سینمای ایران
آیا غیبت رضا عطاران در فیلم‌های امسال نقطه ضعف اکران ۹۸ است؟

درخشش ۵ فیلم و ارتباط آنها با قهرمان بی‌چون و چرای سال‌های اخیر سینما

با نزدیک شدن به پنجمین ماه سال و حضور بازیگران متعدد برای تصاحب گیشه سینمای ایران، اما هنوز هیچ فیلمی از رضا عطاران به نمایش درنیامده است.

روزنامه «همشهری» با مطرح کردن یک سوال مهم و اینکه آیا غیبت رضا عطاران در فیلم‌های امسال، نقطه ضعف اکران 98 است به درخشش فیلم‌های 5 سال گذشته در گیشه که سرنوشت‌شان با نام‌ ‌عطاران گره خورده، پرداخته است. در ادامه بخش‌هایی از این گزارش را خواهید خواند:

بعد از «هزارپا» که فروشش بیش از تصور بود، عنوان دومین فیلم پرفروش سال ۹۷ هم به مصادره قدرت‌نمایی رضا ‌عطاران درآمد. «مصادره» هرچند کمتر از نصف مبلغ فروش «هزارپا» فروخت اما در جایگاه دومین فیلم پرفروش سال گذشته شرایط ویژه‌ای داشت.

خیلی‌ها معتقدند که«نهنگ عنبر ۲» دنباله ضعیف‌تری نسبت به قسمت اول این فیلم بود اما وقتی معادلات اکران و فروش در سال ۹۶ را مرور کنید متوجه می‌شوید که ارژنگ صنوبر موسفید کرده، باز هم با همان فلاش‌بک‌های خاطره‌انگیز دهه شصتی‌اش تماشاگران را در سینما روده‌بر کرد و توانست فیلم مقدم را بر صدر جدول فروش سال ۹۶ بنشاند.

رصدِ نام عطاران به‌عنوان بازیگر اصلی دومین فیلم پرفروش سال ۹۵، موضوع جالبی است. چون او در فیلمی به کارگردانی منوچهر هادی بازی کرد و توانست رتبه دوم فروش سال سینما را برای سازندگان «من سالوادور نیستم» به ارمغان بیاورد.

تردید نکنید که اگر فیلم «محمدرسول‌الله(ص)» به‌دلیل سوژه خاصش و البته حمایت‌های ویژه در نمایش‌های سازمانی نبود، «نهنگ عنبر» عنوان پرفروش‌ترین فیلم سال ۹۴ را به چنگ آورده بود. عنوان دومین فیلم پرفروش سال ۹۴ در حالی به نام فیلم سامان مقدم و همکارانش ثبت شد که بازیگر نقش اول فیلم کسی نبود جز رضا عطاران.

فیلمنامه پیمان قاسم‌خانی و کارگردانی کمال تبریزی حتما برای موفق شدن در گیشه به یک بازیگر حساس هم نیازمند بود و اینگونه شد که رضا عطاران با گریم مردی پا به سن گذاشته، شد آقای کمالی «طبقه حساس». فیلم از هرگونه تبلیغ تلویزیونی محروم بود و با این همه، دومین فیلم پرفروش سال شد.

رضا عطاران برای گیشه ۹۸ یک گزینه مهم در دست دارد و آن هم «زیر نظر» مجید صالحی است. باید دید او با این فیلم امسال هم می‌تواند گیشه سینمای ایران را زیر و رو کند؟

فیلم‌نیوز

دیدگاهتان را بنویسید