سینمای ایراننمایش خانگی
به بهانه پخش سریال «هم گناه»

نگاهی به عشق‌های نامتعارف در سریال‌ها و فیلم‌های ایرانی

عشق‌های نامتعارف در فیلم‌‌‌ها و سریال‌های ایرانی جزو یکی از مضامین جذاب و پرطرفداری است که تاکنون با شیوه‌های متفاوتی، از سوی صاحبان آثار به این موضوع توجه شده است. رابطه آرمان با زیبا در سریال «هم گناه» از جمله این نوع آثار است که توانسته توجه سلایق مختلف را هم به خود جلب کند. در گزارش امروز، تعدادی از آثار معروف را که با محوریت عشق‌های نامتعارف ساخته شدند مرور کرده‌ایم.

 

«هم گناه»

زیبا و آرمان (با بازی هدیه تهرانی و محسن کیایی) اختلاف سنی بالایی دارند. آرمان پیش از آشنایی با زیبا با دختران مختلفی در رابطه بوده اما هیچ گاه عشق را تجربه نکرده است. او در همان لحظات اول آشنایی با زیبا فخری، به سرعت شیفته شخصیت و رفتار او می‌شود. زیبا از آرمان 14 سال بزرگتر است و حتی یک بار هم ازدواج کرده است. بنابراین ابتدا تمایلی از سوی زیبا برای برقراری رابطه با آرمان شکل نمی‌گیرد. این رابطه با اصرارهای آرمان ادامه پیدا می‌کند و زیبا نیز به تدریج دلبسته او و مرام و معرفتش می‌شود.

 

«میوه ممنوعه»

عشق حاج یونس به هستی یکی از تصاویر غیرمتداول عشق در دهه هشتاد بود که جزو خط قرمزهای تلویزیون به حساب می‌آمد. حاج یونس فتوحی (با بازی علی نصیریان) در پیری دلبسته دختر جوانی به نام هستی (با بازی هانیه توسلی) می‌شود. مردی متدین و از تاجرین خوش نام که بعد از شیفتگی، افسار زندگی از دستش خارج می‌شود. حاج یونس پس از دلباختگی، از زندگی گذشته و خانواده‌اش فاصله می‌گیرد و حتی اعتبار گذشته‌اش را هم از دست می‌دهد.

 

«شام آخر»

مانی و ستاره (با بازی محمدرضا گلزار و هانیه توسلی) هر دو دانشجوی رشته معماری‌اند و قرار است به زودی با هم ازدواج کنند. مانی اما همزمان درگیر یک رابطه عاطفی دیگر می‌شود و علاقه به ستاره را از یاد می‌برد: او عاشق مهین، مادر ستاره می‌شود! زن میانسالی با بازی کتایون ریاحی که بیست سال از او بزرگتر است و از جزییات رابطه مانی با ستاره نیز اطلاع دارد، اما بدون توجه به این موضوع، پیشنهاد مانی را می‌پذیرد و با او ازدواج می‌کند.

«به رنگ ارغوان»
یکی از فیلم های دراماتیک و در عین حال سیاسی ابراهیم حاتمی کیا که چند سالی توسط وزارت اطلاعات توقیف بود. رابطه عاطفی هوشنگ، مامور اطلاعات (با بازی حمید فرخ نژاد) با ارغوان که پدرش مخالف نظام است، موضوعی تازه و کنجکاوی برانگیز بود. هوشنگ باید ارغوان را زیر نظر بگیرد تا پدرش را دستگیر کند اما در این راه دلداده او شده است. او در نهایت از انجام این ماموریت برکنار می شود.

«کافه ستاره»

ملوک با بازی رویا تیموریان، زنی تنها و میانسال است که در آرزوی ازدواج است. شخصیتی که از تصاویر رایج زنان سینمای ایران فاصله زیادی داشت و رابطه عاطفی او با خسرو (با بازی حامد بهداد) جذابترین اپیزود «کافه ستاره» بود. ملوک عاشق خسرو، پسری می‌شود که از خودش کوچکتر است. عشق ملوک برای خسرو جدی و مهم نیست. با این حال ملوک به او علاقه مند است. حتی بعد از اینکه خسرو مرتکب قتل می‌شود، ملوک او را به خانه‌اش پناه می‌دهد و به خسرو پول می‌دهد و او فرار می‌کند.

«روز سوم»

فواد افسر عراقی است که عاشق دختر ایرانی به نام سمیره شده است. او قبل از اینکه عضو نیروی نظامی عراق شود از سمیره خواستگاری کرده اما با جواب منفی روبه رو شده است. فواد حالا خودش فرمانده عراقی‌هاست؛ خانه ایرانی‌ها و سمیره را در خرمشهر اشغال کرده و دستور قتل و غارت صادر می کند. او اما عشق به سمیره را فراموش نمی‌کند.  فواد در نهایت به دست خود سمیره به قتل می‌رسد.

 

«کتاب قانون»
فیلم‌ها و سریال‌های زیادی با توجه به عشق نامتعارف یک مسلمان به مسیحی ساخته شده‌اند. فیلم «کتاب قانون» از جمله آثاری است که با محوریت عشق رحمان به ژولیت ساخته شده است. رحمان، کارمند دولت است و برای انجام ماموریتی به خارج از کشور سفر می‌کند. او در آنجا با دختری مسیحی به نام ژولیت آشنا و دلباخته او می‌شود. رحمان مردی مسلمان و از خانواده به ظاهر متدینی است که تنها مانعش برای این عشق، اختلافات دینی است اما ژولیت دین او را می پذیرد و برای ازدواج با رحمان، مذهب و نام خود را تغییر می‌دهد.

 

«نیمه شب اتفاق افتاد»

حسین (با بازی حامد بهداد) مرد جوان و خوش صدایی است که در مراسم‌ها آوازخوانی می‌کند. او در یکی از مراسم‌ها، عاشق زنی میانسال به اسم زیبا می‌شود. دلباختگی حسین به زیبا و این عشق و علاقه نامتعارف تا جایی پیش می‌رود که او توسط معشوقه‌اش طرد می‌شود و در یک حادثه توسط پسر زیبا به قتل می‌رسد.

 

«روسری آبی»
داستان ازدواج یک پیرمرد با زن جوان تر از خودش، نقطه عطف «روسری آبی» بود و به آثار مهم رخشان بنی اعتماد تبدیل شد. این فیلم درباره دلدادگی رسول (با بازی عزت الله انتظامی) پیرمرد ثروتمند و مالک یک مزرعه به زنی به نام نوبر (با بازی فاطمه معتمد آریا) است که در این راه با مخالفت اطرافیان مواجه می‌شوند.
.

فیلم‌نیوز

دیدگاهتان را بنویسید