سینمای ایران

شانس درخشش «خورشید» در ونیز

نگاهی کوتاه به موفقیت‌های مجید مجیدی در سطح بین الملل
«خورشید» چقدر در ونیز شانس دارد؟
.
مجید مجیدی در بخش اصلی هفتاد و هفتمین دوره جشنواره ونیز برای رسیدن به شیر طلایی با آندری کونچالوفسکی، جانفرانکو رزی، کلوئی ژائو و دیگر فیلمسازان مطرح رقابت می‌کند.

سینمای ایران سابقه درخشانی در جشنواره فیلم ونیز دارد. تا کنون نام‌های بزرگی از سینمای ایران در این جشنواره حضور پیدا کرده‌اند و بسیاری از آن‌ها برنده جایزه هم شده‌اند.

سینمای ایران امسال هم با فیلم «خورشید» به کارگردانی مجید مجیدی شانس این را دارد که افتخار دیگری به افتخارات قبل خود در این جشنواره اضافه کند. «خورشید» در سی‌وهشتمین دوره جشنواره فیلم فجر به نمایش درآمد و سه جایزه گرفت؛ بهترین فیلم‌، بهترین فیلمنامه و بهترین طراحی‌ صحنه. فیلمنامه «خورشید» را مجیدی در همکاری با نیما جاویدی نوشته است. در این فیلم که کودکان کار را در مرکز توجه قرار داده است، علی نصیریان، جواد عزتی و طناز طباطبایی ایفای نقش کرده‌اند.

مجیدی از شناخته‌شده‌ترین چهره‌های سینمای ایران در سطح بین‌المللی است. او نخستین فیلمساز ایرانی بود که با فیلم «بچه‌های آسمان» به جمع نامزدهای نهایی جایزه اسکار راه پیدا کرد، هر چند که در نهایت رقابت را به فیلم درخشان «زندگی زیباست» ساخته روبرتو بنینی واگذار کرد. فیلم‌های او در جشنواره‌های معتبری چون «برلین» و «مونترال» جایزه گرفته‌اند. همچنین رضا ناجی برای بازی در «آواز گنجشک‌ها» از جشنواره فیلم برلین جایزه بهترین بازیگر مرد را دریافت کرد.

دریافت جوایز بهترین فیلم از جشنواره مونترال برای «رنگ خدا»، بهترین فیلم از جشنواره مونترال برای «باران»، بهترین فیلم لوکاس آلمان برای «بچه‌های آسمان»، بهترین فیلم از جشنواره ترویا برای «پدر» و… از دیگر موفقیت‌های مجید مجیدی و فیلم‌های او در عرصه بین الملل به حساب می‌آیند.

فیلم‌نیوز

دیدگاهتان را بنویسید