سینمای ایران
۸ کارگردان که مسبب پیشرفت و موفقیت بازیگران در دهه ۹۰ شدند

کاشف استعدادها

سینمای ایران در دهه ۹۰ شاهد بروز چهره‌های تازه‌ای بود. استعدادهای جدیدی وارد عرصه بازیگری شدند و برخی به واسطه اعتماد کارگردان‎ها زمینه پیشرفت و شهرتشان نیز فراهم شد و به محبوبیت بیشتری رسیدند. هفت صبح به بهانه نزدیک شدن به پایان دهه ۹۰، عملکرد هشت کارگردان مطرح را در زمینه معرفی و پیشرفت بازیگران یک دهه اخیر مورد ارزیابی قرار داده است.

اصغر فرهادی
یکی از مهم‌ترین کارگردان‌ها در زمینه کشف استعداد که همه آنها امروز جزو بازیگران پرکار و اثرگذار سینمای ایران شده‌اند. فرید سجادی حسینی توانست در هر فیلم شکل متفاوتی از بازی‌اش را ارائه دهد و مجتبی پیرزاده هم بعد از «فروشنده» توانست نقش‌های مهمی در سینمای ایران ایفا کند و حتی نامزد سیمرغ هم بشود. از آن سو بازیگرانی که فرهادی در دو سال پایانی دهه 80 کشف کرد هم در دهه 90 درخشیدند؛ از جمله پیمان معادی، بابک کریمی و ساره بیات.

هومن سیدی
او از جمله کارگردان‌هایی است که ید طولانی در کشف استعداد بازیگران دارد. سیدی در دهه ۹۰ کاشف استعدادهایی چون امیر جدیدی، نوید پورفرج، مرجان اتفاقیان و لادن ژاژه وند بوده است. از میان این بازیگران، مسیر امیر جدیدی روشن بوده و تبدیل به بازیگری محبوب در سینمای ایران شده است. نوید پورفرج نیز توانایی‌اش را اثبات کرده و یکی از استعدادهای آینده دار سینمای ایران است.

سروش صحت
سروش صحت تبحری ویژه در کشف استعداد بازیگران دارد. بهنام تشکر، پژمان جمشیدی و هوتن شکیبا به واسطه اعتماد صحت به شهرت رسیده‌اند. بازیگران مورد اشاره، خیلی زود میان مخاطبان به محبوبیت رسیدند و پس از همکاری با صحت، مسیرشان در عرصه بازیگری هموار شد. پژمان جمشیدی تبدیل به بمب گیشه شد و هوتن شکیبا به سیمرغ دست یافت.

رضا درمیشیان
نوید محمدزاده و بهرام افشاری مهم‌ترین بازیگرانی هستند که در دهه ۹۰ رضا درمیشیان به آنها فرصت بروز توانایی‌شان را داد. درمیشیان به مهدی کوشکی هم که از تئاتر آمده بود این فرصت را داد. آینده برای نوید محمدزاده روشن به نظر می‌رسد. او در دهه ۹۰ تبدیل به ستاره شد و به خوبی از موقعیت‌ها بهره برد. بهرام افشاری هم می‌تواند بازیگری محبوب باقی ماند.

محمدحسین مهدویان
هادی حجازی‌فر مهم‌ترین کشف محمدحسین مهدویان است. این کارگردان زمینه معرفی چند بازیگر دیگر را هم فراهم کرد؛ از جمله مهدی زمین پرداز و زیبا کرمعلی. هادی حجازی فر یکی از بازیگران موفق سینمای ایران است که هم در زمینه کمدی و هم نقش‌های جدی صاحب استعداد است. زیبا کرمعلی هم این شانس را دارد که در آینده تبدیل به یکی از بازیگران موفق سینمای ایران شود.

سیروس مقدم
مقدم در سریال «پایتخت» فرصت درخشش به بازیگران زیادی داد و زمینه شهرتشان را بیش از پیش فراهم کرد. احمد مهران‌فر پیش‌تر در سینما و تئاتر تجربه بازیگری داشت اما مقدم به واسطه سپردن نقش ارسطو، زمینه شهرت عمومی‌اش را فراهم کرد. همچنین هومن حاج عبداللهی و محمدرضا علیمردانی دیگر بازیگرانی هستند که با «پایتخت» به شهرت رسیدند.

محمدعلی باشه آهنگر
باشه آهنگر سال ۹۰ فیلم سینمایی «ملکه» را ساخت و زمینه معرفی و شهرت بیشتر میلاد کی‌ مرام را در سینما فراهم کرد. حمیدرضا آذرنگ هم که پیش‌تر در تئاتر به عنوان بازیگر و کارگردان شناخته می‌شد، به واسطه بازی در این فیلم، به مخاطبان گسترده سینما معرفی شد.

شهرام مکری
او در فیلم «ماهی و گربه» از بازیگران جوان زیادی استفاده کرد که در میان آنها پدرام شریفی بیش از دیگران چهره شد و بعد از این فیلم مورد توجه کارگردان‌های زیادی قرار گرفت. عبد آبست دیگر کشف مکری است که علاقه‌اش بیشتر کارگردانی بوده و بازیگر گزیده کاری است. ندا جبرئیلی هم با اینکه پیش‌ از «ماهی و گربه» تجربه بازیگری داشت اما در فیلم مکری زمینه درخشش فراهم شد.

فیلم‌نیوز

دیدگاهتان را بنویسید