سینمای ایران
چرا امیر جدیدی یک پدیده متفاوت در عرصه بازیگری است و می تواند در زمره بازیگران برتر سال قرار بگیرد

شمایل یک قهرمان

درباره بازیگری که طی یک دهه توانست خودش به جایگاه مناسبی در عرصه بازیگری برساند

امیر جدیدی ، یکی از کشفیات سینمای ایران در اواخر دهه هشتاد است که در دهه نود خیلی زود توانست خودش را به اوج برساند. بازیگر منعطفی که بدور از هر گونه حاشیه ای آرام و آهسته جایگاهش را در بین ستاره های سینما باز کرد و حالا به مهره ای انکار ناشدنی تبدیل شده است.

یکی از اتفاق های بزرگ کارنامه امیر ، بازی در فیلم آخر اصغر فرهادی است. جایگاه فرهادی در سینمای ایران و جهان به گونه ای است که آثارش از همان بدو تولید در کانون توجه قرار می گیرد و خیلی ها منتظرند تا به عنوان بازیگر یا عوامل در دایره انتخاب این کارگردان قرار بگیرند. از زمانی که عنوان شد فرهادی می خواهد «قهرمان» را بسازد، اسامی بازیگران زیادی حول و حوش پروژه شنیده می شد، اما انتخاب فرهادی برای نقش اصلی داستانش کسی نبود جز « امیر جدیدی». یک انتخاب تقریبا غیر منتظره که خیلی ها را شوکه کرد. فیلم در سکوت خبری تولید شد و معدود تصاویری از آن رسانه ای شد تا اینکه در جشنواره کن از این اثر رونمایی شد. آنچه که بیش از هرچیز در این فیلم نظرها را به خودش جلب کرد بازی درخشان امیر جدیدی در نقش « رحیم» بود.

امیر جدیدی در «قهرمان» تصویری متفاوت از خودش ارائه می کند

او کاملا از جلد همیشگی اش خارج شده بود و تحت هدایت و کنترل اصغر فرهادی شمایلی متفاوت از خودش ارائه داد. گذشته از تسلط کاملش بر لهجه شیرازی، تغییراتی در نوع راه رفتنش ایجاد کرده بود او در این فیلم برای ایفای نقش رحیم  کمی قوز به شانه هایش انداخته بود و لخت راه می رفت و همین موجب شده بود تا مخاطب با امیر جدیدی دیگری مواجه شود بنحوییکه کاملا از دیدن او شگفت زده می شد. جدیدی تمام ریزه کاری های شخصیت رحیم را به خوبی آنالیز کرده بود و به همین واسطه توانسته بود بدون هیچ نشیبی و در یک مسیر رو به فراز نقش را به سرانجام برساند.

جدیدی در « روز صفر» در نقش یک مامور امنیتی درخشان ظاهر شده است

از جدیدی اواخر سال گذشته فیلم « روز صفر» هم اکران شد که هم اکنون نمایش نوروزی آن در سینماها ادامه دارد. در این فیلم که یک اثر قهرمان محور است ، شمایلی آشنا از امیر جدیدی می بینیم. بازیگری که نشان می دهد چقدر آمادگی بدنی اش در ایفای نقش مامور امنیتی به کمکش آمده است. امیر در این فیلم کمتر حرف می زند و تمام حالاتش را از طریق نگاه ، میمیک و واکنش های بیرونی نشان می دهد. او در قالب یک قهرمان و مامور ورزیده چنان از پس نقشش بر می آید که به راحتی مخاطب را با خودش همراه می کند ، بنحوییکه شکست ناپذیری و پیروز شدنش در ماموریت ها وزد و خوردهای که دارد به باور مخاطب می نشیند . قرار دادن این دو نقش در کنار هم و بازی متفاوت جدیدی در این دو فیلم برای اثبات توانایی های این بازیگر به خودی خود کافی است.

فیلم‌نیوز

دیدگاهتان را بنویسید