سینمای ایران
ستاره‌هایی که در دهه ۹۰ درخشیدند

پیمان معادی: آقای خاص

اولین بار اصغر فرهادی استعداد معادی را در بازیگری کشف کرد. پیمان «درباره الی» شخصیتی بود که مدام قضاوت می‌کرد و با عصبیت‌های گاه و بی گاهش نمی‌خواست زیر بار کشنده فاجعه‌ غیاب الی قرار بگیرد. بازی معادی پر از تازگی و طراوت بود.

نادر «جدایی نادر از سیمین» معادی را در جهان پرآوازه کرد. شخصیتی که اصول خود را بر همه چیز ارجح می‌داند و در بزنگاهی غریب همسر و خانواده‌اش را از دست رفته می‌بیند. عصبیت زیرپوستی این شخصیت، چشمهای مهربان معادی(وقتی التماس راضیه به قاضی برای بخشیدن حجت را می بیند، در چشمانش یک انسانیت کمیاب موج می‌زند)،استفاده از زبان بدن (صحنه درگیری با راضیه) و عاطفه سرشار (سکانس مشهور حمام با پدر) این نقش‌آفرینی را در حافظه تاریخ سینما ماندگار کرد.

پس از این فیلم او به بازیگری بین‌المللی بدل شد و در پروژه‌های مختلفی بازی کرد. «ابد و یک روز» یک برگ برنده‌ تازه بود. نقش معتاد ترک کرده‌ای که می‌خواهد از دل این خانواده خودش را بیرون بکشد و نمی‌تواند. عجز، طنز و زهر کلام و صدای معادی نشان داد که او یک بازیگر به معنای واقعی کلمه است.

حضور او در یکی از اپیزودهای «قصه ها» هم عالی بود. شکل رئالیستی بازی او انگار دوربین و سینما را از یاد ما می‌برد. «متری شیش و نیم» یکی از بهترین بازیهای کارنامه بازیگری معادی را رقم زد.صمد پلیسی است که در چنبره شرایط گیر کرده و سر آخر می‌فهمد وظیفه شناسی‌اش هیچ دردی را دوا نمی‌کند. چشمان مهربان معادی موقع به دار آویخته شدن ناصر نشان می‌دهند این شخصیت ابعاد پیچیده‌تری نیز دارد که به خاطر حذفهای متعدد نتوانستیم آنها را ببینیم.در سکانس آخر و مواجهه با یک معتاد خیابانی مکثی طلایی در بازی معادی هست که او را میان تحکم و مهربانی آونگ می‌کند. انگار یک لحظه یادش می‌رود در اداره پلیس نیست و با پول دادن و افسوس خوردن برای آن معتاد زنجیره معنایی فیلم کامل می‌شود.

آخرین حضور معادی در سینمای ایران در فیلم «درخت گردو» بود. سکوتهای تلخ قادر با بازی بدوی معادی و چشمان نجیبی که برگ برنده کاراکتر بود، دلها را آتش زد. به خصوص صحنه شستن فرزندان در حمام که از دلخراشترین صحنه‌های سینمای ایران بود. معادی بالاخره سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد را برای این بازی درخشان دریافت کرد.

پیمان معادی شبیه هیچ بازیگری در ایران نیست. خاص بودن لحن، چشمها و بازی‌اش لحنی تازه را به سینمای ایران اضافه کرده است. آقای خاصی که در حال حاضر یکی از  ستاره های بین المللی سینمای ایران است.

فیلم‌نیوز

دیدگاهتان را بنویسید