سینمای ایران
به بهانه تولد پیمان معادی

شانه به شانه ستاره ها

با اینکه شاید می توانست خیلی از شغل های دیگر را به عنوان کارش انتخاب کند، اما او سالهاست که سراغ چیزی رفته که به آن علاقه داشته و سالهاست با حضور در پروژه های معتبر بین المللی تفاوت خود را با سایر بازیگران ایرانی به رخ کشیده است.

پیمان معادی متولد ۹ تیر ۱۳۴۹ در نیویورک است. کارش در سینما را با نگارش فیلنامه هایی چون « آواز قو»، «کما» و «کافه ستاره» آغاز کرد. با اینکه در زمینه نگارش فیلمنامه موفق ظاهر شد، اما این بازیگری بود که او را به دنیای جدیدی پرتاب کرد.

معادی برای اولین بار در فیلم «درباره الی» جلوی دوربین رفت و پس از آن نقش اصلی فیلم مهم «جدایی نادر از سیمین» را ایفا کرد و با آن توانست به افتخارات کم سابقه ای در سینمای ایران دست یابد.

پس از بازی در فیلم فرهادی سال ۸۹ اولین فیلمش «برف روی کاج ها» را ساخت و با آن توانست نظر بسیاری از منتقدان و مخاطبان را جلب کند. اما آنچه که امروز باعث تفاوت او از سایر بازیگران ایرانی شده، حضورش در فیلم ها و پروژه های بین المللی است.

«کمپ ایکس ری»، «آخرین شوالیه»، «آن شب» و… از جمله مهم ترین پروژه های بین المللی است که معادی در آنها جلوی دوربین رفته است.

برای بازی اش در «ابد و یک روز» خیلی ها منتظر بودند نام او به عنوان برنده سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد اعلام شود اما این اتفاق رخ نداد تا اینکه او دوباره برای بازی در دومین فیلم سعید روستایی نامزد دریافت سیمرغ شود، اما گویا سیمرغ با او سر ناسازگار دارد و با وجود تحسین منتقدان و مخاطبان تاکنون در میان دستهای او جای نگرفته است.

دو سال پیش دومین فیلمش را کارگردانی کرد و با «بمب؛ یک عاشقانه» در ابتدا نظر منتقدان را جلب کرد و پس از آن توانست اکران عمومی موفقی را هم پشت سر بگذارد.

او سال گذشته همچنین در six underground همبازی رایان رینولدز ستاره فیلم های «ددپول» شد و نوروز امسال با «متری شیش و نیم» روی پرده سینماهای کشور رفت.

ناگهان درخت» با بازی و تهیه کنندگی پیمان معادی امسال به نمایش درخواهد آمد تا او پس از بازیگری و کارگردانی این بار در مقام تهیه کنندگی هم ظاهر شود.

فیلم‌نیوز

دیدگاهتان را بنویسید