سینمای ایران
مرور موفقیت‌های بازیگران دوره سی و نهم

هدیه تهرانی با «بی همه چیز» در جشنواره فیلم فجر

فیلم نیوز: ستاره سه دهه سینمای ایران و بازیگر منتخب دو دوره از جشنواره فجر، با «بی همه چیز» در سی و نهمین دوره حضور خواهد داشت.

هدیه تهرانی تا کنون دو بار موفق به دریافت سیمرغ نقش اول شده و دو دهه مختلف این جایزه را کسب کرده است.

تهرانی نخستین بار با فیلم «سلطان» به جشنواره فجر راه پیدا کرد. فیلم مسعود کیمیایی از آثار مورد توجه تماشاگران در دوره پانزدهم بود و نقش موثری بر سرنوشت این بازیگر در سینمای ایران داشت.

او در سومین سال فعالیتش، برای بازی در «قرمز» فریدون جیرانی سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن را از هفدهمین دوره کسب کرد. شاید از معدود اتفاق‌های جشنواره، اهدای سیمرغ نقش اول زن و مرد برای بازی در یک فیلم بود. هدیه تهرانی و محمدرضا فروتن هر دو برای بازی در این فیلم جایزه نقش اول را به دست آوردند.

تهرانی بعد از سیمرغ «قرمز»، برای بازی در چند فیلم از جمله «کاغذ بی خط» و «هفت دقیقه تا پاییز» کاندید دریافت سیمرغ نقش اول زن شد، اما موفقیت مهم دیگر او بعد از «قرمز»، با فیلم «چهارشنبه سوری» اصغر فرهادی رقم خورد. بازی در نقش یک زن خانه دار از طبقه متوسط جامعه که مورد خیانت واقع شده، سیمای تازه‌ای از این سوپر استار در سینمای ایران بود که او را به دومین سیمرغش در بازیگری رساند.

تهرانی در دوره سی و پنجم نیز برای بازی در فیلم «اسرافیل» یکی از شانس‌های سیمرغ بود و بازی‌اش مورد توجه منتقدان بسیاری قرار گرفت، اما با این حال جایزه‌ای برای بازی در این فیلم به او تعلق نگرفت.

او امسال با یک فیلم مهم و کنجکاوی برانگیز به جشنواره فجر می‌آید. فیلمی به کارگردانی محسن قرایی که تهرانی در آن با پرویز پرستویی، باران کوثری، پدرام شریفی، مهتاب نصیرپور همبازی است. با توجه به تعاریفی که از بازی هدیه تهرانی در فیلم «بی همه چیز» شنیده می‌شود، دور از ذهن نیست او بار دیگر شانس دریافت سیمرغ نقش اول زن را پیدا کند.

فیلم‌نیوز

دیدگاهتان را بنویسید