سینمای ایران
واکنش‌ها به انتشار اولین تصویر فیلم تازه مهرجویی

«لامینور» یا «سنتوری۲»؟

نزدیک پنج سال قبل بود که اولین اخبار درباره ساخت فیلم «سنتوری۲» منتشر شد. ساخت قسمت دوم یکی از محبوب ترین فیلم‌های دو دهه اخیر سینمای ایران که با وجود دارا بودن پروانه های نمایش اجازه اکران نگرفت و تنها نمایشش روی پرده سینما همان نمایش‌های محدودش در جشنواره فجر بود و بعد از آن به محاق توقیف رفت.

بعد از یک جشنواره فجر پرحاشیه پروانه نمایش فیلم صادر شد اما نزدیک زمان اکران بود که از مهرجویی خواستند صدای چاوشی را که تا آن زمان غیرمجاز بود از فیلم حذف کند اما مهرجویی نپذیرفت و پای این خواننده ایستاد اما وزیر وقت دو شب مانده به اکران جلوی فیلم را گرفت یکی از تهیه کنندگان «سنتوری» زیر همین فشار دق کرد و درگذشت و تعهدات مالی فیلم و فشارهای توقیف مهرجویی را وارد مسیر دیگری کرد.

اما «سنتوری۲» از همان ابتدا جنجال‌ساز شد. از جمع بازیگران این فیلم گلشیفته فراهانی از ایران رفته بود اما همه در انتظار ترکیب موفق «سنتوری» یعنی داریوش مهرجویی، بهرام رادان و محسن چاوشی بودند اتفاقات ولی به شکل دیگری پیش رفت و نه خبری از محسن چاوشی بود نه بهرام رادان.«سنتوری ۲» مانند قسمت اولش تبدیل به پروژه طلسم شده مهرجویی شد. همانقدر که «سنتوری» برای اکران به بن‌بست می خورد «سنتوری۲» برای ساخت.

شش سال از آخرین فیلم مهرجویی گذشت که خبر ساخت «لامینور» به تهیه کنندگی رضا درمیشیان(دستیار مهرجویی در «سنتوری») منتشر شد.از نام «لامینور» مشخص بود که درباره موسیقی است اما هیچکدام از بازیگران «سنتوری» در پروژه حضور نداشتند و سازندگان هم صحبتی درباره مضمون فیلم نکردند. تا سرانجام خبرگزاری فارس اولین خبر را از داستان فیلم مهرجویی را منتشر کرد و آن را فیلمی ملتهب درباره نوازندگی زنان دانست. اولین عکس «لامینور» و پردیس احمدیه در حال نواختن سنتور به نوعی تاییدی برای این ادعا بود.

خبرآنلاین بعد از انتشار اولین عکس «لامینور» نوشت: «جای علی سنتوری را یک نوازنده زن گرفته و «لامینور» اسپین آفی بر فیلم «سنتوری» است.» اگر قسمت اول درباره یک نوازنده سنتور بود که آلبوم‌هایش مجوز نمی‌گرفت و به دام اعتیاد می‌افتاد قسمت دوم به نوازنده زنی می‌پردازد که با مشکلاتی برای فعالیتش مواجه می‌شود و وارد مسیر پیچیده‌ای می‌‌شد.

تا اینجا داریوش مهرجویی ترجیح داده بر خلاف «سنتوری» فیلمش را به جشنواره فجر ندهد. او با «سنتوری» جشنواره پر حاشیه‌ای داشت و حالا ترجیح داد فیلمش در فضایی آرام نمایش داده شود تا نمایش «لامینور» همچون «سنتوری» محدود به جشنواره فجر نشود. مشخص نیست « لامینور» همان «سنتوری ۲» است یا خیر اما به طور قطع مانند آن فیلم درباره موسیقی است و این بار قرار است به جای خانه‌ها روی پرده سینما به نمایش دربیاید.

فیلم‌نیوز

دیدگاهتان را بنویسید