سینمای ایران
به بهانه موفقیت روح الله زمانی در فستیوال ونیز

نگاهی به درخشش بازیگران ناشناس در سینمای مجید مجیدی / سرنوشت بازیگرانی که مجید مجیدی به سینما معرفی کرد

فیلم نیوز: مجید مجیدی در کشف استعدادهای تازه به سینمای ایران سابقه درخشانی دارد. او قهرمان فیلم‌های خود را از طبقه پایین جامعه و با حساسیت‌های خاص انتخاب می‌کند. با اینکه الان هر کدام از بازیگرانش سرنوشت متفاوتی پیدا کرده‌اند اما اغلب آنها با حضور در آثار این فیلمساز، در مقطعی از زندگی خود، صاحبِ نام و حتی اعتبار شدند. در این گزارش، به درخشش بازیگرانِ ناشناس در فیلم‌های مجید مجیدی و سرنوشت‌شان بعد از موفقیت‌هایی که در سینما کسب کردند، پرداخته‌ایم.

رضا ناجی/ «بچه‌های آسمان»، «باران»، «بید مجنون» و «آواز گنجشک‌ها»
با اینکه قبل از «بچه‌های آسمان» در دو کار سینمایی بازی کرده بود، اما کمتر کسی فعالیت‌های او را تا پیش از این فیلم به یاد می‌آورد. ناجی چهار بار با مجیدی کار کرده و علاوه بر «بچه‌های آسمان»، در «باران»، «بید مجنون» و «آواز گنجشک‌ها» نیز حضور داشته است. او برای بازی در «آواز گنجشک‌ها»، برنده خرس نقره‌ای از جشنواره برلین ۲۰۰۸ شد و اولین بازیگر ایرانی بود که این جایزه را دریافت کرد. ناجی پس از این موفقیت، در فیلم‌ها و سریال‌های مختلفی اعم از کمدی و اجتماعی ایفای نقش کرد. اما در سال‌های اخیر بیشتر پیشنهاد بازی در فیلم‌های کمدی داشت تا هنری. او به دلیل بیماری سرطان چند وقتی تحت درمان بود و اما به تازگی از شکست سرطان خبر داد.

حسین عابدینی / «پدر» و «باران»
وقتی ۱۵ سالش بود، توسط مجید مجیدی برای بازی در فیلم «پدر» کشف شد. عابدینی قبل از اینکه بازیگر شود در یک میوه فروشی کار می‌کرد اما آشنایی با مجیدی تا حدودی مسیر زندگی‌اش را تغییر داد. مجیدی پس از «پدر»، برای دومین بار سراغ عابدینی رفت و این بار برای نقش اول فیلم «باران» او را انتخاب کرد. بازیگر مستعد و سخت کوشی که نتیجه دومین همکاری‌اش با مجیدی، رسیدن به سیمرغ نقش اول مرد از نوزدهمین جشنواره فیلم فجر در سن ۲۰ سالگی بود. بعد از این موفقیت، بازی و لهجه شیرین این بازیگر جوان مورد توجه کارگردان‌های مختلفی مانند کمال تبریزی و خسرو معصومی قرار گرفت. عابدینی آخرین بار در فیلم «دونده زمین» و سریال «سرزمین کهن» ایفای نقش کرد و از سال ۹۶ تا کنون فعالیتی در بازیگری نداشته است.

روح الله زمانی / «خورشید»
زمانی همانند دیگر استعدادهایی که مجیدی آنها را به سینما معرفی کرده است، از طبقه پایین جامعه می‌آید. او یکی از کودکان کار است که در مترو دستفروش بوده اما همیشه رویای مهمش در زندگی، بازیگری بود. پدیده خورشید در سن ۱۵ سالگی، اتفاق مهمی را برای سینمای ایران رقم زده و جایزه بازیگر نوظهور هفتاد و هفتمین جشنواره فیلم ونیز را از فستیوال ونیز تصاحب کرده است. او اخیرا در گفت و گویی اعلام کرده که شرایط زندگی‌اش بعد از بازیگری تغییر کرده است، بیشتر درس می‌خواند و فیلم می‌بیند. در کنار روح الله زمانی باید از شمیلا شیرزاد دختر افغان و بااستعداد فیلم «خورشید» هم یاد کرد. او مانند روح الله در مترو دست فروش بوده اما الان شرایط زندگی‌اش تا حدودی بهتر شده و دیگر به اسم کودک کار او را نمی‌شناسند.

میرفرخ هاشمیان / «بچه های آسمان»
پسر ۱۰ ساله و با استعدادی که اولین و آخرین حضورش در سینما با فیلم «بچه‌های آسمان» رقم خورد. میرفرخ هاشمیان بازیگر نقش علی در «بچه‌های آسمان»، با اینکه در این فیلم حضور درخشانی داشت و حتی از جشن حافظ نیز جایزه ویژه هیئت داوران را دریافت کرد، اما بعد از این فیلم در سینما امکانی برای فعالیت مجدد پیدا نکرد. او که دوره آزاد بازیگری را هم گذرانده است، بعد از «بچه‌های آسمان» فقط در سریال «کیمیا» ایفای نقش کرد. هاشمیان زندگی پر فراز و نشیبی داشته است و به گفته خودش، همه سختی‌هایی که علی در فیلم کشیده بود را در زندگی تجربه کرد.

محسن رمضانی / «رنگ خدا»
بازیگر روشندل «رنگ خدا» که از طریق شرکت در آزمون‌های بازیگری برای بازی در این فیلم انتخاب شد. او در هفدهمین جشنواره فیلم فجر دیپلم افتخار بازیگر نقش اول مرد، جایزه بهترین بازیگر جشنواره کودک و نوجوان، بهترین بازیگر نوجوان جشنواره مانیل و جایزه بهترین بازیگر هفته فیلم هند را کسب کرد. رمضانی بعدها در سریال «چراغ‌های خاموش»، تله فیلم «انگشتر»، فیلم سینمایی «خیابان‌های آرام» بازی کرد اما بعد از آن، امکانی برای فعالیت این بازیگر روشندل در سینما فراهم نشد. او چند سال پیش در گفت‌وگویی اعلام کرد که از مجموعه سینما خیلی دلش گرفته و دل شکسته است اما هنوز آن را دوست دارد.

زهرا بهرامی / «باران»
بازیگر افغان فیلم «باران» که در ایران بزرگ شده و اکنون در مشهد زندگی می‌کند. او در سن ۱۵ سالگی از طریق شرکت در آزمون‌های بازیگری کانون فرهنگی برای بازی در نقش اصلی زن «باران» انتخاب شد. بهرامی به دلیل موقعیتش در ایران، شرایط سخت و دشوار را سپری کرده است. زهرا بهرامی بعد از «باران» به عنوان طراح و دستیار لباس با تعدادی از فیلم‌های سینمایی همکاری کرد. او اکنون در رادیوی برون مرزی خراسان رضوی فعالیت می‌کند و علاقه‌ای زیادی دارد تا دوباره جلوی دوربین برود.

فیلم‌نیوز

دیدگاهتان را بنویسید