سینمای ایران
بررسی کارنامه ۲۶ ساله محمدرضا فروتن

دو دهه در اوج

در دهه ۷۰ بازیگران زیادی وارد سینما شدند که همچنان حضوری فعال در بازیگری دارند. یکی از آنها محمدرضا فروتن است که سال ۱۳۷۳ نخستین تجربه سینمایی‌اش را به ثبت رساند.

به گزارش هفت صبح، بازی درسریال «سرنخ» شهرت فروتن را رقم زد و باعث شد نامش سر زبان کارگردان‌های شاخص بیفتد. در ادامه با خیل پیشنهادها مواجه شد و در دهه ۷۰ ردای سوپراستار را بر تن کرد. شروع این بازیگر در دهه ۷۰ طوفانی است؛ هم نقش خوب در کارنامه زیاد دارد و هم با کارگردان‌های شاخص زیادی همکاری کرده و به جایزه رسیده است.

«زیر پوست شهر» بهترین انتخاب فروتن در دوره اول بازیگری است. او در حالی پیشنهاد رخشان بنی اعتماد را پذیرفت که بازیگری مطرح و محبوب بود.  فروتن بعد از «مرسدس»، «قرمز»، «فریاد»، «دوزن»، «متولد ماه مهر» و «اعتراض» به «زیر پوست شهر» رسید. سیمرغ بهترین بازیگر جشنواره فیلم فجر برای «قرمز» نیز مهم‌ترین اتفاق کارنامه فروتن در این دوره است.

با کوله باری از تجربه، دوره دوم بازیگری محمدرضا فروتن آغاز شد. فروتن در دهه ۸۰، ۲۹ فیلم سینمایی بازی کرد و تبدیل به بازیگری پر کار شد. در دهه ۸۰، فروتن همچنان بازیگری محبوب است که به سمت بازی در فیلم‌های گیشه هم تمایل پیدا کرد.

اما «شب یلدا» بهترین انتخاب فروتن در دهه دوم بازیگری است. او مرد مورد خیانت «شب یلدا» است: در نقش حامد. شب‌هایی که حامد تنهاست، شاهد فرو ریختن او هستیم و از طریق رفتار، گفتار و اشک و آه پی به حالات درونی‌اش می‌بریم.

بیشترین افتخارات «شب یلدا» نیز نصیب فروتن شد. از پنجمین جشن خانه سینما جایزه گرفت، در جشن حافظ هم به جایزه رسید و سال ۸۰ بهترین بازیگران نقش اول مرد در جشن منتقدان شد. سال ۸۴ برای «به آهستگی» هم برنده سیمرغ بهترین بازیگر مرد از بخش بین الملللی جشنواره فیلم فجر شد.

فروتن در دهه نود اما درخشش چندانی در سینما نداشت. طبیعتا در این میان همه تقصیرها بر گردن بازیگر نیست.

محمدرضا فروتن طی ۲۶ سال حضور در عرصه بازیگری در ۶۱ فیلم سینمایی بازی کرد. او به مدت ۶ سال بازیگر ثابت فیلم‌های مسعود کیمیایی بود.

با مرور اجمالی کارنامه فروتن به چند کار ناکام هم که به سرانجام نرسیدند بر می‌خوریم: «خیابان‌های آرام» است و سریال «سرزمین کهن» که هر دو توقیف هستند.

«مانکن» آخرین سریال کارنامه کاری اوست که برای آن نامزد بهترین بازیگر نقش اول مرد از جشن حافظ شد. همچنین «آقای سانسور» آخرین فیلم اکران شده از این بازیگر در سینماست.

فیلم‌نیوز

دیدگاهتان را بنویسید