سینمای ایران
بهروز افخمی:

«عروس» مطلوب خیلی‌ها بود اما افسانه دیگری برای آن ساختند/ نیکی کریمی انتخاب اول‌مان بود

بهروز افخمی به مناسبت سی سالگی فیلم «عروس» به اعتماد گفت: در واقع آن سال‌هایی که خیلی از جنگ فاصله نگرفته بودیم فکر می‌کردیم فضای فیلمسازی باید کمی بازتر شود. برای اینکه فضای حساسیت‌های دوران جنگ آن زمان توضیح و توجیهی نداشت. اما صحبت‌هایی مبنی بر اینکه فیلم «عروس» خط‌شکن بوده از آن حرف‌هایی است که همان موقع یک عده می‌گفتند ولی هر چه از آن مقطع دور شدیم، مشخص شد بیشتر در این حرف‌ها مبالغه کردند.

او درباره انتخاب بازیگران این فیلم توضیح داد: نیکی کریمی از همان اول گزینه بازی در نقش مهین بود. به خاطر اینکه ما بازیگر هجده نوزده ساله‌ای که بتواند نقشش را پخته و درست بازی کند نداشتیم. ما در فیلم «عروس» نیکی کریمی و ابوالفضل پورعرب را نه به این معنا که برای خود رسالت قائل بودیم که بازیگران جوان به سینما معرفی کنیم بلکه به این دلیل که این داستان بازیگران خیلی جوانی لازم داشت انتخاب کردیم. هشت ماه هم باآنها تمرین کردیم. آنها برای بازی در این فیلم تربیت شدند و نتیجه کار هم خوب درآمد. به نظر من اگر کسی این میزان زحمت بکشد احتمالا به این موفقیت می‌رسد.

افخمی در ادامه درباره دیدگاه منتقدان نسبت به این فیلم گفت: «عروس» مطلوب خیلی‌ها بود. به این نکته اشاره کنم که افسانه دیگری که درباره فیلم «عروس» درست کرده بودند این بود که کیهان مخالف فیلم بوده و این کاملا دروغ بود. واقعیت این است که کیهان و سردبیر آن زمانش آقای مهدی نصیری فیلم را خیلی پسندیدند و نقد موافق درباره این فیلم نوشتند و این باعث شد «عروس» هنگام نمایش عمومی مورد حمله سراسری منتقدان آن زمان قرار بگیرد. یعنی در زمان جشنواره که هنوز کیهان اظهارنظر نکرده بود ما یک نقد منفی هم نداشتیم، درست همان طور که در زمان نمایش عمومی یک نقد مثبت نداشتیم، به این دلیل که کیهان از فیلم تعریف کرده بود.

 

 

 

فیلم‌نیوز

دیدگاهتان را بنویسید