سینمای ایران
نقش فیلمسازهای قبل از انقلاب در معرفی و شناخته شدن چند بازیگر مطرح سینما

کارخانه ستاره سازی

داریوش مهرجویی بعد از شش سال از ساخت آخرین فیلمش، این روزها مشغول پیش تولید فیلم «لامینور» است.  علاوه بر این، مدت‌ها پیش مسعود کیمیایی از ساخت فیلم جدید خود خبر داده بود. روزنامه هفت صبح ضمن مرور کارنامه این چند کارگردان‌ و همچنین دیگر فیلمسازهای نسل پیش از انقلاب که بعد از انقلاب هم فعالیتشان را در سینمای ایران ادامه دادند، به معرفی ستاره‌هایی پرداخته که توسط آن‌ها به دنیای سینما معرفی شدند و به شهرت رسیدند.

 

داریوش مهرجویی بعد از انقلاب لیلا حاتمی و گلشیفته فراهانی را معرفی کرد و اکبر عبدی و زنده یاد خسرو شکیبایی را به اوج شهرت رساند. حاتمی با فیلم «لیلا»، فراهانی با «درخت گلابی»، شکیبایی با «هامون» و عبدی با «اجاره نشین‌ها» به شهرت رسیدند. از بین بازیگران نامبرده شکیبایی و حاتمی و فراهانی همکاریشان با مهرجویی تداوم پیدا کرد. شکیبایی در پنج فیلم و حاتمی در سه فیلم دیگر این کارگردان بازی کردند و گلشیفته فراهانی هم جلوی دوربین «سنتوری» رفت.

 

مسعود کیمیایی بعد از انقلاب چند ستاره مطرح و تراز اول را به سینمای ایران معرفی کرد و همچنین در شناخته شدنشان در سینما نقش بسزایی داشت؛ که معروف ترینشان هدیه تهرانی و محمدرضا فروتن و پارسا پیروزفر هستند (فروتن و پیروزفر با اینکه پیش از همکاری با کیمیایی در چند فیلم بازی کرده بودند، اما بازی در فیلم کیمیایی به دیده شدن آنها در سینما بیشتر کمک کرد). پیروزفر در سه فیلم و فروتن در شش فیلم با کیمیایی همکاری کرد.

 

ناصر تقوایی دیگر فیلمساز مطرح پیش از انقلاب است که داریوش ارجمند و سعید پورصمیمی را به سینمای ایران معرفی کرده. همکاری تقوایی و ارجمند با سریال «کوچک جنگلی» شروع شد. بعد از اینکه این همکاری به سرانجام نرسید، تقوایی سراغ «ناخدا خورشید» رفت و از ارجمند برای بازی در این فیلم دعوت کرد.

 

سوسن تسلیمی بعد از انقلاب در سه فیلم مطرح بیضایی بازی کرد و اواخر دهه شصت برای همیشه از ایران رفت. با رفتن تسلیمی، بیضایی تصمیم گرفت برای فیلم «مسافران» یک چهره تازه رو کند، این چهره هم کسی نبود جز مژده شمسایی. شمسایی در سه فیلم بعدی این کارگردان نیز بازی کرد.

 

اگر فامیل و آشنایان علیرضا داودنژاد را کنار بگذاریم، تنها چهره‌ای که با بازی در فیلم او مطرح شد، کسی نیست جز پیمان قاسم خانی. «عاشقانه» فیلمی است که همکاری قاسم خانی با علیرضا داونژاد و ورود به دنیای بازیگری را رقم زد. او البته بعد از این فیلم، بیشتر روی فیلمنامه‌نویسی متمرکز شد تا بازیگری.

 

با اینکه جمشید هاشم پور قبل از همکاری با ایرج قادری در سینما فعالیت می‌‌کرد، اما نقشی که در شناخته شدن او بیشتر تاثیر داشت، زینال بندری در فیلم «تاراج» بود. قرار بود قادری خودش این نقش را بازی کند، اما ارشاد به او مجوز بازی نداد و هاشم پور برای این نقش انتخاب شد. محمدرضا گلزار هم دیگر ستاره‌ای بود که توسط مرحوم قادری با فیلم «سام و نرگس» انتخاب شد. گلزار بعد از این فیلم در «چشمان سیاه» همکاری‌اش را با قادری ادامه داد.

 

فیلم‌نیوز

دیدگاهتان را بنویسید