سینمای ایران
گزارش ایندی وایر درباره بهترین بازی‌های یک دهه اخیر

معادی و حاتمی در میان برترین بازیگران جهان

نشریه «ایندی‌وایر» باانتشار گزارشی، بازی پیمان معادی و لیلا حاتمی را در«جدایی نادر از سیمین» به عنوان برترین نقش‌آفرینی‌های یک دهه اخیر سینمای جهان دانسته است.

در این گزارش که به ۵۰ نقش‌آفرینی از سال ۲۰۱۰ تا کنون سینمای جهان پرداخته شده، گروه منتقدان نشریه سینمایی «ایندی‌وایر» با تمجید از لیلا حاتمی و پیمان معادی برای بازی در فیلم برنده اسکار «جدایی نادر از سیمین» ساخته اصغر فرهادی، آن‌ها را به ترتیب در رتبه‌های ۳۶ و ۳۷ فهرست خود قرار داده‌ است.

این نشریه در توصیف بازی لیلا حاتمی در «جدایی» نوشته: لیلا حاتمی در این نقش ناامیدی و درماندگی را به مخاطب القا می‌کند اما در این راه به افراط نمی‌رود. مقامت او بُعدی ماورایی به نقشش در فیلم می‌دهد که با فیلمنامه دقیق فرهادی هماهنگ است.

ایندی وایر درباره بازی معادی نیز این گونه می نویسد: روی کاغذ شخصیت نادر در فیلم «جدایی» تک‌بعدی به نظر می‌رسد، مردی که قادر نیست دیدگاه همسرش درباره لزوم بزرگ‌کردن فرزندشان در خارج از کشور را درک کند اما معادی تمامی این فرضیات اولیه را در هم‌می‌شکند و نقش‌آفرینی او در فیلم فرهادی پیچیدگی بیشتری به مصیبت‌های مردی می‌افزاید که در تلاش است در یک خانواده بی‌تردید مردسالار، خانواده و زندگی خود را حفظ کند.

در این فهرست بازی «فیلیپ سیمور هافمن» در فیلم «استاد» ساخته «پل توماس اندرسون» در رتبه اول درخشان‌ترین نقش‌آفرینی‌های یک دهه اخیر سینمای جهان قرار گرفته است و رتبه دوم و سوم را نیز به ترتیب «کیت بلانشت» برای بازی در فیلم «کارول» و «دنیل دی‌ لوئیس» برای بازی در فیلم «لینکلن» به خود اختصاص داده‌اند.

«ایزابل هوپر» (او)، «ماهرشالا علی» (مهتاب)، «سیرشا رونان» (لیدی برد)، «سندرا هولر) (تونی اردمن)، «لوپیتا نیونگو» (۱۲ سال بردگی)، «رالف فینس» (هتل بزرگ بوداپست)، «اسکار ایساک» (درون لوین دیویس)، «چارلیز ترون» (مکس دیوانه: جاده خشم)، «لئوناردو دی‌کاپریو» (گرگ وال‌استریت)، «هلنا هاوارد» (مادلین مادلین)، دنیل کالویا» (برو بیرون)، «ناتالی پورتمن» (جکی)، «تیلدا سوئینتون» (تنها عشاق زنده ماندند)، «جیمز فرانکو» (تعطیلات بهاری)، «اگنس دین» (ترانه غروب آفتاب)، «اوا ملاندر» (مرز) و «کریستین دانست» (مالیخولیا) در رتبه‌های چهارم تا بیستم این فهرست قرار دارند.

نشریه «ایندی‌وایر» روز گذشته نیز فیلم‌های ایرانی «کپی برابر اصل» (عباس کیارستمی)، «جدایی» (اصغر فرهادی) و «این یک فیلم نیست» (جعفر پناهی) را در فهرست ۵۰ فیلم برتر یک دهه اخیر سینمای جهان قرار داد.

فیلم‌نیوز

دیدگاهتان را بنویسید