سینمای ایران
به بهانه تولد الناز شاکردوست

همه چی از «خفه گی» شروع شد

دختر شر و شیطون دیروز که نامش با فیلم های تجاری گره خورده بود، حالا در کارنامه کاریش بازی در فیلم های هنری و پرفروش را تجربه کرده و از همه مهم تر اینکه حالا او چند ماهی است که صاحب فرزندی شده به نام سیمرغ بلورین!

الناز شاکردوست، متولد هفتم تیر ۱۳۶۳ است. برای اولین بار در سال ۸۲ جلوی دوربین یک فیلم سینمایی رفت.

در ابتدای فعالیت اش در سینما بازی در فیلم های به اصطلاح تجاری را تجربه کرد اما از همان زمان هم نیم نگاهی به فیلم هایی غیر تجاری داشت و در فیلم هایی همچون «قاعده بازی» و «اتوبوس شب» ایفای نقش کرد.

در عرصه سینما حضور پررنگی دارد و اگر به کارنامه کاری اش نگاه کنیم به طور میانگین تقریبا هر سال در سه فیلم ایفا کرده و این موضوع شاید نشان از استقبال مردم و گیشه از فیلم های او داشته باشد.

سال ۹۵ برای او بسیار خوش یمن بود. بازی در فیلم «خفه گی» فریدون جیرانی مهم ترین نقطه عطف کارنامه سینمایی شاکردوست است. او با این فیلم توانست نظر بسیاری از منتقدان را جلب کند تا بسیاری از آنها از این فیلم به عنوان تغییر دهنده مسیر بازیگری شاکردوست صحبت به میان آورند.

پس از فیلم جیرانی در «سراسر شب» موتمن جلوی دوربین رفت و با «شبی که ماه کامل شد» به جشنواره فجر سال گذشته آمد.

او در فیلم آبیار نقش فائزه منصوری همسر عبد الحمید ریگی یکی از مخوف ترین تروریست های ایران ایفا کرد. پس از پایان این فیلم در جشنواره فجر بسیاری از خبرنگاران از او به عنوان شانس اول دریافت سیمرغ بلورین بهترین نقش اول زن یاد کردند و این پیش بینی ها در اختتامیه جشنواره سی وهفتم به وقوع پیوست و او با چشم هایی که اشک ذوق در آنها جمع شده روی سن سالن مرکز همایش های برج میلاد رفت و اولین سیمرغش را دریافت کرد.

تغییر در مسیر حرفه ای شاید مهمترین اتفاق سینمایی الناز شاکردوست باشد که اتفاقا چند ماه پیش مزد آن را هم دریافت کرد.

شاکردوست هم اکنون «شبی که ماه کامل» شد را روی پرده دارد و امسال «مطرب» مصطفی کیایی و «من می ترسم» بهنام بهزادی با بازی او اکران می شود.

فیلم‌نیوز

دیدگاهتان را بنویسید