سینمای ایرانویدیو
به بهانه سالروز تولد زنده یاد علی حاتمی شاعر و فیلسوف بزرگ سینما

رونمایی از آنونس فیلم «حاجی واشنگتن» پس از ۳۷ سال

علی حاتمی آنقدر بزرگ است که در هیچ واژه‌ و جمله‌ای نمی‌گنجد. هنرمندی مولف و صاحب سبک که با آثارش، به فرهنگ و هنر ایران هویت بخشید و با دیالوگ‌های دلنشین و قاب‌های خاطره انگیزش، بخش اعظم تاریخ سینمای ایران را به خود اختصاص داد.

در طول این سال‌ها از او به عنوان شاعر بزرگ سینمای ایران یاد کرده‌اند چون او نه فقط فیلمساز بلکه محقق، نویسنده، شاعر، فیلسوف و نقاش لحظات زیبای سینمای ایران بود.

زنده یاد علی حاتمی همیشه دست روی سنگین ترین و سخت ترین پروژه‌ها می‌گذاشت و برای همین آثارش در تاریخ سینمای ایران ماندگار و سرنوشت ساز شدند.

علی حاتمی آنقدر در سینما میراث و شاهکار باقی گذاشت که بخش مهم هویت سینما در دوره‌های مختلف، بر پایه این میراث استوار مانده است.

ساخت شهرک سینمایی غزالی، فراهم کردن عرصه ظهور استعدادهای چون جمشید مشایخی، عزت الله انتظامی، علی نصیریان، محمدعلی کشاورز، داود رشیدی، اکبر عبدی، لیلا حاتمی و…، که فقط تعدادی از یادگارهای برجسته علی حاتمی برای سینمای ایران هستند.

فیلمساز بزرگ بعد از مرگش، همچنان فیلم‌ها و سریالهایش دیدنی و ارزشمند تلقی می‌شود و حتی سیاست مداران آثارش را بازنمایی هویت و سیاست داخلی و خارجی ایران می‌دانند.

بعد از ۳۷ سال این نخستین بار است که از این آنونس رونمایی می شود.

نویسنده و گوینده گفتار: منوچهر انور
عکاس: پینا دی کولا
موسیقی: محمدرضا لطفی

فیلم‌نیوز

دیدگاهتان را بنویسید