سینمای ایران

پرتره فیلم نیوز به بهانه تولد شهاب حسینی

هنوز هم از نام او به عنوان مهمترین مجری‌ هایی که بازیگر شدند یاد می شود. چهره کاریزماتیک و تسلط در بیان و اجرا در همان برنامه تلویزیونی «اکسیژن» آشکار بود. حسینی با برنامه ای برای «جوانان» پا به تلویزیون گذاشت و این قشر هنوز هم برای او با اینکه در دهه پنجم زندگی قرار گرفته از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است.

شهاب حسینی چه بخواهیم و چه نخواهیم برای همه ما یک بازیگر پر افتخار و چهره محبوب ایرانی است. کوچک ترین واکنش هایش نسبت به هر اتفاقی نشان دهنده میزان اهمیت در اذهان مردم است. جایزه بازیگری در فستیوال کن اما باعث شد او هواداران زیاد غیر ایرانی نیز پیدا کند و اکران فیلم‌هایش در خارج از کشور با استقبال همراه باشد.

حسینی از جمله بازیگران دهه پنجاهی است که بیشترین تنوع نقش‌ها را در کارنامه‌اش داشته است؛ از نقش پلیس، جوان عاشق پیشه و شهید بابایی تا موزیسین پریشان، عقب مانده ذهنی، مرد متعصب و یا عاشق دائم الخمر! او از همان ابتدای ورود به بازیگری نشان داد هیچ ابایی از تجربه‌ی نقش‌ها و شخصیت‌های مختلف ندارد.حسینی حتی خاکستری ترین شخصیت‌ها را هم آنقدر پر احساس و قوی بازی می‌کند که مخاطب هیچ نقطه‌ی تیره ای از آن پرسوناژ را نمی‌خواهد باور کند. مصداق مهم این موضوع چند سال پیش با نقش ماندگار «قباد» اتفاق افتاد. کاراکتری که فن های زیادی در فضای مجازی داشت و مرگ او در فصل سوم به موضوع بحث برانگیز کاربران تبدیل شده بود.

او حالا چند سالی است که در طریقت تازه ای از مسیر هنری قرار گرفته است. همکاری با کارگردان های جوان فیلم اولی و تاسیس شرکت دو قلوی فیلمسازی ندای هفت آسمان از دغدغه های مهم او در سال های اخیر هستند. شهاب حسینی امسال در تازه ترین همکاری خود با حسن فتحی، با شمایلی متفاوتی ظاهر شد و نقش شاعر معروف قرن هفتم (شمس تبریزی) را بازی کرد_خیلی ها منتظر تماشای بازی متفاوت دیگری از او در این فیلم هستند. ستاره محبوب سینما امسال پس از دوری چند ساله با فیلم «آن شب» به جشنواره فجر بازگشته و در فضایی کاملا رازآلود نقش متفاوت دیگری را تجربه کرده است.

 

طرح از شهاب جعفر نژاد

فیلم‌نیوز

دیدگاهتان را بنویسید