سینمای ایران
پرتره شهاب جعفر نژاد به بهانه تولد حمید فرخ نژاد

سیمای متفاوت مرد ایرانی

با اینکه «عروس آتش» دومین فیلم حمید فرخ نژاد در سینما بود، اما اولین گام حرفه‌ای او در بازیگری به حساب می‌آمد. نقشی که شهرت و موفقیت زیادی برای او به ارمغان آورد و به اعتقاد برخی منتقدان شاید اگر بازیگر دیگری آن را بازی می‌کرد، «فرحان» در تاریخ سینمای ایران جریان ساز و ماندگار نمی ‌شد.

حمید فرخ نژاد متولد ۲۸ فروردین سال ۱۳۴۸ در آبادان است. پس از بازی در «عروس آتش» به یکی از انتخاب‌های اصلی کارگردانان برای بازی در نقش مردهای ایرانی با شخصیتی چند لایه و گاه متعصب تبدیل شد. با بازی در «چهارشنبه سوری» اصغر فرهادی اعتبار بیشتری میان منتقدان کسب کرد. فیلمی که در آن پرتره تازه‌ای از تناقض‌ها، استیصال و طغیان یک مرد ایرانی به تصویر کشیده شد.

شاید محبوبیت او بیشتر بواسطه بازی‌ در فیلم‌های درام بدست آمد. فرخ نژاد با لهجه شیرین جنوبی و نگاه‌های معنا‌دار خود، شمایلی متفاوت از یک مرد ایرانی در سینما ارائه کرد و نقش‌های ماندگار دیگری با بازی در فیلم‌های «به رنگ ارغوان»، «زندگی مشترک محمودی و بانو»، «شب واقعه» و «لاتاری» از خودش به یادگار گذاشت.

او همیشه سعی کرده بازیگر تک بعدی نباشد و در فیلم‌های کمدی، ماورایی، تاریخی و… نیز ایفای نقش کند. بنابراین توانایی بالایی در اجرای کاراکترهای کمیک و تیپیکال دارد.

فرخ نژاد تا کنون جوایز مختلفی از جشنواره‌های داخلی و خارجی کسب کرده است. برای بازی در «عروس آتش» و «استرداد» دو بار از جشنواره فیلم فجر سیمرغ گرفت و چند مرتبه برای بازی در نقش‌های جدی و کمدی نامزد دریافت جایزه نقش اول مرد شد.

اعتماد بهرام بیضایی به او برای بازی در نقش اصلی نمایش «شب هزار و یکم» اتفاق مهم دیگری است که عیار کارنامه‌‌ بازیگری‌اش را بالا برده است.

فرخ نژاد که در سال‌های اخیر جزو بازیگران پولساز نیز بوده، سال گذشته سه فیلم «دختر شیطان» و «سامورایی در برلین» و «سمفونی نهم» را روی پرده سینماها داشت.

آخرین فعالیت او در سینما، «میجر» به کارگردانی احسان عبدی پور است که علاوه بر ایفای نقش اصلی، تهیه کنندگی آن را هم بر عهده داشت. این فیلم زمستان سال گذشته در بوشهر جلوی دوربین رفت و به احتمال زیاد باید منتظر نقش متفاوت دیگری از حمید فرخ نژاد در آن باشیم.

فیلم‌نیوز

دیدگاهتان را بنویسید