سینمای ایران
مرور فیلم‌های ماندگار دهه هشتاد

فلاش بک: «ارتفاع پست»

حاتمی کیا پس از ساخت فیلم های موفق «آژانس شیشه ای» و «روبان قرمز» سال ۸۰ دوازدهمین فیلم سینمایی خود را با نام «ارتفاع پست» جلوی دوربین برد.

در این فیلم حمید فرخ نژاد، لیلا حاتمی، گوهر خیراندیش، مرحوم محمدعلی اینانلو، شهرام قائدی، امیر آقایی، رامتین خداپناهی، رضا شفیعی جم و… ایفای نقش می کنند.

اما شاید برای بسیاری جالب باشد که فیلمنامه «ارتفاع پست» را اصغر فرهادی و ابراهیم حاتمی کیا با یکدیگر به نگارش درآوردند. فرهادی آن زمان نویسندگی چند سریال موفق تلویزیونی را انجام داده بود و برای اولین بار تجربه نگارش یک فیلمنامه سینمایی را بر عهده گرفت.

نقل است که «ارتفاع پست» بر اساس یک رویداد واقعی که در مسیر هوایی اهواز به بندرعباس اتفاق افتاد، ساخته شده است. در آن اتفاق ۲۳ نفر از اعضای یک خانواده در یک هواپیما حضور داشتند که سه نفر از آن‌ها به نام‌های خالد حردانی، فرهنگ پورمنصوری و شهرام پورمنصوری، اقدام به هواپیماربایی کردند که با واکنش به موقع گارد پرواز، اقدام آن‌ها ناکام ماند.

«ارتفاع پست» برای اولین بار در بیستمین جشنواره فیلم فجر به نمایش درآمد و سیمرغ بلورین بهترین فیلم و بهترین فیلم از نگاه تماشاگران را دریافت کرد. همچنین دیپلم افتخار بهترین بازیگر نقش مکمل زن جشنواره بیستم به گوهر خیراندیش برای بازی در فیلم ابراهیم حاتمی کیا رسید.

در خلاصه داستان «ارتفاع پست» آمده است:
«قاسم، جنگ زده ای است که در اثر مشکلات مالی تصمیم می گیرد با ربودن هواپیمای مقصد بندرعباس آن را به دوبی هدایت کند. او همسر باردار و پسر معلول خود، خواهر و برادرانش را نیز همراه کرده است، اما همسرش نرگس از ماجرا و تصمیم قاسم باخبر است و بقیه برای یافتن کار و زندگی بهتر در محلی جدید با او همراه می شوند قاسم برای این کار اسلحه ای تهیه کرده که در آخرین لحظات همسرش به او می گوید که آن را نیاورده قاسم هم مجبور می شود با حمله به یکی از محافظین هواپیما اسلحه او را تصاحب کند و با آن خلبان را تهدید می کند تا هواپیما را به سمت دوبی منحرف کند.»

فیلم‌نیوز

دیدگاهتان را بنویسید