیدی و… اواخر بهار امسال جلوی دوربین رفت و پس از 40 جلسه، فیلمبرداری آن به پایان رسید. این فیلم فرم حضور در جشنواره فجر را پر کرد اما امروز نتوانست به جمع فیلم های بخش «نگاه نو» راه یابد.

«زعفرانیه 14 تیر» به کارگردانی سید علی هاشمی، فیلمبرداری آن اوایل مهرماه امسال به پایان رسید. در این فیلم مهدی هاشمی، هنگامه قاضیانی، مسعود رایگان، نازنین بیاتی و لیندا کیانی بازی می کنند و کمال تبریزی هم به عنوان مشاور کارگردان با این پروژه همکاری می کند. این فیلم که متقاضی نمایش در جشنواره فجر بود، نتوانست نظر هیات داوران این دوره را جلب کند.

«عطر داغ» علی ابراهیمی که تهیه کنندگی آن را سید شهاب رضویان بر عهده دارد، مرداد ماه امسال پروانه نمایش آن صادر شد و فرم حضور در جشنواره فجر را پر کرد. در این فیلم مهرداد صدیقیان، شهرام حقیقت‌دوست، بهاره کیان‌افشار، سیما تیرانداز، خاطره اسدی و شیوا مکی نیان بازی می کنند. اما این فیلم پربازیگر هم نتوانست به جمع فیلم اولی های برگزیده جشنواره راه یابد.

«نبات» اولین فیلم پگاه ارضی با بازی شهاب حسینی و نازنین فراهانی سال گذشته به جشنواره فجر نرسید و امسال با پایان مراحل فنی آن برای حضور در جشنواره فجر اقدام کرد اما نتوانست با نظر اعضای هیات انتخاب به بخش «نگاه نو» راه یابد.
اما شاید غافلگیر کننده ترین تصمیم اعضای هیات انتخاب جشنواره فجر به حذف «سرکوب» اولین فیلم رضا گوران کارگردان با سابقه تئاتر باز گردد.

گوران اوایل مهرماه امسال «سرکوب» را جلوی دوربین برد و نیمه آبان ماه هم فیلمبرداری آن را به پایان رساند. باران کوثری، سارا بهرامی، الهام کردا، پردیس احمدیه، رویا افشار و جمشید هاشم پور در این فیلم بازی می کنند. شنیده ها حاکی از آن است که «سرکوب» داستان حساسیت برانگیزی دارد و مشخص نیست که دلیل حذف این فیلم از بخش «نگاه نو» موضوع فیلمنامه آن است یا دلایل دیگری پشت تصمیم اعضای هیات انتخاب مبنی بر حذف آن وجود دارد.

فیلم‌نیوز

دیدگاهتان را بنویسید