سینمای ایران

سینما در تسخیر غول های تئاتر

محسن تنابنده، نوید محمدزاده، سحر دولتشاهی، امیر جعفری، شبنم مقدمی، پانته آ بهرام و هوتن شکیبا هفت چهره مهم تئاتری هستند که حسابی در سینما کارشان رونق گرفته و یکی از چند گزینه شاخص فیلمسازها برای بازی در آثارشان هستند. «هفت صبح» در گزارشی به موقعیت کنونی و مسیر بازیگری این هفت چهره تئاتری که امروز جایگاه مهمی در سینما دارند، اشاره کرده است.

محسن تنابنده بعد از «استشهادی برای خدا» و «هفت دقیقه تا پاییز»، سال ۸۹ فیلمنامه «ندارها» را نوشت و با بازی در «سن پترزبورگ» موفقیت زیادی به دست آورد. اوج کار تنابنده، مجموعه پرمخاطب «پایتخت» بود که به یکی از بهترین سریال های تلویزیونی ایران تبدیل شد. از بین تئاترهایی که وارد سینما شدند، او از لحاظ کسب سیمرغ بلورین رکوردار است.

نوید محمدزاده از سال ۹۲ به شکل جدی وارد سینما شد. او از آن سال تاکنون رکوردی عجیب از خودش به لحاظ سیمرغ و نامزدی سیمرغ جا گذاشته است. از سال ۹۳ تا ۹۷ ده فیلم بازی کرد که اکثر آنها جزو آثار موفق سینما بودند و جوایز زیادی کسب کردند.

سحر دولتشاهی اولین کار تصویری خود را سال ۸۴ با «چهارشنبه سوری» شروع کرد و سال ۹۰ برای اولین بار به خاطر بازی در «طلا و مس » نامزد سیمرغ شد. نقطه عطف اصلی کارنامه اش نقش کوتاه «عصر یخبندان» است. دولتشاهی بعد از این فیلم حسابی پر کار شد و از سال ۹۳ تا ۹۷ یازده فیلم بازی کرد. او در حال حاضر مشغول بازی در سریال «قورباغه» است.

شبنم مقدمی اولین بار بازی اش در سریال «زیر تیغ» مورد توجه قرار گرفت اما بازی در فیلم «فرزند خاک » نقطه عطف کارنامه بازیگری اش شد. او همزمان با سینما، فعالیتش را در تلویزیون و نمایش خانگی ادامه داد. در حال حاضر هم، بازی در «هیولا» یکی از عوامل موفقیت این سریال به حساب می آید.

نقش حبیب «لیسانسه ها» نقطه عطف ورود هوتن شکیبا به عرصه تصویر بود. او جایزه بهترین بازیگر مرد کمدی را برای این سریال از جشن حافظ دریافت کرد. شکیبا در «شبی که ماه کامل شد» تحسین مخاطبان و منتقدان را برانگیخت و بسیار مورد توجه قرار گرفت.

امیر جعفری با درخشش در نمایش های «دل سگ»، «شکلک»، «کاغذ پاره ها» و … حالا جایگاه مستحکمی در عرصه سینما دارد. او نخستین بار با حضور در سریال «بدون شرح» مطرح شد و به زودی کمدی «زیر نظر» با بازی او در سینماها اکران می شود.

پانته آ بهرام دیگر چهره مطرح این فهرست است. اگرچه فیلم هایش تا قبل از «چهارشنبه سوری» اصغر فرهادی، چندان آثار قابل توجهی نبودند اما موقعیت او را در سینما تثبیت کردند. بعد از «چهارشنبه سوری» در فیلم هایی مثل «اقلیما»، «پستچی سه بار در نمیزند»، «هیچ»، «بی خود و بی جهت» و «بیگانه» بازی درخشانی از خودش به نمایش گذاشت در تلویزیون هم بعد از «مسافر»، در «زیر هشت» باز هم مورد توجه قرار گرفت. احتمالا با شروع فصل جدید «عاشقانه» به جمع بازیگران این سریال خواهد پیوست.

فیلم‌نیوز

دیدگاهتان را بنویسید