سینمای ایران
معرفی فیلم‌های روی پرده

راهنمای فیلم: «جنایت بی‌دقت»

«جنایت بی‌دقت»

نویسنده: شهرام مکری و نسیم احمد پور
کارگردان: شهرام مکری
تهیه کننده: نگار اسکندرفر
بازیگران: بابک کریمی، محمد ساربان، عادل یراقی، فریبا کامران، بهزاد دورانی، سیاوش چراغی‌پور، ابوالفضل کاهانی، راضیه منصوری، معصومه بیگی، گلنوش قهرمانی، الاهه بخشی، محمود بهرازنیا

چهارمین فیلم بلند شهرام مکری در حالی که قرار بود یک ماه زودتر روی پرده برود، از امروز ۱۷ آذر، در سینماهای سراسر کشور اکران شده است. شهرام مکری که ساخت فیلم‌های «اشکان، انگشتر متبرک و چند داستان دیگر»، «ماهی و گربه» و «هجوم» را در کارنامه دارد، این بار هم سراغ فیلمی با فضای خاص و نامتعارف رفته است.

مکری از جمله کارگردانان سینمای ایران است که با به کارگیری بیان هنری متفاوت و خلاقانه و استفاده از نمادها و نشانه‌ها، بر پایه فرم گرایی داستانش را روایت می‌کند. این فیلمساز، سال گذشته برای ساخت «جنایت بی‌دقت»، جایزه بهترین فیلمنامه اصلی را از انجمن منتقدان مستقل جشنواره ونیز دریافت کرد.

انتخاب بازیگران تئاتری و کمتر شناخته‌ شده، یکی از ویژگی‌های مهم فیلم‌های شهرام مکری است. مکری به دلیل جنس متفاوت بازیگری در فیلم‌هایش، به غیر از بابک کریمی، سیاوش چراغی پور و عادل یراقی، اغلب بازیگران این فیلم را هم از میان استعدادهای تئاتر و چهره‌های ناشناخته انتخاب کرده است.

«جنایت بی‌دقت» مانند فیلم‌های قبلی شهرام مکری، از روایت غیر خطی برخوردار است. داستان این فیلم درباره تماشاگرانی است که قبل از شروع اکران فیلمی در سینما، درباره آن حرف می‌زنند و با شروع ماجرا بر پرده سینما، داستان آنها و قصه فیلم با هم یکی می‌شود.

«راهنمای فیلم» به معرفی فیلم‌های روی پرده می‌پردازد و چهارشنبه‌ها در «فیلم نیوز» منتشر می‌شود.

فیلم‌نیوز

دیدگاهتان را بنویسید