سینمای ایران
کدام ستاره‌ها در جشنواره امسال حضور ندارند؟

غایبان فجر ۳۹

فیلم نیوز: پس از انتشار اسامی فیلم‌های متقاضی برای شرکت در سی و نهمین جشنواره فجر، غیبت چند بازیگر مطرح که در سال‌های اخیر جزو گزینه اول فیلمسازان برای ایفای نقش در آثارشان بوده‌اند، در فیلم‌های امسال بیشتر به چشم می‌آید. در این گزارش ضمن بررسی عدم حضور این بازیگرها در این دوره، به آخرین فعالیت‌های آنها در جشنواره فجر پرداخته‌ایم.

 

پیمان معادی

با وجود اینکه سال گذشته سیمرغ بهترین بازیگر نقش اول مرد را برای «درخت گردو» کسب کرد اما تا امروز پیشنهاد بازی در فیلمی را قبول نکرده است. معادی مدتی قبل فیلم فرانسوی «پلیس»‌ را در خارج از ایران بر پرده سینماها داشت. او از مهم‌ترین بازیگران جشنواره در سه دوره اخیر بوده و از غایبان بزرگ این دوره محسوب می‌شود.

ترانه علیدوستی

از کم کارترین بازیگران این لیست که با فیلم «من ترانه ۱۵ سال دارم» توانست اولین جایزه‌اش را، از این جشنواره بگیرد. نزدیک به هشت سال می‌شود که فیلمی در جشنواره ندارد، اما هر بار در این رویداد شرکت کرده بازهایش مورد توجه قرار گرفته و کاندید شده است. با وجود اینکه «اورکا» می‌توانست زمینه بازگشت مجدد او به جشنواره را فراهم آورد اما در نهایت این فیلم به جشنواره امسال نرسید

نوید محمدزاده

با وجود اینکه در اولین سال حضورش در جشنواره، بازی‌اش نادیده گرفت شد، اما در دوره‌های بعد توانست از پرافتخارترین و محبوب‌ترین بازیگران جوان این رویداد شود. بعد از جشنواره سی و هفتم با دو نقش بسیار متفاوت ناصر خاکزاد «متری شیش و نیم» و سرگرد جاهد «سرخ پوست»، حالا دو سالی می‌شود که در جشنواره فجر غیبت دارد؛ سال ۹۸ به دلیل بازی در سریال «قورباغه» و امسال هم به خاطر فیلمبرداری طولانی مدت «شب، داخلی، دیوار»، شرایط حضورش در این رویداد فراهم نشد.

امیر آقایی

از فجر سال گذشته تا امروز، یکسال پرفروغ را در عرصه بازیگری پشت سر گذاشت. بعد از سیمرغ بهترین بازیگر نقش مکمل برای «شنای پروانه» و اکران کوتاه مدت این فیلم در نوروز ۹۹، با سریال پرمخاطب «آقازاده»، محبوبیتش دو چندان شد. آقایی از تابستان امسال مشغول بازی در «شب، داخلی، دیوار» وحید جلیلوند است و به دلیل طولانی شدن مراحل تولید این فیلم، در جشنواره فجر حضور ندارد.

پریناز ایزدیار

او امسال هیچ فعالیتی در عرصه بازیگری نداشته تا به واسطه آن در جشنواره هم حضور پیدا کند. ایزدیار در دوره‌های اخیر، با فیلم‌های مطرح و مهمی نظیر «ابد و یک روز»، «تابستان داغ»، «سرخ پوست»، «متری شیش و نیم» و… در جشنواره شرکت داشت و سال قبل هم با دو فیلم «سه کام حبس» و «مغز استخوان»، که
نامزد سیمرغ نقش اول زن هم شد.

امیر جدیدی

سال گذشته با «روزصفر» سعید ملکان در معرض توجه بسیاری از منتقدان قرار گرفت و نامزد بهترین بازیگر نقش اول مرد شد. او در جشنواره سی و ششم به اولین سیمرغش در بازیگری رسید و بعد از آن توانست نقش اول پروژه‌های مطرح دیگری را ایفا کند. بازی در فیلم «قهرمان» اصغر فرهادی یکی از اتفاق‌های مهم دوران کاری جدیدی است که چندی پیش فیلمبرداری آن به پایان رسید. این فیلم به دلیل طولانی شدن مراحل فنی، نتوانست فرم جشنواره را پر کند.

جواد عزتی

علاوه بر اینکه در دوره‌های اخیر حداقل با یک یا دو فیلم حضور داشت، سال گذشته با فیلم‌های «خورشید»، «شنای پروانه»، «آتابای»، «مغز استخوان» و «دوزیست» رکورددار بیشترین نقش‌آفرینی در جشنواره فجر بود. غیبت یکساله او در سینمای ایران،  مدتی است توجه برانگیز و موجب کنجکاوی بسیاری از رسانه‌ها شده است‌. او چند وقت پیش برای بازی در یکی از سریال‌های نمایش خانگی مذاکراتی انجام داد.

طناز طباطبایی

بهترین بازیگر نقش مکمل سی و هشتمین جشنواره فجر، از دیگر غایبان مهم امسال محسوب می‌شود. طباطبایی سال گذشته با دو فیلم «خورشید» و «شنای پروانه» در جشنواره فجر حضور داشت اما امسال به دلیل عدم فعالیت در عرصه بازیگری، در جشنواره فجر هم نخواهد بود. به نظر می‌رسد غیبت او در این یکسال، خودخواسته بوده است.

ساعد سهیلی

سال گذشته با «روزصفر» در جشنواره فجر حضور داشت و در دوره‌های قبل هم با فیلم‌های «لاتاری»، «اتاق تاریک»، «پل خواب»، «مالاریا»، «رخ دیوانه»، «چند متر مکعب عشق» و… . پیش از انتشار فهرست آثار متقاضی جشنواره امسال، احتمال داده می‌شد کمدی «گشت ۳» با بازی ساعد سهیلی، اولین نمایشش در فجر باشد اما سعید سهیلی کارگردان فیلم، فرمی برای حضور فیلمش در جشنواره پر نکرده بود.

فیلم‌نیوز

دیدگاهتان را بنویسید