سینمای ایران
دلخوری از مسئولان سینمایی یا فرار از حواشی احتمالی؟

داریوش مهرجویی و «لامینور» غائب بزرگ جشنواره فیلم فجر

سرانجام پس از کش و قوس‌های فراوان مشخص شد فیلم «لامینور» ساخته داریوش مهرجویی در جشنواره فیلم فجر به نمایش درنخواهد آمد. با پایان مهلت ثبت آثار در جشنواره فیلم فجر هیچ خبری از نام داریوش مهرجویی و فیلمش «لامینور» در میان متقاضیان حضور در جشنواره نیست و به نظر می‌‌رسد درمیشیان تهیه کننده این فیلم فرم حضور در جشنواره را پر نکرده تا احتمالا فیلم مهرجویی اولین غایب بزرگ جشنواره باشد.

هنوز مشخص نیست عدم نمایش فیلم مهرجویی در جشنواره به درخواست مسئولان سینمایی است یا ناشی از دلگیری مهرجویی از سازمان سینمایی و برخورد بدی که با این فیلمساز بزرگ سینمای ایران شده است.ا ز همان اولین روزهای پیش تولید «لامینور» و اعلام همکاری مجدد مهرجویی و نصیریان این فیلم تبدیل به یکی از کنجکاوی برانگیزترین فیلم‌های سال شد و بسیاری منتظر نمایش آن در جشنواره بودند. اضافه شدن چند بازیگر سرشناس و نقل شدن برخی خطوط داستانی از فیلم این کنجکاوی را بیشتر کرد.

حواشی فیلم مهرجویی با حمله خبرگزاری فارس به این فیلم آغاز شد. این خبرگزاری فیلم «لامینور» را دارای داستانی ملتهب دانست و درمیشیان تهیه کننده فیلم را مورد انتقاد قرار داد که چرا از فارابی وام دریافت نکرده است درمیشیان اما در پاسخ، بنیاد فارابی را مسئول مطلب منتشر شده در این خبرگزاری دانست و این نهاد دولتی را به عدم امانتداری داستان فیلم ها متهم کرد. همزمان درمیشیان اعلام کرد صندوق اعتباری هنر حمایت از فیلم «لامینور» را منوط به ارائه و بررسی رزومه کاری داریوش مهرجویی کرده است. یکی از فرض‌‌های مطرح شده ناراحتی مهرجویی از سازمان سینمایی و بیناد فارابی بخاطر بی‌احترامی‌های مدیران این بنیاد و اتفاقات رخ داده است که باعث شده او قید جشنواره را بزند.

از طرفی مدیریت دوره‍‌های قبل ابراهیم داروغه زاده دبیر جشنواره نشان می‌دهد بی‌حاشیه بودن در اولویت برگزارکنندگان جشنواره فیلم فجر است و این احتمال وجود دارد که مدیران جشنواره برای عبور از حاشیه‌های احتمالی فیلم، از مهرجویی خواسته‌اند قید جشنواره را بزند و مستقیم روانه اکران کند تا اتفاق تلخ «سنتوری» یعنی نمایش در جشنواره و عدم اکران عمومی تکرار نشود؟!

فیلم تازه داریوش مهرجویی درباره موسیقی است. اولین تصویر فیلم پردیس احمدیه را در حال سنتور زدن نشان می‌دهد عکسی که بسیاری را به یاد «سنتوری» انداخته است. آیا مهرجویی تصمیم گرفته این بار فیلمش در جشنواره فجر قربانی نشود یا از مسئولان سینمایی دلخور است؟

 

فیلم‌نیوز

دیدگاهتان را بنویسید