سینمای ایران

پرتره «فیلم نیوز» به بهانه تولد پانته‌آ بهرام

زمانی که برخلاف این سالها تلویزیون مخاطبان بسیاری را پای خود میخکوب می کرد، جمله «من یک مسافر هستم» خاطرات زیادی را برای متولدین دهه هفتاد به قبل را یادآور می شد. اما مهم تر از این جمله، نحوه بازی بازیگر آن بود که نشان می داد او تا چه اندازه با اولین کارهایش در ذهن بسیاری از مردم ماندگار شد و در چند سال گذشته هم نشان داده روی اصول خود و حرفه اش با تمام قوا می‌استند و به قول معروف به هیچ کس «باج نمی دهد»!

پانته آ بهرام متولد ۱۳ اسفند ۱۳۴۸ است. به راحتی می خندد، به راحتی اشک می ریزد، به راحتی بازی زیرپوستی انجام می دهد و به راحتی در نقش های برون گرا ایفای نقش می کند؛ گویی از همان بدو تولد بازیگر به دنیا آمده است. به همین دلیل تحصیلات آکادمیکش را در رشته بازیگری ادامه داد و پس از آن با بازی در سریال «مسافر» به شهرت رسید.

ورودش به سینما بازی های تاثیرگذارش باعث شد که اصغر فرهادی او را برای بازی در «چهارشنبه سوری» انتخاب کند و او با بازی تحسین برانگیزش پاسخ اعتماد فرهادی را داد. همکاری اش با عبدالرضا کاهانی در «هیچ» باعث محکم شدن جایگاه او در سینما شد و بازی به یاد ماندنی اش در «بیگانه» بهرام توکلی هنوز در خاطر بسیاری از طرفداران سینما باقی مانده است.

اما بسیاری از خبرنگاران و منتقدان سینمایی وقتی چند هفته پیش در پردیس ملت به تماشای «شنای پروانه» نشستند، تا چند دقیقه متوجه نشدند که زن مو تراشیده با آن صدای مردانه کسی نیست جز پانته آ بهرام!

او برای نقش کوتاهش در فیلم محمد کارت موهایش را تراشید و بدون هیچ ترسی با همان ظاهر به نشست خبری آمد و جلوی دوربین عکاسان قرار گرفت.
.
شجاعت و جسارت بهرام بسیاری را تحت تاثیر خود قرار داده است. حتی چند سال پیش وقتی خبرنگار بسیار جوانی از او پرسید که نظرش درباره سینما ایران چیست؟ او بدون واهمه گفت ما سینمایی نداریم، بلکه همه در حال «خاله بازی» هستیم.

حتی چند وقت پیش هم با شجاعت تمام روی اصولش ایستاد و باعث شد حاشیه هایی برایش به وجود آید اما باز هم سر خم نکرد.

مرور فیلم ها و اتفاقاتی که در چند سال گذشته بر بهرام گذشت، او را به عنوان بازیگری مطرح کرده که عاشق سینما و تئاتر است و وقتی روی صحنه یا جلوی دوربین می رود گویی به یک جهان دیگری وارد شده است.
.
.

فیلم‌نیوز

دیدگاهتان را بنویسید