سینمای ایران
واکنش یک منتقد به توقیف «قاتل و وحشی»

دلشان می‌خواهد سر به تن این سینما نباشد

مازیار فکری ارشاد منتقد سینما پس از توقیف فیلم «قاتل و وحشی» و نمایش ندادن آن در جشنواره فجر نوشت: رسم بود که دولت‌ها و مدیران سینمایی، در آخرین ماه‌ها و هفته‌های حضورشان در راس قدرت، به اصطلاح کمی شُل می‌کردند و با دادن پروانه نمایش به فیلم‌های بحث انگیز و پایین کشیدن فتیله ممیزی، می‌کوشیدند تصویر مقبول تری از خود در ذهن ها به جا بگذارند. اما گویا در این هفته های پایانی دولت دوازدهم، مدیران سینمایی قصد ندارند ذره ای نرمش نشان دهند.

خبر می رسد که «قاتل و وحشی» حمید نعمت الله به رغم تن دادن به ممیزی مفصل، بازهم از سوی شورای پروانه نمایش و طبعا جشنواره فجر پذیرفته نشده است. در هفته‌های اخیر مشابه این رفتار با «مِیجر» احسان عبدی پور، «روشن» روح الله حجازی و یکی دو فیلم دیگر صورت گرفته که نشان می دهد مشکل حضرات دیگر ممیزی و پاستوریزه کردن فیلم ها نیست، کلا از سینما بدشان می آید و دلشان می خواهد سر به تن این سینما نباشد. این حجم از محافظه کاری و ظلمی که به سینما و سینماگران می رود، در تاریخ و در حافظه ما ثبت خواهد شد.

گویا دوستان در این هفته های پایانی مدیریت شان ترجیح می‌دهند سیاستِ زمینِ سوخته را اجرا کنند و ویرانه ای از سینما را تحویل دولت بعدی و مدیران سینمایی دهند. واژه های عوام فریبانه و ژورنالیستی مثل «شفاف سازی» هم دیگر جواب نمی دهد.

فیلم‌نیوز

دیدگاهتان را بنویسید