سینمای ایران
فریبرز عرب‌نیا:

در صورت بهبود شرایط، تابستان به ایران بازمی‌گردم / بازی در «سلمان فارسی» جزو معیارهایم نبود

فریبرز عرب نیا با انتشار ویدیو در اینستاگرامش از تصمیم خود برای بازگشت به ایران خبر داد.

به گزارش فیلم نیوز، فریبرز عرب نیا با انتشار ویدیو در اینستاگرامش در واکنش به درخواست هوادارانش برای انجام یک اقدام سیاسی یا راه اندازی کمپین گفت: « من این‌ درخواست‌ها را بیشتر به شوخی می‌گیرم. اما نکته این است که هر کدام از ما به صورت فردی چه کاری از دست‌مان بر می‌آید تا شرایط بهتر شود؟ من با اطمینان و باور این را می‌گویم که در هر شرایطی، آنچه از عهده تک‌تک ما برمی آید این است که در جهت افزایش آگاهی خود و اطرافیانمان و انسانی‌تر کردن رفتارهای خودمان با دیگران و خودمان با خودمان تلاش کنیم. ما نمی‌توانیم با خود و دیگران محترم و مهربان نباشیم اما توقع داشته باشیم شرایط اطراف مان بهتر شود. خیلی‌ها از من درخواست کردند که کمپین‌هایی راه بیندازم، اما ساده‌ترش این است که هرکسی آینده ایران، سرنوشت خودش و هموطنانش و در سطحی کلی‌تر سرنوشت مردم جهان برایش از اهمیت برخوردار است، پیشنهاد می‌کنم چند کار را به رفتار و عادات روزانه‌‌ تبدیل کند.»

عرب نیا به سخنانش اضافه کرد: «ممکن است به ظاهر ساده به نظر برسد ولی در عمل مشخص می‌شود که چقدر دشوار است. سعی کنیم دروغ نگوییم و منافع خود را بر منافع همگانی مقدم نداریم. به عبارتی منافع خودمان را با منافع همگان یکی بدانیم. می‌دانم در شرایطی که فساد و چپاول و تاراج تبدیل به یک رفتار همگانی می‌شود، بسیار سخت است که آدم، درست و انسانی رفتار کند اما از کجا باید شروع کرد؟ هر چیزی یک تاوانی دارد. هر دستاوردی یک رنجی می‌خواهد. بگذارید فردی و به شکل تک‌تک این رنج را هموار کنیم و دروغ نگوییم حتی اگر در محیطی که دروغ، شاخصه‌ی اصلی و بنیان شده. نیرنگ، فریب و تلاش برای دور زدن دیگران در جهت اینکه منافع خودمان افزایش یابد، انجام ندهیم. همه می‌کنند، ما نکنیم! مطمئن باشید با همین دو کار بهترین رفتار را با جریان‌های مسموم خواهیم کرد»

بازیگر «مختارنامه» درباره دلیل بازی نکردن در سریال «سلمان فارسی» نیز توضیح داد: «من همان اوایل فیلمبرداری وقتی آقای میرباقری و گروهشان محبت کردن پیشنهاد همکاری دادند، بازی در سریال سلمان فارسی را با مهر و احترام رد کردم. بازی در این سریال جزو معیارها، شرایط فعلی‌ و خواسته‌هایم نبود.»

او همچنین در مورد شرایط این روزها و برنامه‌های آینده‌اش گفت: «خوشحالم شرایطم به گونه‌ای شده که پسرم جانیار می‌تواند مستقل زندگی کند از این رو فرصت بیشتری دارم تا بر روی برنامه‌های شخصی‌ام متمرکز شوم. قصد دارم فعالیت‌های سینمایی‌ام را دوباره شروع کنم. شاید بتوانم تابستان، بعد از چندین سال دوری به ایران بیایم.‌ البته فیلمنامه‌هایی که پیشنهاد شده هیچ کدام را دوست نداشتم جز یک مورد که آن هم به خاطر شرایط فعلی به سرانجام نمی‌رسد. امیدوارم اگر شرایط از لحاظ اپیدمی و از نظر وضعیت اجتماعی هموار باشد تابستان به ایران بیایم تا بعد از هفت هشت سال دوری ببینم بهترین برنامه برای شروع دوباره کار در سینما چه چیزی می‌تواند باشد.»

بازیگر فیلم به یادماندنی «سلطان» در ادامه بیان کرد: «یکی از فعالیت‌های مربوط به بازیگری در سینما، برای من، آموزش بازیگری است که به سبب درخواست‌های بی شمار هواداران هیچ گاه فکر آن را از سر بیرون نکردم. در کنار کارگردانی و بازیگری، برگزاری کلاس‌های بازیگری هم جزو برنامه‌های بازگشتم به ایران است. در دولت احمدی‌نژاد هم قصد داشتم آموزشگاهی را دایر کنم که مانع این امر شدند.»

عرب نیا در مورد فعالیت‌های نویسندگی‌اش نیز مطرح کرد: «در حال حاضر مجموعه قصه‌‌ای را از میان نوشته‌هایم برای چاپ آماده می‌کنم که اگر در سفرم به ایران به این نتیجه برسم امکان چاپ آن فراهم نیست یا بازخورد خوبی نخواهد داشت شاید در فضای آنلاین به اشتراک بگذارم.»

او در ادامه افزود: «در میانه‌های کرونا نیز وادار شدم تحصیل در رشته گرافیک را به دلیل هزینه‌های بالا و روشن نبودن افق‌های آینده برای بازار کار رها کنم. اکنون که شرایطم آزادتر شده تصمیم دارم برگردم به عشق اول و آخرم سینما.»

عرب نیا در بخش دیگری از صحبت‌هایش اظهار کرد: «ایده اولیه برنامه هفت را من به شبکه سه پیشنهاد داده بودم اما قالب کلی را تغییر دادند. برای اجرای هفت هم پیشنهاد دادند که پاسخم نه بود. البته آقای جیرانی هم خیلی خوب برنامه را پیش می‌بردند ولی آن برنامه‌ای که من می‌خواستم نبود و شاید هم به شکل همزمان دو تا ایده مطرح شده بود و ایده من کنار گذاشته شد.»

 

فیلم‌نیوز

دیدگاهتان را بنویسید