سینمای ایران
رامبد جوان توضیح می دهد:

چرا «قانون مورفی» در جشنواره اکران نشد؟

اوایل دی ماه امسال بود که شورای صنفی نمایش از ثبت قرارداد اکران «قانون مورفی» خودداری کرد تا این کمدی از 12 دی به نمایش درآید.

در آن زمان برخی از منتقدان اعلام کردند که با وجود خوش ساخت بودن فیلم رامبد جوان، «قانون مورفی» پتانسیل دیده شدن در جشنواره فجر را دارد؛ اما عوامل این آن اصرار داشتند که این فیلم به صورت مستقیم برای مردم به نمایش درآید.

حال با گذشت دو روز از پایان یافتن سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر، رامبد جوان در مصاحبه جدید خود به برخی از سوالات در مورد عدم نمایش فیلمش در جشنواره فجر پاسخ می دهد.

او در پاسخ به این پرسش که چرا «قانون مورفی» را به جشنواره فجر نداده است، به مهر می گوید: «جشنواره فیلم فجر و یا حتی خیلی جشنواره‌های سینمایی دیگر، اصولاً فیلم کمدی را خیلی جدی نمی‌گیرند. خیلی کم پیش می‌آید که جدی بگیرند. از طرف دیگر وقتی ما سه فیلم را پشت سر هم تهیه کردیم و واقعاً هم از هیچ وام و حمایتی برای تأمین بودجه آن‌ها استفاده نکردیم، از جایی به بعد مجبور به جذب شریک شدیم. عمده پولمان هم صرف «قانون مورفی» شد. حساب‌وکتاب کردیم اگر این فیلم هم بخواهد منتظر جشنواره بماند، اکرانش احتمالاً به سال بعد می‌افتد و خیلی زمان می‌برد تا پولمان برگردد.»

جوان در ادامه این موضوع توضیح می دهد: «در همین شرایط تصمیم گرفتیم «قانون مورفی» را اکران کنیم و فیلم «طلا» ساخته پرویز شهبازی که برای حضور در جشنواره فیلم مناسب‌تری بود را به «فجر» ارائه کردیم. برای فیلم «زیر نظر» مجید صالحی هم احتمالاً برای اکران تابستان سال آینده برنامه‌ریزی کنیم.»

کارگردان «نگار» با تاکید بر این نکته که جشنواره‌های بزرگ اصولاً فیلم‌های کمدی را کمتر تحویل می‌گیرند، گفت: «از نظر من واقعاً این نگاه، نگاه درستی نیست. البته هستند فیلم‌های کمدی‌ای که ساختار ویژه‌تر و قصه خاص‌تری داشته‌اند و در جشنواره‌ها هم دیده شده‌اند. این طور نیست که مطلقاً بی‌توجهی باشد…»

فیلم‌نیوز

دیدگاهتان را بنویسید