سینمای ایران
بهنام بهزادی:

«من می ترسم» تا لحظه آخر در فهرست انتظار جشنواره کن قرار داشت

فیلم سینمایی «من می ترسم» به کارگردانی بهنام بهزادی، که به تازگی پروانه نمایش گرفته است، از جمله فیلم هایی بود که برای کن ۲۰۱۹ ارائه شد و تا روز آخر در فهرست انتظار قرار داشت. بهزادی در این باره به همشهری می گوید: فیلم تا لحظه آخر در فهرست انتظار جشنواره کن قرار داشت، تا زمانی که فیلم تارانتینو و عبداللطیف کشیش برسد «من می ترسم» را در فهرست نگه داشته بودند. وقتی به فهرست فیلم ها و فیلمسازان امسال کن نگاه می کنیم می بینیم که کار هیئت انتخاب بسیار دشوار بوده است. درباره کیفیت فیلم های کن امسال، باید مخاطبان فیلم ها را ببینند و نظر بدهند. فقط می توانم بگویم خوشحالم تا آخرین لحظه نتوانستند فیلم من را از فهرست خارج کنند.

او در ادامه تصریح کرد: به گمانم در سینمای ایران یک جریان فیلمسازی راه افتاده که اصولا در دنیا اقبال چندانی ندارد. نمونه های پراکنده این سو و آن سو، معرف جایگاه سینمای ایران نیست. زمانی که کیارستمی زنده بود می گفتند که فستیوال های ایرانی می توانند با پذیرش فیلم های ایرانی پز بدهند اما دیگر اینطور نیست. چند وقت پیش با یکی از منتقدان کایه دو سینما که به ایران آمده بود صحبت می کردم. می گفت فیلم های ایرانی دیگر چیز هیجان انگیزی ندارند که معطوف به هنر سینما باشد. فیلم ها بیشتر معطوف به سوژه است و ساختار و بافتارشان شبیه فیلم های تلویزیونی است. امروزه در سینمای ایران کمتر فیلم هایی می بینیم که از وجوه کارگردانی سینماتوگرافیک برخوردار باشد.

«من می ترسم» که به احتمال زیاد اواخر شهریور و اوایل مهر ماه در ایران اکران می شود، به نظر می رسد به دلیل خط داستانی متفاوت و پیچیده اش، مخاطب را با تغییر رویکرد فیلمساز مواجه کند. بهزادی در خصوص این موضوع اظهار کرد: نه، لزوما تغییر رویکرد نیست. فیلم برای همان مخاطبان گذشته ام ساخته شده است؛ مخاطبانی که خودم هم جزئی از آنها هستم و این شکل از سینما و فیلمسازی و داستانگویی را دوست دارند. اما فیلم به گونه ای است که قابلیت جذب مخاطبان بیشتر را نیز دارد.

فیلم‌نیوز

دیدگاهتان را بنویسید